Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Wspólnoty chrześcijańskie w Kaliszu po antysemickich zajściach z 11 listopada: Podważono podstawowe wartości

Bp Damian Bryl. Fot. episkopat.pl

Jako chrześcijanie różnych wyznań i wspólnot kościelnych współistniejących w Kaliszu chcemy budować teraźniejszość i przyszłość naszego miasta i naszej Ojczyzny w duchu Ewangelii, miłości bliźniego i wzajemnego szacunku – czytamy w oświadczeniu.

11 listopada w Kaliszu grupa nacjonalistów skupionych wokół Aleksandra Jabłonowskiego spaliła tekst Statutu kaliskiego – przywileju tolerancyjnego dla Żydów, wydanego przez księcia Bolesława Pobożnego w 1264 r. Uczestnicy zdarzenia wznosili antysemickie okrzyki.

Władze miasta oraz posłanka Karolina Pawliczak zgłosili sprawę do prokuratury. W piątek antysemickie zdarzenie potępił bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem. W sobotę z kolei specjalne oświadczenie wydali przedstawiciele wspólnot chrześcijańskich w Kaliszu.

Wesprzyj Więź.pl

Przypomnieli w nim, że „Kalisz od wieków był miastem wielu religii i kultur, które współistniały, szanowały się oraz ubogacały”. „To dziedzictwo jest dziś dla nas – mieszkańców Kalisza – ważne i stanowi fundament, na którym budujemy dobre relacje między nami oraz pobudza nas do współpracy dla dobra naszej małej ojczyzny ziemi kaliskiej” – podkreślili.

Zdaniem przedstawicieli wspólnot chrześcijańskich w Kaliszu wydarzenia z 11 listopada „są bolesne, gdyż podważają podstawowe wartości ogólnoludzkie i chrześcijańskie, jak wzajemny szacunek, dialog i współpraca”. „Incydent spalenia Statutu kaliskiego uderza w szczególny sposób w społeczność żydowską. Jest on przejawem antysemityzmu. Wyrażamy nasze współczucie wobec wszystkich osób, które to zdarzenie szczególnie dotyka i rani” – zaznaczają autorzy oświadczenia.

„Jako chrześcijanie różnych wyznań i wspólnot kościelnych współistniejących w Kaliszu chcemy budować teraźniejszość i przyszłość naszego Miasta i naszej Ojczyzny w duchu Ewangelii, miłości bliźniego i wzajemnego szacunku” – czytamy.

Wesprzyj Więź

Tekst podpisali: bp Damian Bryl (Kościół rzymskokatolicki), ks. Julian Kopiński (Kościół Polskokatolicki – w imieniu Oddziału Kaliskiego Polskiej Rady Ekumenicznej), ks. Michał Kühn (Kościół Ewangelicko –Augsburski), ks. Mirosław Antosiuk (Kościół prawosławny), ks. Roman Woznyak (Kościół greckokatolicki), pastor Jerzy Rycharski (Kościół Boży w Chrystusie), pastor Andrzej Stawikowski (Kościół-Słowo Życia).

KAI, DJ

Przeczytaj też: Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych

Podziel się

2
Wiadomość

Podzielając ocenę odrażającego ekscesu zwrócę uwagę na fakt, iż po raz pierwszy chyba media izraelskie odnotowały istnienie statutu kaliskiego z 1264 r. o których to prawach w innych krajach średniowiecznej Europy Żydzi nie mieli co marzyć. Statut ten nadał władca, którego z uwagi na żarliwe chrześcijaństwo określono przydomkiem Pobożny i był potwierdzany przez kolejnych władców aż do czasów Reformacji. Może by tak strona polska zwróciła na to uwagę swoim żydowskim przyjaciołom?