Jesień 2024, nr 3

Zamów

Biskupi i edukacja zdrowotna: wylewanie dziecka z kąpielą

Zdecydowana większość celów podstawy programowej nowego przedmiotu nie budzi wątpliwości z punktu widzenia katolickiej antropologii i etyki. Skąd więc tak negatywna reakcja episkopatu?

Więź.pl to personalistyczne spojrzenie na wiarę, kulturę, społeczeństwo i politykę.

Cenisz naszą publicystykę? Potrzebujemy Twojego wsparcia, by kontynuować i rozwijać nasze działania.

Wesprzyj nas dobrowolną darowizną:

Anna Dymna: Biegnę dalej. Ciągle przede mną coś do odkrycia

Wierzę, że miłość jest najważniejsza. Miłość do życia, do tego, co nas otacza, do tego, co się robi, a przede wszystkim do ludzi – mówi „Tygodnikowi Powszechnemu” Anna Dymna.

Ten Brychczy. Na pożegnanie Mistrza

Gdybym miał przynajmniej jakąś kartkę, ścisnąłbym ją w dłoni i złożył z niej piłeczkę, a później położyłbym ją przy nodze i zaadresował do Pana Lucjana...

Kościół wspólnotowy, służebny i otwarty – dlaczego Stefan Swieżawski wciąż ma rację

Według prof. Swieżawskiego na II Soborze Watykańskim „Kościół – nie przestając być sobą – zmienił się zupełnie”. Filozof mówił o końcu dwóch epok, jaki wówczas nastąpił: konstantyńskiej i tomistycznej.

Nacisk na wartości, postawy i relacje. List otwarty w obronie edukacji zdrowotnej

Rozumiejąc lęki części rodziców przed „kolonizacją ideologiczną”, podkreślamy, że przedmiot edukacja zdrowotna jest od nich wolny – piszą sygnatariuszki i sygnatariusze listu.

Al Pacino: Wypadłem na aut. Moja kariera filmowa się skończyła

Wydawało mi się, że będę mógł wrócić do branży w każdej chwili. Tymczasem ludzie zapominają o tobie szybciej, niż ci się wydaje – pisze Al Pacino w autobiografii.

Bp Muskus: Czuwanie to nie życie od spowiedzi do spowiedzi

Życie tu i teraz, które jest opromienione perspektywą wieczności – oto mądrość chrześcijaństwa. Jesteśmy wezwani, by doceniać świat, w którym żyjemy, ale nie nadawać mu wartości absolutnej.

Tomasz Różycki. Poeta nie może odwracać wzroku

Nowych wierszy Różyckiego spodziewałam się od dawna. Myśl o tym, z czym się zmierzą, budziła we mnie lęk, potem jednak odczułam trudną do wytłumaczenia ufność.

Polska
IPN – wspólny czy partyjny?

W swoim przemówieniu Karol Nawrocki podkreślał potrzebę powrotu do standardów cywilizacyjnych. Trudno za taki uznać włączanie instytucji publicznej do kampanii wyborczej.

Sebastian Adamkiewicz
+ Pokaż więcej
Europa
Putin nie ratuje Rosji, to wojna także przeciw Rosjanom

Ukraińcy mają prawo odnosić się do nas z nieufnością. Miną dziesięciolecia, zanim zacznie wygasać nienawiść rozbudzona przez tę wojnę – mówi rosyjski opozycjonista Jewgenij Domożyrow.

Przemysław Bogusz
+ Pokaż więcej
Wiara
Bóg umiłował noc. Nocne wędrówki do świtu (2)

Duchowe doświadczenie nocy jest nieuniknione, stanowi zasadniczy etap w naszej wędrówce ku Bogu. Jeżeli człowiek nocy tej nie doświadcza, być może jego życie duchowe ślizga się po powierzchni.

Mateusz Filipowski OCD
+ Pokaż więcej
Kultura
„Prawdziwy ból”, czyli niemożliwość pielgrzymowania

Film Eisenberga jest ponowoczesnym kinem drogi – przeczuwamy od początku, że odyseja w poszukiwaniu żydowskich korzeni nie może zakończyć się odnalezieniem „losu utraconego”.

Karol Grabias
+ Pokaż więcej
Partnerzy Więzi

Ks. Andrzej Draguła

Mój komentarz do wszystkiego

Ewa Kiedio

Tuż obok

Ks. Andrzej Luter

Tezy Lutra

Bartosz Bartosik

Odgłosy peryferii

Katarzyna Jabłońska

Poławiaczka pereł

Jakub Halcewicz-Pleskaczewski

Coś tu nie gra