Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Bp Józef Guzdek został arcybiskupem metropolitą białostockim

Bp Józef Guzdek. Poznań, czerwiec 2018. Fot. Episkopat.pl

Papież Franciszek mianował na arcybiskupa metropolitę białostockiego dotychczasowego biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka – poinformował dziś w południe nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio.

Józef Guzdek ma 65 lat, urodził się 18 marca 1956 r. w Wadowicach. Święcenia kapłańskie otrzymał 17 maja 1981 r. w krakowskiej katedrze na Wawelu z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Przez 13 lat pełnił posługę wikariusza w parafiach archidiecezji krakowskiej, a następnie przez cztery lata był prefektem w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej.

W 1998 r. uzyskał tytuł doktora teologii na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W kolejnych latach pełnił funkcje: kierownika Studium Formacji Stałej Kapłanów Archidiecezji Krakowskiej, dyrektora Wydawnictwa św. Stanisława BM Archidiecezji Krakowskiej, a następnie rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

14 sierpnia 2004 r. został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej. Święcenia biskupie przyjął 15 września 2004 r. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Dewizą jego posługiwania są słowa: „In Te Domine speravi” (Tobie, Panie, zaufałem).

4 grudnia 2010 r. został mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem polowym Wojska Polskiego. Ingres do katedry polowej w Warszawie odbył 19 grudnia 2010 r. 1 sierpnia 2015 r. został mianowany na stopień generała brygady.

W swoich ostatnich wystąpieniach publicznych mówił między innymi:

– Potrzebni są ludzie o prawych sumieniach, odważni w myśleniu i odpowiedzialni w działaniu. W Konstytucji 3 maja zostało zawarte ponadczasowe przesłanie, do którego warto powracać. Zostały w niej wytyczone granice pomiędzy głupotą i mądrością, zdradą i wiernością, egoizmem i odpowiedzialnością (archikatedra św. Jana Chrzciciela w Warszawie, 3 maja 2021, podczas Mszy św. inaugurującej obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja z udziałem prezydentów Andrzeja Dudy, Gitanasa Nausėdy i Egilsa Levitsa, więcej tutaj).

– Szczepmy się! Każde słowo, które burzy zaufanie do szczepień, jest nieodpowiedzialne. Na wojnie z koronawirusem, podstępnym i bezwzględnym wrogiem ludzkości, należy zaufać służbie zdrowia, sprawdzonym procedurom medycznym oraz jasnym wskazaniom papieża Franciszka (apel do żołnierzy i służb mundurowych z 16 kwietnia 2021, więcej tutaj).

– Rozłóżmy w czasie wizyty na cmentarzach. Troszcząc się o pamięć o zmarłych, nie przyczyńmy się do zwiększenia zachorowań (apel do wiernych Ordynariatu Polowego z 20 października 2020, więcej tutaj).

Wesprzyj Więź

– Chrześcijanie nie mogą posługiwać się językiem niegodnym uczniów Chrystusa. Stając w obronie ewangelicznych wartości, musimy być otwarci na tych, którzy znajdują się na obrzeżach lub poza dostrzegalnymi granicami Kościoła (podczas Mszy św. w kościele garnizonowym św. Agnieszki 19 stycznia 2020, więcej tutaj).

KAI, JH

Przeczytaj także: Co z Kościołem po pandemii? Trzy priorytety duszpasterskie

Podziel się

2
Wiadomość

Wiem, ze latwo mowic o innych. Ale. Ta emeryture wojskowa winna byc przekazyeana na Fund. sw. Jozefa. Abpowi wystarczy innych pieniedzy. Zadnym zolnierzem nie byl. Takiego gestu wymaga chocby naprawa tego, co czynil poprzednik. Nominacja nie za szczegplna.