Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Więź” jednak z dotacją MKiDN! Minister Gliński rozpatrzył odwołania

Redakcja „Więzi” podczas jubileuszowego spotkania w 60. rocznicę utworzenia pisma, 19 lutego 2018 r., w Teatrze Polskim w Warszawie. Fot. Agnieszka Pańtak

Poznaliśmy dziś ostateczną listę tytułów prasowych, którym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyzna w tym roku dofinansowanie. Jest na niej „Więź”.

11 maja informowaliśmy, że Towarzystwo „Więź” odpadło z konkursu dotacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Czasopisma”. Zabrakło nam jednego punktu, aby znaleźć się nad kreską i otrzymać publiczne wsparcie na wydawanie kwartalnika „Więź”. Wynik ten był dla nas szczególnie bolesny – w tym roku przypada jubileusz 60-lecia naszego pisma.

Oprócz „Więzi” dotacji ministerialnych nie dostały m.in.: „Znak”, „Zeszyty Literackie”, „Książki w Tygodniku. Magazyn Literacki” (dodatek „Tygodnika Powszechnego”), „Zagłada Żydów”, „Kultura Liberalna”, „Res Publica Nowa”, „Liberté!”, „Przegląd Polityczny” czy „Ha!art”.

Złożyliśmy odwołanie od decyzji ekspertów MKiDN i opublikowaliśmy je na naszej stronie – tak, by każdy mógł poznać nasze racje. Przekonywaliśmy, że decyzja o niedofinansowywaniu „Więzi” była niesprawiedliwa.

Listy otwarte do wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego napisali z prośbą o pozytywne rozpatrzenie odwołań szczególnie zasłużonych tytułów prasowych wybitni ludzie kultury i nauki oraz prawicowi publicyści. Oświadczenie wydał zespół Ośrodka KARTA, który otrzymał dotację.

Dziś na stronie MKiDN można przeczytać, którym tytułom ostatecznie zostanie przyznane w roku 2018 wsparcie z publicznej kasy (plik PDF). Na liście są oprócz „Więzi” (90 tys. zł) m.in. także „Znak” (90 tys. zł), „Zeszyty Literackie” (90 tys. zł), „Kultura Liberalna” (50 tys. zł).

Wesprzyj Więź

Dotacji nie otrzymają niestety – pomimo złożenia odwołania – m.in. „Res Publica Nowa” (tylko 0,2 pkt. pod kreską!), „Książki w Tygodniku. Magazyn Literacki”, „Zagłada Żydów”,  „Liberté!”, „Przegląd Polityczny” ani „Ha!art”.

W ostatnich tygodniach prosiliśmy Państwa o wsparcie: przez serwis Patronite, w którym na co dzień zbieramy fundusze na prowadzenie serwisu Więź.pl, przez zakup prenumeraty „Więzi” i wydawanych przez nas książek oraz przez wpłaty na nasze konto. Dziś chcemy serdecznie podziękować za każdą pomoc, jaką okazali Państwo naszej redakcji. A była ona w ostatnich dniach naprawdę odczuwalna!

I chociaż otrzymaliśmy jednak dotację z MKiDN, nadal utrzymujemy specjalną promocję związaną z ukazaniem się najnowszego, letniego numeru „Więzi”: tym, którzy zechcą nas wspierać na Patronite od kwoty 15 zł, wyślemy w prezencie nasze trzy nowości: egzemplarz kwartalnika „Więź”, lato 2018; książkę „Na początku był sens” ks. Krzysztofa Grzywocza; książkę „Po co Kościół” ks. Grzegorza Strzelczyka.

Podziel się

Wiadomość