Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Nowy metropolita białostocki abp Józef Guzdek przeciwko nienawiści

Abp Józef Guzdek podczas ingresu do Archikatedry Białostockiej 4 września 2021. Fot. Teresa Margańska, ks. Konrad Węcławski / Archidiecezja Białostocka

Nie można pozwolić tym, którzy chcą malować świat barwą nienawiści, aby maczali pędzle w naszych sercach – mówił abp Józef Guzdek podczas swojego ingresu w sobotę w Białymstoku.

Bp Józef Guzdek został arcybiskupem metropolitą białostockim 16 lipca br. Jego ingres do bazyliki archikatedralnej w Białymstoku odbył się w ubiegłą sobotę – dwa dni po wprowadzeniu stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego (którego stolicą jest Białystok) i lubelskiego. Stan wyjątkowy – ogłoszony po raz pierwszy po roku 1989 – obejmuje 183 miejscowości i ma potrwać 30 dni. To reakcja rządzących na sytuację na granicy polsko-białoruskiej, gdzie od kilkunastu dni przebywa grupa uchodźców.

Wesprzyj Więź.pl

Nowy metropolita białostocki przejął archidiecezję po abp. Tadeuszu Wojdzie, który z kolei zastąpił w Gdańsku abp. Sławoja Leszka Głódzia.

Służenie Kościołowi, nie posługiwanie się nim

W swojej homilii abp Józef Guzdek zwracał się do duchownych i świeckich, mieszkańców Podlasia. – Tu, na Podlasiu, środowisko mieszkańców jest zróżnicowane i bardzo złożone. To tutaj krzyżują się drogi wiernych różnych obrządków i wyznań chrześcijańskich, religii, kultur i narodowości. Należy to postrzegać nie jako przeszkodę, ale jako szansę na ubogacenie się i poszerzanie horyzontów. Aby tak się stało, nie można pozwolić tym, którzy pragną pomalować świat barwą nienawiści, aby maczali pędzle w sercu moim i twoim. Serce ma być wypełnione po brzegi miłością – wolne od niechęci, uprzedzeń, a tym bardziej od nienawiści. Konieczne jest więc kierowanie się w życiu miłością bliźniego, każdego bliźniego.

– Od dziś staję się jednym z was – mówił dalej nowy metropolita białostocki. – Powtarzam za św. Augustynem: „Dla was jestem biskupem. Z wami jestem chrześcijaninem”. Przychodzę zatem dzisiaj, by poznawać bogactwo dobra, które jest w każdym z was; by odkryć i zrozumieć środowisko, kontekst i okoliczności waszego życia; by dając siebie, żyć dla was i razem z wami, jako wasz pasterz i brat – podkreślił.

Wyznał, że odpowiedź na pytanie, jak zdobyć zaufanie księży i świeckich, katolików i przedstawicieli innych wyznań oraz niewierzących, żyjących na Podlasiu, znalazł w „Dzienniku” bł. ks. Michała Sopoćki, który pisał: „Trzeba poznać najpierw to, co ludzie mają dobrego, to znaczy odkryć ich bogactwa. Następnie odkryć środowisko, w którym się obracają i w konkretny sposób pomóc im żyć w tym środowisku przez dawanie się innym”.

– Ważna jest kolejność: najpierw dostrzec dobro, docenić je, a nawet zafascynować się nim. Owszem, w świecie obecne jest zło, trzeba je nazywać po imieniu, ale przede wszystkim należy głosić Dobrą Nowinę – zaznaczył abp Guzdek.

Jak wyjaśnił nowy metropolita, „służenie Bogu, Kościołowi i braciom – a nie posługiwanie się Kościołem – stanowi priorytet chrześcijańskiego życia. O tym musimy pamiętać – duchowni i świeccy, wszak my wszyscy razem jesteśmy Kościołem. W tej służbie, zgodnie z poleceniem Jezusa, powinniśmy stanowić jedno”.

