Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Pełnia: razem czy osobno? / Debata i warsztaty

04 kwietnia 2024

18:00-20:00

Czy człowiek potrzebuje bliskiej relacji z innymi osobami? Jakie są najsilniejsze rodzaje więzi, w jakie wchodzi człowiek? Czy osoba niebędąca w bliskich relacjach z innymi jest „kompletna”? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać uczestnicy debaty oraz warsztatów „Pełnia – razem czy osobno”.

Rozpoczęła się rejestracja na wydarzenia. To ciąg dalszy nowego cyklu „Porozmawiajmy o człowieku” nawiązującego do teologii ciała według Jana Pawła II. Debata odbędzie się 4 kwietnia o 18:00 przy ul. Foksal 11.
Jak wynika z badań „Stosunek Polaków do rozwodów” przeprowadzonych w 2019 roku przez CBOS, 2/3 badanych uważa z jednej strony, że rozwody są zawsze złe i w każdej sytuacji należy walczyć o związek, z drugiej jednak 71 proc. Polaków sądzi jednocześnie, że jeśli człowiek nie jest szczęśliwy w związku, powinien się rozwieść i na nowo ułożyć życie. Według danych GUS z 2021 roku w Polsce rozwiodło się ponad 30 tysięcy par, to o 18,6 proc. więcej niż w poprzednim roku.
O tym, czy i w jakich warunkach można zdecydować się na życie bez relacji z bardzo bliską sobie osobą i czy człowiek potrzebuje bliskości cielesnej/seksualnej z drugim człowiekiem, eksperci i uczestnicy porozmawiają 4 kwietnia o godzinie 18:00 podczas debaty „Pełnia – razem czy osobno?”. Pogłębienie tematu stanowić będzie cykl warsztatów zaplanowany na 11, 18 oraz 25 kwietnia o godzinie 18:00, na które obowiązują zapisy. Wszystkie wydarzenia odbędą się w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II, przy ul. Foksal 11 w Warszawie.
DEBATA – 4 KWIETNIA GODZ. 18:00 (wstęp wolny)
📍 Goście debaty:
▪️ dr Anna Marianowska – wykładowca UW, Katedra Edukacji Ustawicznej i Andragogiki, Pracownia Pedagogiki Pracy
▪️ dr Karol Jachymek – wykładowca School of Ideas Uniwersytetu SWPS, ekspert w obszarze edukacji I kultury młodzieżowej
WARSZTATY – 11, 18, 25 KWIETNIA GODZ. 18:00 (obowiązują zapisy) ➡️ bit.ly/Pełnia_Zapisy
📍 Prowadzenie:
▪️ dr Bartosz Wieczorek, etyk, filozof, teolog kultury, ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II
▪️ Helena Teixeira Respondek, psycholożka, specjalistka w Terapii Integracji Personalnej Metodą ADI/TIP, prekursorka metody w Polsce.
Podczas zajęć chętni zapoznają się z wizją antropologiczną Karola Wojtyły, studiując teksty polskiego etyka i filozofa. Wraz z prowadzącymi uczestnicy będą czytać i analizować fragmenty książki „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich” Jana Pawła II – przełomowej pracy, w której zawarte zostały podstawy teologii ciała.
______
Debata oraz warsztaty są kolejnymi wydarzeniami z cyklu „Porozmawiajmy o człowieku”, dotykającego czterech ważnych aspektów ludzkiej egzystencji: samotności, pełni, zaufania i nagości. Eksperci porozmawiają z uczestnikami o współczesnych stylach życia i wartości, o roli miłości, bliskości i więzi intymnych w naszych czasach. Przewodnikami po zagmatwanej materii relacji międzyludzkich są psychologowie, filozofowie, antropolodzy, socjolodzy – naukowcy. Projekt będzie realizowany do 20.06.2024.
______
Partner: Instytut Tertio Millennio
Patroni medialni: Więź, Filozofuj!, MojaSocjologia.pl