Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Bp Markowski o antysemickich zajściach w Kaliszu: Nie mają nic wspólnego z patriotyzmem ani z Ewangelią

Bp Rafał Markowski, sierpień 2020. Fot. Episkopat.pl

Zagrożenie antysemityzmem jest lontem, który trzeba zgasić – te słowa papieża Franciszka przypomina przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem, potępiając antysemickie wystąpienia, do których doszło 11 listopada w Kaliszu.

11 listopada w Kaliszu grupa nacjonalistów skupionych wokół Aleksandra Jabłonowskiego spaliła tekst Statutu kaliskiego – przywileju tolerancyjnego dla Żydów, wydanego przez księcia Bolesława Pobożnego w 1264 r. Uczestnicy zdarzenia wznosili antysemickie okrzyki.

Wczoraj zareagował bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski. W specjalnym komunikacie podkreślił, że antysemickie zachowania w Kaliszu „godzą w godność bliźniego”, „niszczą ład społeczny i pokój” oraz „stoją w jawnej sprzeczności z Ewangelią i nauczaniem Kościoła”.

Wesprzyj Więź.pl

Hierarcha przypomniał słowa papieża Franciszka, który dwa dni przed zajściami, w rocznicę pogromu Żydów w Niemczech z 1938 roku, wzywał do zaangażowania „w promocję wychowania do braterstwa”. „Zagrożenie antysemityzmem, wciąż tlące się w Europie i w innych miejscach, jest lontem, który trzeba zgasić” – czytamy we wpisie opublikowanym 9 listopada na papieskim profilu na Twitterze.

Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP wyraził współczucie wszystkim zranionym zajściami w Kaliszu. Jednocześnie poprosił „o modlitwę w intencji umacniania wzajemnego szacunku i ducha braterstwa”.

Pełny tekst komunikatu:

Z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość o spaleniu tekstu Statutu kaliskiego i antysemickich wystąpieniach, które miały miejsce wczoraj w Kaliszu.

Stanowczo potępiamy zachowania antysemickie w Kaliszu. Takie postawy nie mają nic wspólnego z patriotyzmem. Godzą w godność bliźniego oraz niszczą ład społeczny i pokój. Stoją w jawnej sprzeczności z Ewangelią i nauczaniem Kościoła.

Dwa dni przed tymi zajściami papież Franciszek wzywał nas: „Zaangażujmy się w promocję wychowania do braterstwa, aby nie zwyciężyły odradzające się przejawy nienawiści, które chcą je zniszczyć. Zagrożenie antysemityzmem, wciąż tlące się w Europie i w innych miejscach, jest lontem, który trzeba zgasić”.

Wesprzyj Więź

Pragniemy wyrazić współczucie wszystkim zranionym zajściami w Kaliszu. Jednocześnie prosimy o modlitwę w intencji umacniania wzajemnego szacunku i ducha braterstwa.

Bp Rafał Markowski
przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski

12 listopada 2021 r.

Podziel się

4
Wiadomość

Wow, teraz, kiedy mleko się rozlało, ksiądz biskup reaguje. Może trzeba było pomyśleć wcześniej, kiedy abp Jędraszewski mówił o tęczowej zarazie, kiedy bito uczestników marszu w Białymstoku, kiedy (nie)rząd wprost sączył antysemickie treści. Zresztą, jeden głos i tak nie ma żadnego znaczenia, a reszta szanownych biskupów dalej robi dobrą minę do złej gry, więc – jak zwykle – będą siedzieć cicho. Katolicki kraj, Jezus Chrystus jest “Królem Polski” a ludzie umierają na granicy z powodu działań katolickiego rządu, przy absolutnej bezczynności Episkopatu i rozmodlonego społeczeństwa. Dobrze, że jutro wszyscy pójdą pomodlić się do kościółka, dobrzy chrześcijanie.

Moja Ojczyzna i moi rodacy są mi coraz bardziej obcy. Gdzie się nie odwrócę boję się mówić o moich poglądach. Wokół mnie praktycznie sami katolicy , więc teoretycznie nie powinnam mieć obaw. To tak jakby człowiek miał dwie maski Jedna na niedzielną mszę, a ta druga prawdziwa zionąca pogardą i wygodnictwem. Już sama nie wiem, może ze mną jest coś nie tak?Może trzeba się dostosować do reszty i nauczyć się nienawidzić wszystkiego co ”nienarodowe”.