Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Czujemy ból, wstyd, smutek. Biskupi reagują na dokument Tomasza Sekielskiego

Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas 381. zebrania plenarnego episkopatu Polski 19 listopada 2018 r. na Jasnej Górze. Fot. episkopat.pl

„Dziękuję wszystkim, którzy mają odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu. Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła. Jako delegat Episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży zrobię wszystko co w mojej mocy, aby pomóc osobom pokrzywdzonym” – napisał abp Wojciech Polak, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży. „Dziękuję reżyserowi filmu. W imieniu całej Konferencji Episkopatu pragnę jak najmocniej przeprosić wszystkie osoby pokrzywdzone” – czytamy w oświadczeniu abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego polskiego episkopatu.

Dziś na kanale YouTube premierę miał dokument Tomasza Sekielskiego „Nie mów nikomu”, opowiadający o wykorzystywaniu seksualnym w Kościele w Polsce. Swoje oświadczenie po obejrzeniu filmu przekazali Katolickiej Agencji Informacyjnej abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, prymas Polski oraz abp Stanisław Gądecki, przewodniczący polskiego episkopatu.

„Jestem głęboko poruszony tym, co zobaczyłem w filmie Pana Tomasza Sekielskiego” – wyznał abp Polak. „Ogromne cierpienie osób skrzywdzonych budzi ból i wstyd. W tym momencie przed oczami mam także dramat osób pokrzywdzonych, z którymi spotkałem się osobiście. Dziękuję wszystkim, którzy mają odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu” – zaznaczył.

Wesprzyj Więź.pl

„Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła. Jako delegat Episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży zrobię wszystko co w mojej mocy, aby pomóc osobom pokrzywdzonym” – zadeklarował. „Musimy chronić dzieci i młodzież. Dla Kościoła nie ma innej drogi” – podkreślił.

Wesprzyj Więź

Z kolei abp Stanisław Gądecki wyznał, że dokument obejrzał „ze wzruszeniem i smutkiem”, i pragnie podziękować reżyserowi za realizację filmu. „Jestem przekonany, że także ten film przyczyni się do jeszcze dokładniejszego przestrzegania wytycznych dotyczących ochrony dzieci i młodzieży w Kościele, jak i do wprowadzenia w życie zasad prewencji w każdej diecezji przez wszystkich księży biskupów oraz do przestrzegania przedwczoraj ogłoszonego motu proprio papieża Franciszka” – czytamy.

„W imieniu całej Konferencji Episkopatu pragnę jak najmocniej przeprosić wszystkie osoby pokrzywdzone. Zdaję sobie sprawę z tego, że nic nie jest w stanie wynagrodzić im krzywd, jakich doznali” – zaznaczył przewodniczący episkopatu. „Z pewnością także ten film przyczyni się do jeszcze surowszego potępienia przestępstwa pedofilii, na które nie może być miejsca w Kościele. Niektóre sprawy ukazane w filmie były już znane, inne nieznane. Te znane trzeba raz jeszcze dokładnie przeanalizować, w przypadku nieznanych należy rozpocząć procesy tak, aby dobro pokrzywdzonych było chronione przede wszystkim i nade wszystko” – dodał.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość