Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Jak episkopat odpowie Kaczyńskiemu? Abp Gądecki zapowiada komunikat na wieczór

Zebranie Rady Stałej KEP na Jasnej Górze 2 maja 2019. Fot. M.Kępiński / Biuro Prasowe Jasnej Góry

Trwają obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski – w związku z aktualną sytuacją w kraju. Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący episkopatu, poinformował Katolicką Agencję Informacyjną, że w godzinach wieczornych spodziewany jest ważny komunikat.

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski może zająć stanowisko w sprawach publicznych, kiedy wymagają tego dobro Kościoła albo konkretne potrzeby wiernych – mówi statut episkopatu. Ze względu na pandemię jest to pierwsze posiedzenie tego gremium w formie online.

Biskupi odniosą się zapewne do wczorajszego wystąpienia wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, który wezwał wszystkich członków Prawa i Sprawiedliwości oraz tych, którzy wspierają jego partię, do tego, „by wzięli udział w obronie Kościoła” przed demonstracjami, które wybuchły po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. „Musimy bronić polskich kościołów. Musimy ich bronić za każdą cenę” – mówił prezes PiS.

Wesprzyj Więź.pl

Tryumfalizm i defensywa

Część biskupów, którzy wchodzą do Rady Stałej KEP, już wypowiadała się publicznie po orzeczeniu. Sygnały z episkopatu są jednak niejednoznaczne.

Już w czwartek, w dniu wydania orzeczenia przez TK, wypowiedzieli się przewodniczący i wiceprzewodniczący KEP. „Z wielkim uznaniem przyjąłem dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego, uznającą aborcję eugeniczną za niezgodną z Konstytucją Rzeczypospolitej” – napisał abp Stanisław Gądecki, „ciesząc się ogromnie z tej epokowej zmiany prawa”.

Podobnie myśli abp Marek Jędraszewski. – Wyrażamy wielkie uznanie dla odwagi i rzetelności sędziów trybunału oraz ogromną wdzięczność dla inicjatorów i uczestników wielkiego ruchu społecznego, który stanął w obronie świętości każdego ludzkiego życia od momentu poczęcia do chwili naturalnej śmierci – mówił w czwartek podczas mszy w sanktuarium na Białych Morzach.

Po niedzielnych protestach, które obejmowały także zakłócanie mszy w kościołach, abp Gądecki napisał w oświadczeniu, że „przemocą odebrano prawo do wyznawania wiary”; dodawał, że „to nie Kościół stanowi prawa w naszej Ojczyźnie i to nie biskupi podejmują decyzje o zgodności bądź niezgodności ustaw z Konstytucją RP”.

Nastroje starał się tonować rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak. – Naprawdę nie chcieliśmy tej wojny – powiedział we wtorek w Radiu Zet.

Współobywatele czy bezbożnicy

Od wczoraj pojawiają się kolejne głosy biskupów – członków Rady Stałej KEP. Jeszcze przed wystąpieniem prezesa PiS prymas Polski abp Wojciech Polak napisał list do diecezjan, w którym przypomina, że „moralnym obowiązkiem chrześcijanina jest deeskalacja konfliktu, a nie jego wzmaganie”. „Apelując do osób protestujących o szacunek dla miejsc świętych, proszę jednocześnie Was, Siostry i Bracia, abyście nie odpowiadali agresją. Proszę, aby wzorem Chrystusa odrzucić każdy rodzaj przemocy” – czytamy.

W podobnym duchu wypowiedział się dziś na Twitterze abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. „Syn Boży oddał życie za każdego człowieka, bo Bóg kocha wszystkich bez wyjątku. Chrześcijanin nie może nienawidzić kogoś, kogo kocha Bóg. Agresja, nienawiść, napuszczanie jednych na drugich, eskalowanie przemocy to nie są środki, które Kościołowi zostawił Jezus Chrystus” – napisał.

