Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Prof. Adam Strzembosz otrzymał Nagrodę „Pontifici – Budowniczemu mostów”

Prof. Adam Strzembosz z Nagrodą „Pontifici – Budowniczemu mostów” w Klubie Inteligencji Katolickiej w Warszawie 24 października 2018 r. Z lewej była prezes warszawskiego KIK Joanna Święcicka, z prawej obecny prezes Jakub Kiersnowski. Fot. Więź

Pan profesor stał się autorytetem moralnym dla kolejnych pokoleń prawników. Wszędzie tam, gdzie odbywa się dziś spór o praworządność i wolne sądy, obecny jest prof. Strzembosz – mówił w laudacji na cześć laureata rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Uroczystość wręczenia Nagrody „Pontifici – Budowniczemu mostów” odbyła się w środę wieczorem w siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. Zgromadzonych przywitał Jakub Kiersnowski, prezes warszawskiego KIK-u. – Spotykamy się, by świętować 62. urodziny Klubu Inteligencji Katolickiej, który liczy w Warszawie 1,7 tys. członków – mówił. – Tegoroczną nagrodę „Pontifici – Budowniczemu mostów” otrzymuje dziś prof. Adam Strzembosz – ogłosił Krzysztof Ziołkowski, sekretarz kapituły.

Wesprzyj Więź.pl

Laudację na cześć laureata wygłosił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. – Pan profesor był jednym z ojców transformacji ustrojowej. Był pierwszym prezesem Sądu Najwyższego po 1989 roku, który przeprowadzał trudną reformę sądownictwa. Była to reforma głęboka i praworządna. Pan profesor stał się autorytetem dla kolejnych pokoleń prawników. Wszędzie tam, gdzie odbywa się dziś spór o praworządność i wolne sądy, obecny jest prof. Strzembosz – mówił.

– Do rangi symbolu urosły sceny, gdy prof. Strzembosz protestował ze świeczką wśród młodych ludzi pod Sądem Najwyższym w lipcu ubiegłego roku – powiedział Bodnar.

– Różnice między ludźmi zniósł w sposób najmocniejszy Jezus Chrystus! To było podstawą nie tylko zawalenia się starożytnego Rzymu, ale także ukształtowania się niezmiennych praw człowieka. Ochrona tych praw wynika z jego godności. Jeżeli bronię tych wartości, które mają źródła w chrześcijaństwie, to nie patrzę czy ten człowiek jest ateistą czy katolikiem – łączę się z nim, bo mamy wspólne wartości i cele, zaś samotnie ich się nie osiągnie. Kościół nie określa ustroju, ale powiedział ustami swoich papieży, że ochrona człowieka jest najlepsza, gdy trójpodział władzy zostaje zachowany – mówił odbierając nagrodę prof. Strzembosz.

– Ta nagroda umacnia mnie w przekonaniu, że nie jestem osamotniony, walcząc o wartości w społeczeństwie polskim – dodał laureat.

List z okazji przyznania Nagrody „Pontifici” napisał abp Wojciech Polak, prymas Polski. „Przyznana nagroda niesie ze sobą szczególnie symboliczne przesłanie, które w podejmowanych przez Pana Profesora działaniach dostrzega głębokie pragnienie łączenia i szukania tego, co wspólne dla dobra każdego człowieka. Ten symboliczny most staje się dla nas znakiem odnajdywania w prawdziwym i szczerym dialogu rozwiązań, które nie byłyby kierowane przeciw komukolwiek, ale w trwały i zrozumiały sposób służyły ludzkiemu dobru i sprawiedliwości” – czytamy w liście.

5 października 2017 roku nakładem Wydawnictwa Więź ukazała się książka „Między prawem i sprawiedliwością”, wywiad rzeka Stanisława Zakroczymskiego z prof. Adamem Strzemboszem. Były pierwszy prezes Sądu Najwyższego zapytany o swój powrót do życia publicznego odpowiedział podczas premiery na Uniwersytecie Warszawskim, że „to nie była kwestia warto – nie warto, ale trzeba”. – Dopóki będą chcieli mnie słuchać, to moim obowiązkiem jest wrócić do służby – mówił.

Za swoją aktywność obywatelską tylko w ciągu ostatniego roku profesor otrzymał Nagrodę Peryklesa, Medal św. Jerzego, Nagrodę Rzecznika Praw Obywatelskich im. Pawła Włodkowica oraz Nagrodę im. prof. Zbigniewa Hołdy.

Nagroda „Pontifici – Budowniczemu mostów” przyznawana jest corocznie jednej osobie „za zasługi w szerzeniu wartości dobra wspólnego, dialogu i poświęcenia na rzecz bliźnich”. Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej ustanowił ją w 50-lecie założenia warszawskiego oddziału tej organizacji w 2006 roku.

Adam Strzembosz, Stanisław Zakroczymski, „Między prawem i sprawiedliwością”, Wydawnictwo Więź, Warszawa 2017

W kapitule nagrody są członkowie honorowi KIK-u: Halina Bortnowska, Izabela i Paweł Broszkowscy, Krzysztof Byrski, Bohdan Cywiński, Kazimierz Czapliński, bp Bronisław Dembowski, Izabela Dzieduszycka, Stanisław Latek, Stanisław Luft, Anna i Krzysztof Łoskotowie, Anna Radziwiłłowa, Paweł Rościszewski, Krystyna Sieroszewska, Zygmunt Skórzyński, Krzysztof Śliwiński, Jan Turnau, Zofia i Andrzej Wielowieyscy, Stefan Wilkanowicz, Henryk Wujec, Krzysztof Ziołkowski.

Wesprzyj Więź

Dotychczas laureatami nagrody zostali: Andrzej Zoll (2006), abp Henryk Muszyński (2007), Krzysztof Czyżewski (2008), Krzysztof Zanussi (2009), Danuta Baszkowska (2010), s. Rafaela FSK (2011), bp Zdzisław Tranda (2012), Helena Pyz (2013), ks. Jan Kaczkowski (2014), Ludwik Wiśniewski OP (2015), ks. Tomasz Halik (2016) i abp Wojciech Polak (2017).

Statuetka nagrody przedstawia dwie twarze, odrębne, ale stanowiące całość. Na odwrocie widnieje motto wyróżnienia w czterech językach (hebrajski, grecki, łacina i polski): „Nie wiem. Czy ja jestem opiekunem mojego brata?”. Autorką projektu statuetki jest prof. Magdalena Szmidt-Góra.

KIK, DJ, JH

Podziel się

Wiadomość