Kiermasz e-booków i książek

Jesień 2022, nr 3

Zamów

Módlcie się, by Pan nawrócił agresorów. Franciszek do ukraińskiego księdza

Papież Franciszek przemawia na forum ONZ 25 września 2015. Fot. Kim Haughton / United Nations Photo

Ukraina bardzo cierpi, wiem o tym, jestem blisko. Ale postawą chrześcijańską jest modlitwa także za agresorów. Nie widać ran, jakie mają oni w duszy – mówi papież Franciszek.

24 października papież Franciszek spotkał się z księżmi i seminarzystami studiującymi w Rzymie. Zapis papieskich odpowiedzi na zadane mu wówczas pytania opublikowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ksiądz z Ukrainy zapytał Franciszka, jaka jest rola Kościoła i kapłanów na terenach objętych wojną i konfliktami zbrojnymi, szczególnie na Ukrainie.

Papież odpowiedział, że Kościół katolicki jest „matką wszystkich narodów. A gdy dzieci się kłócą, matka cierpi. Kościół musi cierpieć w obliczu wojen, bo wojny są zabijaniem dzieci”. Podobnie w czasie wojny w Ukrainie – kontynuował papież – Kościół „musi cierpieć, płakać, modlić się”, a także „pomagać ludziom”, którzy ponieśli jej okrutne konsekwencje, stracili domy, odnieśli rany. – Kościół jest matką i jej pierwszą rolą jest być blisko ludzi cierpiących – zaznaczył.

Dodał, że Kościół jest matką, która również stara się doprowadzić do pokoju, co – jak przyznał – „w tym przypadku nie jest zbyt łatwe”. – Prawdą jest, że to wasza własna ojczyzna, trzeba jej bronić – podkreślił Franciszek.

Kiermasz e-booków i książek

Jednocześnie tłumaczył, że „należy pójść dalej”, okazując „miłość bardziej powszechną”. Matka Kościół powinna być „blisko wszystkich” i „wszystkich ofiar”. – Dlatego postawą chrześcijańską jest modlitwa za agresorów, którzy przychodzą tu, by zniszczyć moją ojczyznę, zabić moich bliskich – zaznaczył papież.

– Twój naród tak bardzo cierpi. Wiem o tym, jestem blisko. Ale módlcie się za agresorów, bo oni też są, jak wy, ofiarami. Nie widać ran, jakie mają w duszy, ale módlcie się, módlcie się, aby Pan ich nawrócił i aby nadszedł pokój – zachęcił Franciszek.

KAI, DJ

*

Franciszek wobec wojny Rosji z Ukrainą. Komentarze na Więź.pl

Podziel się

Wiadomość

Komentarze (2)

Jan Paweł II kazał się modlić ofiarom gwałtów.
Franciszek każe się modlić ofiarom wojny.
Czym jest takie wezwanie? Zasłoną dymną dla niechęci do podejmowania trudnych decyzji?

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.