Z kolei metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś podczas porannej mszy zaapelował, by widzieć w każdym człowieku „współobywatela i współdomownika Boga”. – Możliwe jest braterstwo i solidarność także wtedy, gdy wokół toczy się wojna – mówił.

Inną wymowę ma wczorajsze „słowo do Kapłanów” abp. Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego. Jego zdaniem ataki na kościoły „nie mają charakteru przypadkowego”. Polecił swoim księżom, by odmawiali z wiernymi modlitwę, w której dziękują Bogu „za Sędziów Trybunału Konstytucyjnego, za wnioskodawców pełniejszej ochrony życia nienarodzonych” oraz błagają „o łaskę nawrócenia i opamiętania dla organizatorów oraz uczestników bezbożnych manifestacji przeciwko prawnej ochronie życia dzieci”.

Arcybiskup dziękuje wszystkim, którzy „starają się ochraniać świątynie, kapłanów i dzieła Boże”. Popiera też organizowanie Kościelnej Służby Porządkowej i zachęca dorosłych mężczyzn do wstępowania w jej szeregi. A o protestujących pisze: „Niech powrócą do Kościoła, niech odbędą pokutę”.

Dramatyczne pytanie

„W ostatnich dniach w niektórych miastach Polski przed wejściami do kościołów katedralnych i kurii biskupich policja zagradzała demonstrantom dostęp do budynków kościelnych. Te sceny mają swoją symboliczną moc przekraczającą aktualne wydarzenia – komentuje naczelny „Więzi” Zbigniew Nosowski. – Pokazują dramatyczne pytanie o przyszłość Kościoła, który musi się w ten sposób chronić przed młodymi ludźmi, z których znaczna część zapewne odebrała katolickie wychowanie i zaliczyła kilkaset godzin lekcji religii w szkole”.

Zdaniem Nosowskiego „Kościół, owszem, potrzebuje dziś ochrony – tyle że przede wszystkim powinna to być ochrona przed tymi, którzy niszczą go od wewnątrz, odbierają mu wolność, czyniąc go służebnicą władzy państwowej. To dużo większe zagrożenie dla przyszłości wiary w Polsce niż płynące ze strony tych, co demonstrują, mażą po kościelnych murach i nawet przerywają nabożeństwa. Dlatego odrzucić należy ofertę korzystania z państwowych narzędzi do ochrony Kościoła”.

„Trzeba zerwać konkubinat państwowo-kościelny” – uważa naczelny „Więzi”.

Kto zasiada w Radzie Stałej KEP

Wesprzyj Więź

Radę Stałą KEP tworzą: przewodniczący episkopatu; zastępca przewodniczącego; prymas Polski; kardynałowie kierujący diecezjami; sekretarz generalny; sześciu biskupów diecezjalnych i dwóch biskupów pomocniczych wybranych przez zebranie plenarne KEP na pięć lat z możliwością wyboru na drugą kadencję.

Konkretnie są to obecnie: abp Stanisław Gądecki – przewodniczący KEP, metropolita poznański; abp Marek Jędraszewski – wiceprzewodniczący KEP, metropolita krakowski; bp Artur Miziński – sekretarz generalny KEP; kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski; abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski; abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński; abp Józef Kupny, metropolita wrocławski; abp Wojciech Polak, prymas Polski, metropolita gnieźnieński; abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki; abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki; bp Andrzej Czaja; biskup opolski; bp Piotr Turzyński, biskup pomocniczy radomski i bp Damian Bryl, biskup pomocniczy poznański.

KAI, DJ, JH

Podziel się

Wiadomość

Widać po tym liście że nawet kościół jest podzielony 🙂 na krótko widzów i myślących szerzej. Ci pierwsi pragną się nachapać władzy i piniądzioròw, a drudzy nie gwałcą narzucając swojej woli w imię Boga bo wiedzą jak to się skończy i wybierają naukę Jezusa.