Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Wspólnota Sumienia po antysemickich zajściach w Kaliszu: Czujemy się w obowiązku, by wyrazić sprzeciw

Marsz Pamięci i Modlitwy w 78. rocznicę zagłady gett w Otwocku, Falenicy i Rembertowie. Otwock, 19 sierpnia 2020. Fot. Więź

Łączą nas wartości, które nie pozwalają nam stać obojętnie, gdy słyszymy pogardę i groźbę użycia przemocy wobec jakiejkolwiek grupy społecznej. Dlatego solidaryzujemy się ze społecznością polskich Żydów i wzywamy wszystkich do okazania takiej samej solidarności – piszą członkowie Koalicji Wzajemnego Szacunku.

11 listopada grupa nacjonalistów spaliła w Kaliszu tekst Statutu kaliskiego – przywileju tolerancyjnego dla Żydów, wydanego przez księcia Bolesława Pobożnego w 1264 r. Uczestnicy zdarzenia wznosili antysemickie okrzyki. Po kilku dniach prokuratura zatrzymała trzech mężczyzn, spędzą w areszcie trzy miesiące.

Antysemickie zdarzenia w Kaliszu potępili: bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem, przedstawiciele chrześcijańskich wspólnot w Kaliszu, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, a także dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Polin Zygmunt Stępiński i Piotr Wiślicki, przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Wesprzyj Więź.pl

W poniedziałek oświadczenie wydała Wspólnota Sumienia – Koalicja Wzajemnego Szacunku. Jej członkowie piszą, że są „głęboko poruszeni i oburzeni antysemickimi hasłami, które głoszono podczas obchodów Dnia Niepodległości w Kaliszu 11 listopada”.

„Było to zgromadzenie publiczne zorganizowane przez ugrupowania skrajne, niereprezentujące całości polskiego społeczeństwa. Niemniej jednak, czujemy się w obowiązku, by wyrazić jednoznaczny sprzeciw wobec słów nienawiści wypowiadanych pod adresem społeczności polskich Żydów i podżegania do popełnienia przestępstwa” – zaznaczają.

„Łączą nas wartości, które nie pozwalają nam stać obojętnie, gdy słyszymy pogardę i groźbę użycia przemocy wobec jakiejkolwiek grupy społecznej. Dlatego solidaryzujemy się ze społecznością polskich Żydów i wzywamy wszystkich do okazania takiej samej solidarności” – podkreślają.

Tekst podpisali: imam Rafał Berger – Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów, współprzewodniczący ze strony muzułmańskiej; dr Ewa Jóźwiak – redaktor naczelna kwartalnika „Jednota”, Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP; rabinka Małgorzata Kordowicz – Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie; prof. Stanisław Krajewski – żydowski współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów; mufti Tomasz Miśkiewicz – Mufti Muzułmański w RP; Zbigniew Nosowski – redaktor naczelny kwartalnika „Więź”, chrześcijański współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów; dr Sebastian Rejak – p.o. dyrektora American Jewish Committee Central Europe; bp Jerzy Samiec – biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce; rabin Michael Schudrich – Naczelny Rabin Polski; prof. Agata Skowron-Nalborczyk – Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów, współprzewodnicząca ze strony katolickiej; ks. prof. Andrzej Szostek – były rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (1998-2004).

Wesprzyj Więź

Wspólnota Sumienia – Koalicja Wzajemnego Szacunku to grupa osób wywodzących się z różnych wspólnot religijnych i organizacji reprezentujących mniejszości, która stawia sobie za cel przeciwstawianie się wykluczaniu i dyskryminacji ze względu na tożsamość religijną, etniczną czy kulturową. „Naszym celem jest przeciwdziałanie czynom i mowie nienawiści, z jakimi wciąż spotykamy się w różnych sferach życia społecznego, oraz wspieranie wysiłków na rzecz dialogu, porozumienia, wzajemnego szacunku i budowania wspólnoty mimo różnic” – czytaliśmy w jej lutowej deklaracji.

DJ

Przeczytaj też: Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych

Podziel się

2
Wiadomość

Czy polski KK ma tylko jednego sprawiedliwego ks. Markowskiego a gdzie wypowiedzi innych hierarchów, gdzie abp. Jędraszewski, abp. Dziwisz, abp. Dzięga i zwłaszcza ks. Rydzyk, milczenie jest znamienne. I gdzie wypowiedzi abp. Gądeckiego i abp. Polaka.

A nie czujecie Państwo obowiązku zaprotestowania przeciwko skandalicznemu wnioskowi prokuratury i postanowieniu sądu o tymczasowym areszcie dla 3 organizatorów tych antysemickich ekscesów? Nie uzasadnione to jest ani możliwością matactw, skoro ich osobisty udział w przestępstwie został utrwalony na nagraniach, ani zagrożeniem wysokim wyrokiem, skoro dwóch z nich nie było jeszcze karanych i prawdopodobny jest wyrok w zawieszeniu. Oto przykład praworządności tak prokuratury, jak i sędziów, ale i obrońców praw człowieka. Jest zapotrzebowanie na brutalność wymiaru sprawiedliwości i zgoda ponad podziałami, by się do niej odwołać. Za ludźmi z marginesu nikt się nie ujmie. Jak to w III RP, wiecznie żywej. Żadnej przyzwoitości. Jedyna wasz szansa obrony to oskarżenie, że taki zarzut może formułować tylko antysemita.

Otóż widzi Pan, nie czuję tego obowiązku po wysłuchaniu przemówień owych “organizatorów tych antysemickich ekscesów” w Kaliszu. Obawiam się bowiem, że nie są to wcale ludzie “z marginesu”. Sądzę również, że są wybitnie niebezpieczni i jednocześnie nie myślę, bym był w związku z tym pozbawiony “przyzwoitości”.

Jednocześnie jestem nie uważam, byśmy mieli w tym przypadku do czynienia z sytuacją “zgody ponad podziałami”. Myślę, że wniosek prokuratury nie był konsultowany z opozycją, czy to parlamentarną, czy też pozaparlamentarną.