Wiosna 2023, nr 1

Zamów

Bp Józef Guzdek został arcybiskupem metropolitą białostockim

Bp Józef Guzdek. Poznań, czerwiec 2018. Fot. Episkopat.pl

Papież Franciszek mianował na arcybiskupa metropolitę białostockiego dotychczasowego biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka – poinformował dziś w południe nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio.

Józef Guzdek ma 65 lat, urodził się 18 marca 1956 r. w Wadowicach. Święcenia kapłańskie otrzymał 17 maja 1981 r. w krakowskiej katedrze na Wawelu z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Przez 13 lat pełnił posługę wikariusza w parafiach archidiecezji krakowskiej, a następnie przez cztery lata był prefektem w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej.

W 1998 r. uzyskał tytuł doktora teologii na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W kolejnych latach pełnił funkcje: kierownika Studium Formacji Stałej Kapłanów Archidiecezji Krakowskiej, dyrektora Wydawnictwa św. Stanisława BM Archidiecezji Krakowskiej, a następnie rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

14 sierpnia 2004 r. został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej. Święcenia biskupie przyjął 15 września 2004 r. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Dewizą jego posługiwania są słowa: „In Te Domine speravi” (Tobie, Panie, zaufałem).

4 grudnia 2010 r. został mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem polowym Wojska Polskiego. Ingres do katedry polowej w Warszawie odbył 19 grudnia 2010 r. 1 sierpnia 2015 r. został mianowany na stopień generała brygady.

W swoich ostatnich wystąpieniach publicznych mówił między innymi:

– Potrzebni są ludzie o prawych sumieniach, odważni w myśleniu i odpowiedzialni w działaniu. W Konstytucji 3 maja zostało zawarte ponadczasowe przesłanie, do którego warto powracać. Zostały w niej wytyczone granice pomiędzy głupotą i mądrością, zdradą i wiernością, egoizmem i odpowiedzialnością (archikatedra św. Jana Chrzciciela w Warszawie, 3 maja 2021, podczas Mszy św. inaugurującej obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja z udziałem prezydentów Andrzeja Dudy, Gitanasa Nausėdy i Egilsa Levitsa, więcej tutaj).

– Szczepmy się! Każde słowo, które burzy zaufanie do szczepień, jest nieodpowiedzialne. Na wojnie z koronawirusem, podstępnym i bezwzględnym wrogiem ludzkości, należy zaufać służbie zdrowia, sprawdzonym procedurom medycznym oraz jasnym wskazaniom papieża Franciszka (apel do żołnierzy i służb mundurowych z 16 kwietnia 2021, więcej tutaj).

– Rozłóżmy w czasie wizyty na cmentarzach. Troszcząc się o pamięć o zmarłych, nie przyczyńmy się do zwiększenia zachorowań (apel do wiernych Ordynariatu Polowego z 20 października 2020, więcej tutaj).

Wesprzyj Więź

– Chrześcijanie nie mogą posługiwać się językiem niegodnym uczniów Chrystusa. Stając w obronie ewangelicznych wartości, musimy być otwarci na tych, którzy znajdują się na obrzeżach lub poza dostrzegalnymi granicami Kościoła (podczas Mszy św. w kościele garnizonowym św. Agnieszki 19 stycznia 2020, więcej tutaj).

KAI, JH

Przeczytaj także: Co z Kościołem po pandemii? Trzy priorytety duszpasterskie

Podziel się

2
Wiadomość

Komentarze (10)

Papież postawił sobie za punkt honory rozpędzenie biskupów diecezji krakowskiej, jeszcze tylko Muskus.

Bp. Damian Muskus to bardzo dobry biskup! Wrazliwy, wiele pomaga osobom wykorzystanym przez … duchownych…

A ten biskup protestował, gdy KEP w kwietniu wydał antyczepionkowy dokument i tym podobnym wypowiedziom?

Chyba nie, to raczej ten, który gromił zepsucie arcybiskupa gdańskiego i publicznie apelował do Jędraszewskiego o powstrzymanie się od mowy nienawiści.

Wiem, ze latwo mowic o innych. Ale. Ta emeryture wojskowa winna byc przekazyeana na Fund. sw. Jozefa. Abpowi wystarczy innych pieniedzy. Zadnym zolnierzem nie byl. Takiego gestu wymaga chocby naprawa tego, co czynil poprzednik. Nominacja nie za szczegplna.

Sądząc po dotychczas zajmowanym stanowisku jest to kolega Głódzia. Kolejny świetny hierarcha.

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.