Maria Mocy Pełna i nowa religijność duchowa

Lato 2022, nr 2

Zamów

Kard. Koch: Popieranie przez Cyryla ataku na Ukrainę to herezja

Patriarcha moskiewski Cyryl, 2016. Fot. Kremlin.ru

Patriarcha Cyryl uzasadnia brutalną wojnę Putina za pomocą psedoreligijnych argumentów. To absolutnie nieakceptowalne – mówi prefekt Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch.

Prefekt Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch udzielił wywiadu dla niemieckiego tygodnika katolickiego „Die Tagespost”. Skrytykował w nim patriarchę moskiewskiego Cyryla. Popieranie przez niego rosyjskiej inwazji na Ukrainę i uzasadnianie jej religijnie nazwał herezją. Jego zdaniem „bagatelizowanie brutalnej wojny Putina jako «operacji specjalnej» jest nadużyciem językowym”. „Muszę to potępić jako stanowisko absolutnie nieakceptowalne” – zaznaczył.

„Pseudoreligijne usprawiedliwienie wojny przez patriarchę Cyryla musi wstrząsnąć każdym ekumenicznym sercem” – stwierdził kard. Koch. Tłumaczył: „Z chrześcijańskiego punktu widzenia nie można usprawiedliwiać wojny napastniczej, lecz co najwyżej, pod pewnymi warunkami, obronę przed niesprawiedliwym agresorem”.

W wywiadzie hierarcha wyjaśnił, jak doszło do marcowej wideokonferencji między papieżem Franciszkiem a patriarchą Cyrylem. Podczas rozmowy w lutym sam kardynał zaproponował ówczesnemu przewodniczącemu Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego (OWCS), metropolicie wołokołamskiemu Hilarionowi (Ałfiejewowi), wspólną deklarację papieża i patriarchy przeciwko wojnie w Ukrainie. Wkrótce po tym spotkaniu otrzymał odpowiedź, że patriarcha nie jest gotowy do wydania wspólnego oświadczenia z papieżem. Dopiero tydzień później Moskwa poprosiła o wideokonferencję z Franciszkiem.

Papież zgodził się na taką wideokonferencję w nadziei, że będzie mógł przyczynić się do szybkiego zakończenia wojny – zauważył kard. Koch. Po spotkaniu Patriarchat Moskiewski opublikował oświadczenie, że Franciszek i Cyryl mają wspólne poglądy na konflikt w Ukrainie, dlatego „Rzym musiał publicznie zakomunikować, co naprawdę powiedział papież. W różnych oświadczeniach Franciszek w mocnych słowach potępił wojnę na Ukrainie i wielokrotnie wzywał do jej zakończenia”.

Kardynał jest ostrożny co do kwestii drugiego spotkania papieża z patriarchą Cyrylem. „Jeśli takie spotkanie miałoby się odbyć w czasie, gdy wciąż mają miejsce działania wojenne, a Cyryl trzymałby się swojego niemożliwego do obrony uzasadnienia wojny, byłoby ono narażone na poważne nieporozumienia” – przyznał watykański hierarcha. „Mogłoby to zostać źle zrozumiane jako poparcie Franciszka dla stanowiska patriarchy, co poważnie naruszyłoby jego autorytet moralny” – dodał.

Kard. Koch powiedział, że jest wdzięczny papieżowi za odwołanie zaplanowanego na połowę czerwca spotkania z patriarchą Cyrylem w Jerozolimie. Przyznał jednak, że „nigdy nie należy całkowicie zamykać drzwi, zawsze musi być otwarta jakaś szczelina”.

Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

Prefekt Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan mówił, że chce uczynić relacje między Kościołem a państwem tematem dialogu katolicko-prawosławnego. Jego zdaniem wobec faktu, że patriarcha moskiewski „ośmiela się legitymizować wojnę na Ukrainie na gruncie pseudoreligijnym”, w tle uwidacznia się zasadniczy problem, który „polega na relacji między Kościołem a państwem, która w prawosławiu jest postrzegana i kształtowana w sensie symfonii między obiema rzeczywistościami […]. Ta wielka różnica była dotychczas w dużej mierze ignorowana w dialogu ekumenicznym. Obecna sytuacja zmusza jednak do intensywnej dyskusji na ten temat”.

KAI, DJ

Przeczytaj też: Koniec trzeciego Rzymu? Przyszłość rosyjskiego prawosławia

*

Franciszek wobec wojny Rosji z Ukrainą. Komentarze na Więź.pl

Podziel się

1
Wiadomość

Komentarze (2)

Symfonia między Kościołem, a państwem? To chyba jakiś patologiczny związek, ciągnący się od czasów Bizancjum, a zapoczątkowany różnymi „monoteistycznymi interesami” cesarza Konstantyna. Związek, który pogrzebał wiarę ewangeliczną. Jakoś to wszystko nie współgra ze skądinąd piękna oprawą liturgii wschodniej.

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.