Zima 2022, nr 4

Zamów

Wspólnoty chrześcijańskie w Kaliszu po antysemickich zajściach z 11 listopada: Podważono podstawowe wartości

Bp Damian Bryl. Fot. episkopat.pl

Jako chrześcijanie różnych wyznań i wspólnot kościelnych współistniejących w Kaliszu chcemy budować teraźniejszość i przyszłość naszego miasta i naszej Ojczyzny w duchu Ewangelii, miłości bliźniego i wzajemnego szacunku – czytamy w oświadczeniu.

11 listopada w Kaliszu grupa nacjonalistów skupionych wokół Aleksandra Jabłonowskiego spaliła tekst Statutu kaliskiego – przywileju tolerancyjnego dla Żydów, wydanego przez księcia Bolesława Pobożnego w 1264 r. Uczestnicy zdarzenia wznosili antysemickie okrzyki.

Władze miasta oraz posłanka Karolina Pawliczak zgłosili sprawę do prokuratury. W piątek antysemickie zdarzenie potępił bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem. W sobotę z kolei specjalne oświadczenie wydali przedstawiciele wspólnot chrześcijańskich w Kaliszu.

Przypomnieli w nim, że „Kalisz od wieków był miastem wielu religii i kultur, które współistniały, szanowały się oraz ubogacały”. „To dziedzictwo jest dziś dla nas – mieszkańców Kalisza – ważne i stanowi fundament, na którym budujemy dobre relacje między nami oraz pobudza nas do współpracy dla dobra naszej małej ojczyzny ziemi kaliskiej” – podkreślili.

Zdaniem przedstawicieli wspólnot chrześcijańskich w Kaliszu wydarzenia z 11 listopada „są bolesne, gdyż podważają podstawowe wartości ogólnoludzkie i chrześcijańskie, jak wzajemny szacunek, dialog i współpraca”. „Incydent spalenia Statutu kaliskiego uderza w szczególny sposób w społeczność żydowską. Jest on przejawem antysemityzmu. Wyrażamy nasze współczucie wobec wszystkich osób, które to zdarzenie szczególnie dotyka i rani” – zaznaczają autorzy oświadczenia.

„Jako chrześcijanie różnych wyznań i wspólnot kościelnych współistniejących w Kaliszu chcemy budować teraźniejszość i przyszłość naszego Miasta i naszej Ojczyzny w duchu Ewangelii, miłości bliźniego i wzajemnego szacunku” – czytamy.

Więź, zima 2022

Tekst podpisali: bp Damian Bryl (Kościół rzymskokatolicki), ks. Julian Kopiński (Kościół Polskokatolicki – w imieniu Oddziału Kaliskiego Polskiej Rady Ekumenicznej), ks. Michał Kühn (Kościół Ewangelicko –Augsburski), ks. Mirosław Antosiuk (Kościół prawosławny), ks. Roman Woznyak (Kościół greckokatolicki), pastor Jerzy Rycharski (Kościół Boży w Chrystusie), pastor Andrzej Stawikowski (Kościół-Słowo Życia).

KAI, DJ

Przeczytaj też: Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych

Podziel się

2
Wiadomość

Komentarze (3)

Podzielając ocenę odrażającego ekscesu zwrócę uwagę na fakt, iż po raz pierwszy chyba media izraelskie odnotowały istnienie statutu kaliskiego z 1264 r. o których to prawach w innych krajach średniowiecznej Europy Żydzi nie mieli co marzyć. Statut ten nadał władca, którego z uwagi na żarliwe chrześcijaństwo określono przydomkiem Pobożny i był potwierdzany przez kolejnych władców aż do czasów Reformacji. Może by tak strona polska zwróciła na to uwagę swoim żydowskim przyjaciołom?

No właśnie uwaga całego świata została teraz zwrócona na ten dokument. Ale nie o taką popularność chyba nam chodziło

Można na tę informację również spojrzeć inaczej: Żydzi przybyli do Kalisza w 1264r. A my wciąż uważany ich za obcych!.

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.