Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Joanna Mazur: Sztuczna inteligencja nie poradzi sobie bez naszych regulacji

dr Joanna Mazur, analityczka instytutu DELab (Digital Economy Lab) Uniwersytetu Warszawskiego

Dochodziło już do sytuacji, gdy zastosowanie sztucznej inteligencji w administracji i biznesie nie dość, że nie czyniło pracy bardziej efektywną, to jeszcze powodowało różnego rodzaju szkody – mówi Joanna Mazur w podcaście Ewy Buczek.

Słuchaj też na SoundcloudYouTube i w popularnych aplikacjach podcastowych

Wesprzyj Więź.pl

W połowie czerwca Parlament Europejski zaakceptował treść aktu ws. sztucznej inteligencji – pierwszego na świecie dokumentu zawierającego regulacje dla technologii, która na naszych oczach dokonuje kolejnej cywilizacyjnej rewolucji.

Jak wskazują europarlamentarzyści, gwałtowny rozwój AI może przynieść wiele korzyści – lepszą opiekę zdrowotną, bezpieczniejszy i czystszy transport, bardziej wydajną produkcję oraz tańszą i bardziej zrównoważoną energię – ale jednocześnie stanowić zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa i obywatelskich praw.

W podcaście Ewy Buczek o ryzyku, jakie niesie sztuczna inteligencja i próbach jego ograniczenia, mówi Joanna Mazur – prawniczka i analityczka instytutu DELab (Digital Economy Lab) Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistka w zakresie prawnych aspektów rynku cyfrowego. W latach 2019-2022 realizowała grant Narodowego Centrum Nauki Preludium pod tytułem: „Zautomatyzowane podejmowanie decyzji a zakaz dyskryminacji na gruncie prawa europejskiego”. Rozmowę z Joanną Mazur przeczytacie również w najnowszym numerze kwartalnika „Więź”.

– Już teraz mamy do czynienia z sytuacją, w której algorytmy – często dużo mniej wysublimowane niż te, które nazywamy sztuczną inteligencją – podejmują decyzje o tym, komu należy się zasiłek dla bezrobotnych, dostęp do służby zdrowia czy edukacji. To kluczowe, byśmy w tych obszarach mieli możliwość nadzorowania działań algorytmów – mówi gościni podcastu.

Na podstawie jakich informacji i kryteriów algorytmy podejmują decyzje, które mają wpływ na nasze życie? Czy jesteśmy skazani na ich osąd? – pyta Ewa Buczek. Ekspertka DELab wskazuje, że gdy mamy świadomość, że algorytm podejmuje decyzje w sposób stronniczy – np. uwzględniając płeć lub rasę osoby, której dane analizuje – możemy świadomie trenować go w sposób, który uwrażliwia go na problemy wykluczenia.

Sekretarz redakcji kwartalnika „Więź” pyta również o to, kto decyduje o sposobie stosowaniu algorytmów, gdy chodzi o nasze kluczowe dane. Czy decyzja o użyciu konkretnego oprogramowania ma charakter wyłącznie biznesowy? Czy może będzie to uruchamiać regulacje na poziomie państwowym?

Z podcastu dowiecie się też, czy dzieła stworzone z użyciem sztucznej inteligencji będą chronione prawami autorskimi, czym jest neutralna technologicznie definicja AI i czy tworzone obecnie regulacje będą w stanie dotrzymać kroku rozwojowi samouczących się algorytmów.

Wesprzyj Więź

Powstawanie podcastów „Więzi” można wesprzeć dobrowolną wpłatą na Patronite.pl/Więź.

Przeczytaj też: Ewa Buczek i Joanna Mazur: Po co nam AI? Bilans zysków i strat

KG

Podziel się

1
Wiadomość