Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Adam Strzembosz i Henryk Wujec laureatami Nagrody Peryklesa

Od lewej: Marcin Święcicki, Marek Safjan, Adam Strzembosz, Henryk Wujec, Andrzej Friszke. Fot. Stowarzyszenie na Rzecz Demokracji

Statuetki odebrali w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie 9 września.

W 28. rocznicę powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego laureatami nagrody Peryklesa zostali prof. Adam Strzembosz i Henryk Wujec.

Laudacje na cześć byłego prezesa Sądu Najwyższego wygłosił prof. Marek Safjan. Mówił m.in. o odwadze cywilnej potrzebnej dla obrony państwa prawa, której sędziemu Strzemboszowi nie zabrakło w gorszych czasach, a niektórym brakuje dziś.

Wesprzyj Więź.pl

Prof. Andrzej Friszke w laudacji dla Henryka Wujca przypomniał jego ponad 50-letnią niestrudzoną służbę – najpierw w opozycji demokratycznej w PRL, a potem w wolnej Polsce. 

Wesprzyj Więź

Nagrodę Peryklesa – dla współtwórców odrodzenia wolności i demokracji w Polsce – przyznaje Stowarzyszenie na Rzecz Demokracji w rocznicę powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego po drugiej wojnie światowej niekomunistycznego rządu w Polsce. Po raz pierwszy nagrodę przyznano w 2009 roku. Otrzymali ją Tadeusz Mazowiecki i Lech Wałęsa.

Przewodniczącym Stowarzyszenia na Rzecz Demokracji jest Marcin Święcicki, w latach 1989–1991 minister współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Mazowieckiego, obecnie poseł Platformy Obywatelskiej.

5 października nakładem wydawnictwa „Więź” ukaże się książka „Między prawem i sprawiedliwością”, wywiad rzeka Stanisława Zakroczymskiego z Adamem Strzemboszem.

Podziel się

Wiadomość