Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Ks. Franciszek Blachnicki odznaczony Orderem Orła Białego

Uroczystość pośmiertnego odznaczenia ks. Franciszka Blachnickiego Orderem Orła Białego. Od lewej: prezydent Andrzej Duda, główna odpowiedzialna Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła Urszula Pohl, moderator generalny Ruchu Światło-Życie ks. Marek Sędek. Krościenko, 6 sierpnia 2023 r. Fot. Przemysław Keler / KPRP

Ks. Blachnicki budował w Polakach wewnętrzne poczucie wolności – mówił wczoraj w Krościenku prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda odznaczył wczoraj pośmiertnie Orderem Orła Białego ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie i twórcę Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Wesprzyj Więź.pl

Uroczystość odbyła się w Centrum Ekologii Integralnej Ruchu Światło-Życie w Krościenku nad Dunajcem. Z rąk prezydenta Order odebrali moderator generalny Ruchu ks. Marek Sędek i główna odpowiedzialna Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła Urszula Pohl.

Prezydent podkreślił, że Order Orła Białego jest „odznaczeniem wolnej, suwerennej, niepodległej Rzeczypospolitej”. – Dlatego tak szczególnie ks. Franciszkowi Blachnickiemu ten Order się należy. Za walkę o suwerenną Polskę – stwierdził.

– Był prześladowany przez komunistów, więziony, umieszczony na przymusowym leczeniu psychiatrycznym, a liczne akcje dezinformacyjne deprecjonowały ruch, który tworzył – mówił prezydent. Jak zaznaczył, ks. Blachnicki budował w Polakach „wewnętrzne poczucie wolności, niezależności i głębokiego oparcia na fundamencie głębszym niż jakikolwiek ustrój państwowy”.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że ten Order wesprze od strony państwowej dalsze funkcjonowanie nie tylko Ruchu Światło-Życie, ale i wszystkich form aktywności religijno-społecznej, które tworzył ks. Franciszek, bądź które są rozwinięciem jego idei.

Prezydent podkreślił rolę w nadaniu tego Orderu, jaką odegrała Zofia Romaszewska, obecna na uroczystości Dama Orderu Orła Białego, która osobiście poznała ks. Blachnickiego, współpracując z nim przy Komitecie Obrony Robotników w 1978 r. – Była absolutnie największą orędowniczką nadania tego odznaczenia – zaznaczył Andrzej Duda.

Order Orła Białego, najwyższe w Polsce odznaczenie państwowe, nadano ks. Franciszkowi Blachnickiemu 19 maja 2023 r. Duchowny został już pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Oświęcimskim. W 1995 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. W 2015 r. papież Franciszek wydał dekret o heroiczności cnót założyciela Ruchu Światło-Życie.

Przypomnijmy: w marcu br. Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że ks. Franciszek Blachnicki został zamordowany w wyniku podania mu śmiertelnych substancji toksycznych. Przypuszczenie, że kapłan został otruty, przedstawił w marcu 2005 r. historyk Andrzej Grajewski, który tezę tę sformułował na podstawie rozmów ze świadkami śmierci kapłana. O okolicznościach śmierci ks. Blachnickiego historyk mówił w wywiadzie przeprowadzonym przez Marię Czerską.

Ks. Franciszek Blachnicki (1921–1987) był jednym z najbardziej prześladowanych duchownych w czasach PRL. Wszczynano wobec niego wiele prowokacji, zarówno w Polsce, jak i zagranicą, gdzie przebywał od 1981 roku. A po ogłoszeniu stanu wojennego postawiono mu zarzut zdrady kraju.

Wesprzyj Więź

„Postać ks. Blachnickiego fascynuje niezwykłym dynamizmem, ewangelicznym radykalizmem, a także wielkością stworzonego dzieła. Wszystko, czego dokonał, rodziło się w wyjątkowo niesprzyjających warunkach społecznych i politycznych, czasami przy obojętności, a nawet wrogości niektórych osób w Kościele” – pisał na naszych łamach Andrzej Grajewski.

KJ, DJ, KAI

Teksty o ks. Blachnickim na łamach „Więzi”:
Zbigniew Nosowski, Maksymalista Blachnicki
Andrzej Grajewski, Oskarżony ks. Franciszek Blachnicki
Marek Nowicki, Odnowa w Kościele czy odnowa Kościoła? Odmienne wizje księży Blachnickiego i Dembowskiego
Tomasz Terlikowski, Ks. Franciszek Blachnicki i demaskowanie „ducha fanatyzmu”
Krzysztof Jankowiak, Ks. Blachnicki i jego wciąż aktualna koncepcja odnowy Kościoła

Podziel się

1
1
Wiadomość