Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Adam Strzembosz i Maria Dąbrowska-Majewska odbiorą Medale św. Jerzego

Prof. Adam Strzembosz 27 października na Uniwersytecie Warszawskim. Fot. Więź

Honorową nagrodę za „zmaganie ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym” redakcja „Tygodnika Powszechnego” przyzna 9 grudnia w Krakowie.

Prof. Adam Strzembosz współtworzył polskie państwo prawa podczas przemian demokratycznych 1989 roku. Był wiceministrem sprawiedliwości (1989-1990), później pierwszym prezesem Sądu Najwyższego i przewodniczącym Trybunału Stanu. W grudniu 2015 roku wrócił do aktywności w życiu publicznym. Krytykował działania Prawa i Sprawiedliwości wobec Trybunału Konstytucyjnego i uczestniczył w protestach przeciwko zmianom w sądownictwie. W tym roku w Wydawnictwie „Więź” ukazała się książka „Między prawem i sprawiedliwością” – wywiad rzeka Stanisława Zakroczymskiego z prof. Strzemboszem.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Maria Dąbrowska-Majewska jest pedagogiem, prezeską fundacji Zmiana. Zajmuje się resocjalizacją więźniów przez czytanie.

„Tygodnik Powszechny” oprócz informacji o tegorocznej nagrodzie, zamieścił w bieżącym numerze sylwetki laureatów. Stanisław Zakroczymski w tekście o prof. Strzemboszu pisze, że „nigdy niczego nie robił na pokaz” i że doceniono go za „prawość i konsekwentną obronę rządów prawa. Za odwagę obywatelskiego sprzeciwu w czasach próby”. Anna Goc zauważa natomiast, że Dąbrowska-Majewska otrzymała Medal za „troskę i pomoc tym, którym została wymierzona sprawiedliwość, lecz przecież nie zostały im odebrane godność i człowieczeństwo”.

W skład kapituły Medalu św. Jerzego wchodzą: ks. Adam Boniecki, Piotr Mucharski, Władysław Stróżewski i Andrzej Zoll. Nagroda przyznawana jest od 1993 roku. Ostatnio otrzymali ją Giusi Nicolini i Karol Modzelewski (2016), ks. Jan Kaczkowski (2015), Agnieszka Holland i ks. Michał Heller (2013).

Podziel się

Wiadomość