Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Bartłomiej: Niech pamięć o walczących za wolność Ukrainy będzie wieczna

Patriarcha Bartłomiej, marzec 2022. Fot. EpiskopatNews

Rosyjska inwazja jest atakiem na godność i suwerenność narodu, który długo cierpiał pod jarzmem tyranii – mówi patriarcha Konstantynopola.

Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej po raz kolejny jednoznacznie potępił rosyjski atak na Ukrainę i zachęcił naród ukraiński, by nie rezygnował ze swojego oporu.

– Atak Rosji jasno pokazuje, że zło jest stale obecne na świecie – powiedział patriarcha podczas nabożeństwa odprawionego w miniony weekend w kościele św. Mikołaja w Stambule. Odbyło się ono z okazji drugiej rocznicy wybuchu pełnoskalowej rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie. Bartłomiej zaznaczył również, że naród ukraiński od dziesięciu lat walczy o swoją wolność i niepodległość.

– Inwazja rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainę nie może być niczym usprawiedliwiona i jest rażącym przykładem niesprawiedliwości i ucisku, który Kościół musi potępić – podkreślił patriarcha. Zwrócił uwagę, że działania Rosji są sprzeczne z podstawowymi zasadami sprawiedliwości i pokoju, które znajdują się w centrum chrześcijaństwa. – Inwazja jest atakiem na godność i suwerenność narodu, który długo walczył o samostanowienie i długo cierpiał pod jarzmem tyranii – stwierdził Bartłomiej.

Odprawił on nabożeństwo ku czci wszystkich Ukraińców, którzy poświęcili swoje życie w obronie niepodległości i integralności terytorialnej swojego kraju. – Niech pamięć o wszystkich, którzy poświęcili swoje życie za wolność Ukrainy, będzie wieczna, a ich ofiara niech inspiruje nas do budowania świata, w którym panuje pokój, sprawiedliwość, miłosierdzie i miłość – zaapelował.

Wesprzyj Więź

Patriarcha wezwał naród ukraiński do jedności i nie tracenia nadziei, aby ofiara tych, którzy oddali życie w walce, nie poszła na marne. Wyraził przekonanie, że naród ukraiński wyjdzie zwycięsko z tej wojny.

Przeczytaj też: Ukraina, Polska i Zachód. Czas wielkiej próby

DJ

Podziel się

1
Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.