Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Módlcie się, by Pan nawrócił agresorów. Franciszek do ukraińskiego księdza

Papież Franciszek przemawia na forum ONZ 25 września 2015. Fot. Kim Haughton / United Nations Photo

Ukraina bardzo cierpi, wiem o tym, jestem blisko. Ale postawą chrześcijańską jest modlitwa także za agresorów. Nie widać ran, jakie mają oni w duszy – mówi papież Franciszek.

24 października papież Franciszek spotkał się z księżmi i seminarzystami studiującymi w Rzymie. Zapis papieskich odpowiedzi na zadane mu wówczas pytania opublikowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ksiądz z Ukrainy zapytał Franciszka, jaka jest rola Kościoła i kapłanów na terenach objętych wojną i konfliktami zbrojnymi, szczególnie na Ukrainie.

Wesprzyj Więź.pl

Papież odpowiedział, że Kościół katolicki jest „matką wszystkich narodów. A gdy dzieci się kłócą, matka cierpi. Kościół musi cierpieć w obliczu wojen, bo wojny są zabijaniem dzieci”. Podobnie w czasie wojny w Ukrainie – kontynuował papież – Kościół „musi cierpieć, płakać, modlić się”, a także „pomagać ludziom”, którzy ponieśli jej okrutne konsekwencje, stracili domy, odnieśli rany. – Kościół jest matką i jej pierwszą rolą jest być blisko ludzi cierpiących – zaznaczył.

Dodał, że Kościół jest matką, która również stara się doprowadzić do pokoju, co – jak przyznał – „w tym przypadku nie jest zbyt łatwe”. – Prawdą jest, że to wasza własna ojczyzna, trzeba jej bronić – podkreślił Franciszek.

Wesprzyj Więź

Jednocześnie tłumaczył, że „należy pójść dalej”, okazując „miłość bardziej powszechną”. Matka Kościół powinna być „blisko wszystkich” i „wszystkich ofiar”. – Dlatego postawą chrześcijańską jest modlitwa za agresorów, którzy przychodzą tu, by zniszczyć moją ojczyznę, zabić moich bliskich – zaznaczył papież.

– Twój naród tak bardzo cierpi. Wiem o tym, jestem blisko. Ale módlcie się za agresorów, bo oni też są, jak wy, ofiarami. Nie widać ran, jakie mają w duszy, ale módlcie się, módlcie się, aby Pan ich nawrócił i aby nadszedł pokój – zachęcił Franciszek.

KAI, DJ

*

Franciszek wobec wojny Rosji z Ukrainą. Komentarze na Więź.pl

Podziel się

Wiadomość