Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Bartosz Bartosik redaktorem naczelnym Więź.pl

Bartosz Bartosik, maj 2023. Fot. Katarzyna Bartosik/Uważność i fotografia

Zależy mi na tym, aby osoby odwiedzające nasz serwis miały pewność, że trafiają do przestrzeni bezpiecznej, zbudowanej na zaufaniu, otwartej na dialog, a wolnej od polaryzacji i dezinformacji – mówi nowy szef naszego portalu.

Od 1 czerwca portal Więź.pl ma nowego redaktora naczelnego. Decyzją zarządu Towarzystwa „Więź” został nim Bartosz Bartosik. Zastępuje w tej roli Jakuba Halcewicza-Pleskaczewskiego, który kierował internetowym serwisem „Więzi” przez ostatnie 7 lat.

– Chciałbym, aby portal Więź.pl był opiniotwórczym, przyjaznym czytelniczkom i czytelnikom miejscem, które pomaga im zrozumieć istotę rzeczy – mówi Bartosik w dniu objęcia nowej funkcji. – Zależy mi na tym, by tworzyć wartościowe, pogłębione treści społeczne, religijne i kulturalne, które pomogą okiełznać szum informacyjny. Jednocześnie zależy mi na tym, aby osoby odwiedzające nasz serwis miały pewność, że trafiają do przestrzeni bezpiecznej, zbudowanej na zaufaniu, otwartej na dialog i różnorodne perspektywy, a wolnej od polaryzacji i dezinformacji – dodaje nowy szef Więź.pl.

Wesprzyj Więź.pl

Bartosik dziękuje też czytelniczkom i czytelnikom za wsparcie serwisu: – Nie mógłbym dziś objąć tej odpowiedzialnej funkcji, gdyby nie nasze patronki i nasi patroni, którzy wspierają nas regularnymi wpłatami w serwisie Patronite, co pozwala nam stale publikować nowe treści w różnych medialnych formatach. Jestem Wam za to niezmiernie wdzięczny!

– Pod kierownictwem Jakuba Halcewicza-Pleskaczewskiego powstał nowoczesny portal publicystyczny, w którym przez ten okres opublikowaliśmy kilka tysięcy tekstów. Kuba właściwie od zera stworzył nową formę działania naszego środowiska – mówi Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika „Więź”. – Stateczna „Więź” złapała drugi (albo i czwarty) oddech, stając się żywym medium. Dzięki działalności portalu wzrosło także zainteresowanie naszym kwartalnikiem, książkami i innymi formami działalności „Więzi” – dodaje Nosowski.

– Przez cały ten czas Halcewicz-Pleskaczewski i Bartosik współpracowali ręka w rękę – mówi prezes Towarzystwa „Więź”. – Kuba kierował funkcjonowaniem serwisu, a Bartek był jego czołowym publicystą społecznym. Teraz przejmuje pałeczkę i będzie zarówno kontynuował działania poprzednika, jak i proponował nowe kierunki rozwoju. Przypuszczam, że w gorącym okresie kampanii wyborczej będzie chciał nawiązywać do swojej arcyważnej koncepcji tworzenia polskich banków zaufania – mówi Zbigniew Nosowski. – Kubie dziękuję za te 7 lat współpracy. Wyznaczył sobie kolejne zawodowe cele i wierzę, że je osiągnie.

Bartosz Bartosik urodził się w 1989 roku w Krośnie. Ukończył slawistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował również na Uniwersytecie Karola w Pradze. To znawca i miłośnik Czech. Jako publicysta jest autorem tekstów w mediach polskich i zagranicznych na tematy społeczne, kulturalne i religijne. Jest również licencjonowanym przewodnikiem po Warszawie.

W „Więzi” Bartosik pracuje od 2016 roku. Przez ostatnie lata był sekretarzem think tanku Laboratorium „Więzi”, w którym odpowiadał m.in. za Projekt Oczyszczalnia i Kanon wolnych Polaków, a ostatnio współredagował raport „Twarze polskiej radykalizacji”.

Wesprzyj Więź

Jest autorem dwóch wywiadów rzek z Adamem Bodnarem: „Obywatel PL” i „Nigdy nie odpuszczę”. Koordynuje Podcasty nieoczywiste „Więzi”, a sam prowadzi podcast „Inny pomysł na demokrację”. Bartosik jest także członkiem Zespołu Komitetu Dialogu Społecznego Krajowej Izby Gospodarczej.

Równocześnie informujemy, że redaktorem w Wydawnictwie Więź został Maciej Papierski. Urodził się w 1991 roku, jest doktorem etyki. Obecnie odbywa również staż psychoterapeutyczny, jest członkiem Gesellschaft für Existenzanalyse und Logotherapie. W „Więzi” publikował już swoje wiersze oraz publicystykę.

Więź.pl

Podziel się

2
Wiadomość

Materializuję się z chmurki niebytu na chwilę, żeby pogratulować i życzyć powodzenia. Proszę pamiętać, że, jak powiedział Jan Paweł II, “musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali” ( ͡° ͜ʖ ͡°)