Lato 2024, nr 2

Zamów

Adam Strzembosz i Obywatele RP laureatami Nagrody im. prof. Zbigniewa Hołdy

Prof. Adam Strzembosz i Stanisław Zakroczymski 27 października na Uniwersytecie Warszawskim. Fot. Więź

Każdy ma szansę być przyzwoitym. Wierzę, że zdecydowana większość sędziów obroni swoją niezawisłość – mówił prof. Strzembosz podczas sobotniej gali w Lublinie.

Wręczenia Nagrody im. prof. Zbigniewa Hołdy odbyło się w sobotę w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Laureatami zostali prof. Adam Strzembosz i Obywatele RP. Jak podaje lubelska „Gazeta Wyborcza”, przewodniczący kapituły prof. Andrzej Rzepliński przed ogłoszeniem laureatów mówił, że „mamy w kraju kroczącą rewolucję przeciwko państwu prawa. My, ludzie wolności powinniśmy dać jej odpór”.

Laudację na cześć prof. Strzembosza wygłosił Łukasz Bojarski. – Profesor należy do grona symbolicznych ojców niezależnego sądownictwa w Polsce po 1989 r. Był jego współtwórcą. Natomiast dziś, kiedy jest ono zagrożone, staje pośród najbardziej aktywnych jego obrońców – mówił cytowany przez „Wyborczą”.

Wesprzyj Więź.pl

– Obecna sytuacja jest wyzwaniem dla każdego z nas. Zmusza nas do wyborów moralnych, za które być może trzeba będzie płacić – powiedział, odbierając nagrodę, prof. Strzembosz. – Każdy ma szansę być przyzwoitym. Wierzę, że zdecydowana większość sędziów obroni swoją niezawisłość – mówił.

Wesprzyj Więź

Laudację o Obywatelach RP wygłosiła publicystka tygodnika „Polityka” Ewa Siedlecka. – Oni są żołnierzami konstytucji. Walczą bez przemocy, ale odważnie. Oni bronią demokracji własnymi ciałami. Narażają się na fizyczny ból – powiedziała.

Nagrodę przyznaje Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy (zmarłego w 2009 r. prawnika, który koncentrował się na prawach człowieka, prawie penitencjarnym, bronił wolności wypowiedzi) dla osób lub instytucji, broniących praworządności i praw człowieka. Dotychczas jej laureatami zostali: Ewa Milewicz (2012), Halina Bortnowska (2013), Monika Sznajderman (2014), Zbigniew Lasocik (2015) oraz Ludwika i Henryk Wujcowie (2016).

W tym roku w Wydawnictwie „Więź” ukazała się książka „Między prawem i sprawiedliwością” – wywiad rzeka Stanisława Zakroczymskiego z prof. Strzemboszem.

Podziel się

Wiadomość