rE-medium | Tygodnik Powszechny

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Zbigniew Nosowski: Kim są dorośli bezbronni?

Zbigniew Nosowski. Fot. Tomasz Bańbur (swiatlowrazliwy.pl) / dominikanie.pl

Wielu biskupów nie ma nawet świadomości, że wśród powodów ich potencjalnego odwołania z urzędu może być niewłaściwe traktowanie wykorzystywania seksualnego osób dorosłych – mówi redaktor naczelny kwartalnika „Więź” w podcaście „Odbudujmy dom”.

Dziś premiera kolejnego odcinka podcastów wideo z cyklu „Odbudujmy dom. Rozmowy o zdrowym duszpasterstwie”, przygotowywanych przez redakcję dominikanie.pl i Fundację Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski. W pierwszym odcinku, dostępnym tutaj, ks. Łukasz Knieć, duszpasterz osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym w diecezji opolskiej, mówił o granicach bezpiecznego duszpasterstwa.

Gościem drugiego odcinka jest Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika „Więź” i współtwórca Inicjatywy „Zranieni w Kościele”. Tematem odcinka są bezbronni dorośli w Kościele. Rozmowę prowadzą: Radosław Więcławek OP i Olga Bieniek. Rozmowa dostępna jest tutaj.

Zbigniew Nosowski wyjaśnia, kim są dorośli bezbronni w prawie kanonicznym oraz kiedy można mówić o wykorzystaniu seksualnym osoby dorosłej. Rozmowa dotyczy mechanizmów manipulacji duchowej i psychicznej, które najczęściej są metodami działania sprawców i niezbędnym warunkiem doprowadzenia do czynności seksualnych.

Znaczna część rozmowy to analiza typologii duchownych sprawców przemocy seksualnej wobec osób dorosłych, jaką Nosowski przedstawił na łamach kwartalnika „Więź” w tekście „Zrozumieć bezbronnych”. Wśród opisanych typów są: Casanova z koloratką; zastępczy ojciec; mistyk, który widzi więcej i głębiej; wulgarny macho; ksiądz jak gimnazjalista. Współtwórca Inicjatywy „Zranieni w Kościele” zwraca uwagę przede wszystkim na sprawców, bo – jak podkreśla – „odpowiedzią na pytanie, dlaczego jest to osoba bezbronna, jest stwierdzenie: bo została zmanipulowana”.

Gość podcastu „Odbudujmy dom” zwraca uwagę na postawę przełożonych kościelnych. Według Nosowskiego wielu z nich wciąż nie rozumie rangi tego problemu, uważając wszystkie relacje seksualne między osobami dorosłymi za wzajemnie akceptowane. – Znaczna część biskupów nie ma nawet świadomości – mówi redaktor naczelny kwartalnika „Więź” – że wśród powodów ich potencjalnego odwołania z urzędu może być niewłaściwe podejście do zgłaszanych spraw dotyczących osób dorosłych bezbronnych.

Zbigniew Nosowski wskazuje również na znaczenie zdrowych relacji duszpasterskich, które respektują duchową autonomię osoby i są fundamentem zaangażowania w rozwój duchowy. Przypomina: „Gdzie Duch Święty, tam wolność. Chrześcijaństwo to wolność”.

Cykl „Odbudujmy dom” zaplanowany jest na cały rok. Kolejne odcinki będą publikowane co dwa tygodnie w serwisie YouTube i platformach podcastowych. „Więź” jest jednym z patronów medialnych tego przedsięwzięcia.

Projekt ten ma na celu przedstawienie modelu kontaktu duszpasterskiego, który jest zarówno rozwojowy, jak i wspierający, opartego na wartościach Ewangelii. Twórcy podcastów chcą dostarczyć duchownym oraz świeckim liderom duszpasterskim inspiracji do tworzenia pozytywnych wzorców działania.

Inicjatywa ta bierze swój początek w doświadczeniach negatywnych – dlatego związana jest także z opisem patologicznych zachowań lub mechanizmów występujących w duszpasterstwie. Inicjatorzy deklarują: „Dążymy do tego, aby nasi odbiorcy byli wyposażeni w narzędzia pozwalające na identyfikację takich sytuacji, co umożliwi im ochronę siebie i bliskich, poszukiwanie i otrzymywanie wsparcia, a także zgłaszanie przypadków krzywdy odpowiednim władzom – zarówno świeckim, jak i kościelnym”.

Tematyka bezbronnych dorosłych w Kościele jest od dawna obecna na łamach portalu Więź.pl i kwartalnika „Więź”. Polecamy naszym czytelnikom zwłaszcza unikalny blok tekstów w letnim numerze kwartalnika „Więź” z roku 2023. Z okazji premiery tego odcinka cyklu „Odbudujmy dom” zdjęliśmy paywall z tych tekstów.

Wesprzyj Więź

Mogą Państwo zatem obecnie przeczytać w całości następujące artykuły:

„Przemoc duchowa po katolicku”. Z Doris Reisinger rozmawia Tośka Szewczyk
Zbigniew Nosowski, „Zrozumieć bezbronnych”
„Mniej bezbronni kanonicznie”. Z ks. Janem Dohnalikiem rozmawia Zbigniew Nosowski.

Polecamy również książkę Tośki Szewczyk „Nie umarłam. Od krzywdy do wolności”.

Zranieni w Kościele

Podziel się

1
Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.