Józef Guzdek, teolog i generał brygady

Józef Guzdek urodził się 18 marca 1956 r. w Wadowicach. Święcenia kapłańskie otrzymał 17 maja 1981 r. w katedrze na Wawelu z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Przez trzynaście lat był wikarym w parafiach archidiecezji krakowskiej, a następnie przez cztery prefektem w tamtejszym Wyższym Seminarium Duchownym.

W 1998 r. uzyskał tytuł doktora teologii na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W kolejnych latach pełnił funkcje: kierownika Studium Formacji Stałej Kapłanów Archidiecezji Krakowskiej, dyrektora Wydawnictwa św. Stanisława BM Archidiecezji Krakowskiej, a następnie rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

14 sierpnia 2004 r. został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej. Święcenia biskupie przyjął 15 września 2004 r. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Jego dewizą są słowa: „In Te Domine speravi” (Tobie, Panie, zaufałem).

Przez ponad dziesięć lat, od 4 grudnia 2010 r., był biskupem polowym Wojska Polskiego. Od roku 2015 – w stopniu generała brygady.

Musimy być otwarci

W swoich ostatnich wystąpieniach publicznych mówił między innymi:

– Potrzebni są ludzie o prawych sumieniach, odważni w myśleniu i odpowiedzialni w działaniu. W Konstytucji 3 maja zostało zawarte ponadczasowe przesłanie, do którego warto powracać. Zostały w niej wytyczone granice pomiędzy głupotą i mądrością, zdradą i wiernością, egoizmem i odpowiedzialnością (archikatedra św. Jana Chrzciciela w Warszawie, 3 maja 2021, podczas Mszy św. inaugurującej obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja z udziałem prezydentów Andrzeja Dudy, Gitanasa Nausėdy i Egilsa Levitsa, więcej tutaj).

– Szczepmy się! Każde słowo, które burzy zaufanie do szczepień, jest nieodpowiedzialne. Na wojnie z koronawirusem, podstępnym i bezwzględnym wrogiem ludzkości, należy zaufać służbie zdrowia, sprawdzonym procedurom medycznym oraz jasnym wskazaniom papieża Franciszka (apel do żołnierzy i służb mundurowych z 16 kwietnia 2021, więcej tutaj).

– Rozłóżmy w czasie wizyty na cmentarzach. Troszcząc się o pamięć o zmarłych, nie przyczyńmy się do zwiększenia zachorowań (apel do wiernych Ordynariatu Polowego z 20 października 2020, więcej tutaj).

Wesprzyj Więź

– Chrześcijanie nie mogą posługiwać się językiem niegodnym uczniów Chrystusa. Stając w obronie ewangelicznych wartości, musimy być otwarci na tych, którzy znajdują się na obrzeżach lub poza dostrzegalnymi granicami Kościoła (podczas Mszy św. w kościele garnizonowym św. Agnieszki 19 stycznia 2020, więcej tutaj).

Przeczytaj też: Obłuda, czyli strach przed prawdą, dotyczy także Kościoła

KAI, Archidiecezja Białostocka, DJ

Podziel się

3
3
Wiadomość

Mylisz się. Od wielu miesięcy tak często w “kazaniach” jednego arcybiskupa słyszymy o tym, jaki człowiek jest zły, że aż zatyka, gdy nagle od innego słyszy się słowa o miłości. Niedowierzanie.

Marek – nie chcą komentować ? aby komentować to trzeba sporo wiedzieć , a nie jak Piotr- ,że “w kazaniach jednego arcybiskupa ……….. – wiem o kogo chodzi , ale nie przypisuj bp. Guzdkowi ,że to jego wypowiedż , przez szereg lat uczestniczyliśmy w mszach św. w kościele św. Krzyża o 21.00 w Krakowie sprawowanych przez bp. Guzdka, na spotkaniach w kościele Bożego Miłosierdzia Na Wzgórzach Krzesławickich tez w Krakowie i nie zgadzamy sie z taką oceną, opamiętajcie wystawiający oceny