Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Prezydent Zełenski z Nagrodą Jana Karskiego

Wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w obwodzie chersońskim 12 lutego 2022 r. Fot. President of Ukraine

„Za bohaterską obronę Ukrainy i wartości moralnych cywilizacji Zachodu, którym Zachód najwyraźniej nie jest w stanie dziś sprostać”.

Kapituła Nagrody Orła Jana Karskiego podjęła decyzję o przyznaniu jej w edycji specjalnej prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu.

Wesprzyj Więź.pl

W uzasadnieniu podano: „za bohaterską obronę Ukrainy i wartości moralnych cywilizacji Zachodu, którym ten najwyraźniej nie jest w stanie dziś sprostać”. „Zwracamy uwagę, że kwestia tragedii na Ukrainie ulega postępującej relatywizacji i braku jasnej postawy wobec tragedii narodu niszczonego w środku Europy. Ma rację Wołodymyr Zełenski, kiedy w rozpaczy woła, że Ukraina pozostawiona została sama sobie” – czytamy w komunikacie.

Zdaniem kapituły być może dziś Jan Karski powtórzyłby słowa z Międzynarodowej Konferencji Wyzwolicieli Obozów Koncentracyjnych w 1981 roku: „Moja wiara każe mi mówić, że ludzkość popełniła drugi grzech pierworodny, dopuszczając do Zagłady. Z nakazu lub zaniedbania, z samo narzuconej niewiedzy czy nieczułości, z egoizmu czy hipokryzji albo z zimnego wyrachowania. Ten grzech będzie prześladował ludzkość do końca świata. Prześladuje i mnie. Chcę, by tak zostało”.

„Uważajmy, aby grzech zaniedbania wobec Ukrainy i dzielnego narodu nie musiał nas prześladować, tak jak grzech zaniedbania wobec Holocaustu” – mówi członek kapituły, rabin Abraham Skórka, bliski przyjaciel papieża Franciszka.

Wesprzyj Więź

W składzie kapituły Nagrody Orła Jana Karskiego są: Wiesława Kozielewska-Trzaska, rabin Abraham Skórka, ks. Andrzej Szostek, abp Alfons Nossol, ks. Alfred Wierzbicki, Julian Kornhauser, Aleksander Kwaśniewski, Abraham Foxman, Waldemar Piasecki.

Przeczytaj też: Wszystko zależy od tego, jak długo Ukraina się utrzyma

DJ

Podziel się

3
Wiadomość