Lato 2024, nr 2

Zamów

Samotność – wolność czy więzienie? Debata i warsztaty

07 marca 2024

17:00-19:00

Czym jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi poszukają eksperci i uczestnicy wydarzenia zorganizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II.

Opublikowany w sierpniu 2022 r. przez Instytut Pokolenia „Raport o samotności” wskazuje, że 53 proc. Polaków doświadcza poczucia samotności, niemal dwie piąte (39 proc.) deklaruje, że często lub czasami czuje się opuszczone, a ponad jedna trzecia Polaków nie ma nikogo, do kogo mogłaby się zwrócić (35 proc.). Poczucie samotności/osamotnienia dotyka niemal co drugiej młodej osoby (46 proc.), w szczególności młodych mężczyzn – 55 proc. mężczyzn do 24. roku życia doświadcza silnego poczucia samotności.

Wesprzyj Więź.pl

O wpływie samotności na człowieka rozmawiać będziemy podczas debaty „Samotność – wolność czy więzienie?”, która odbędzie się 7 marca o godz. 18:00. Pogłębienie tematu stanowić będzie cykl warsztatów, na które Centrum zaprasza 12, 21 oraz 26 marca o godzinie 18:00. Oba wydarzenia zaplanowano w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II na ul. Foksal 11 w Warszawie.

DEBATA – 7 MARCA GODZ. 18:00

Goście debaty:

dr hab. Łukasz Okruszek, prof. IP PAN, kierownik Pracowni Neuronauki Społecznej w Instytucie Psychologii PAN

dr hab. Anny Perkowskiej-Klejman, prof. Akademii Pedagogiki Specjalnej

Prowadzenie: dr Bartosz Wieczorek, etyk, filozof, teolog kultury, ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II

WARSZTATY – 12, 21, 26 MARCA GODZ. 18:00

ZAPISY: https://forms.office.com/e/MLV57ub7eU?origin=lprLink

Prowadzenie:

dr Bartosz Wieczorek, etyk, filozof, teolog kultury, ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II i Helena Teixeira Respondek, psycholożka, specjalistka w Terapii Integracji Personalnej Metodą ADI/TIP, prekursorka metody w Polsce.

Podczas zajęć chętni zapoznają się z wizją antropologiczną Karola Wojtyły, studiując teksty polskiego etyka i filozofa. Wraz z prowadzącymi uczestnicy będą czytać i analizować fragmenty książki „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich” Jana Pawła II – przełomowej pracy, w której zawarte zostały podstawy teologii ciała.

Wesprzyj Więź

Debata oraz warsztaty są pierwszymi wydarzeniami z cyklu „Porozmawiajmy o człowieku”, dotykających czterech ważnych aspektów ludzkiej egzystencji: samotności, pełni, zaufania i nagości. Eksperci porozmawiają z uczestnikami o współczesnych stylach życia i wartości, o roli miłości, bliskości i więzi intymnych w naszych czasach. Przewodnikami po zagmatwanej materii relacji międzyludzkich będą psycholodzy, filozofowie, antropolodzy, socjolodzy – naukowcy.

Projekt będzie realizowany w terminie 7.03-20.06.2024.

Patroni medialni: „Więź”, Instytut Tertio Millennio, Filozofuj!, MojaSocjologia.pl