Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Bp Guzdek: Rozłóżmy w czasie wizyty na cmentarzach

Bp Józef Guzdek (z lewej) i abp Wojciech Polak. Warszawa, 6 czerwca 2019 r. Fot. Episkopat.pl

Troszcząc się o pamięć o zmarłych, nie przyczyńmy się do zwiększenia zachorowań – apeluje biskup polowy Józef Guzdek.

Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych, tradycyjnie w Polsce łącząca się z nawiedzaniem 1 listopada grobów bliskich. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, wizyty na cmentarzach tego dnia nie powinny być liczne.

Biskup polowy Józef Guzdek zwrócił się z apelem do wiernych Ordynariatu Polowego, aby rozłożyli w czasie odwiedzenie cmentarzy i miejsc pamięci. „W tym roku ze względu na trudny czas pandemii wskazane będzie rozłożyć w czasie prace przy porządkowaniu grobów. Nie zostawiajmy tych czynności na ostatnie dni, kiedy na nekropoliach i cmentarzach będzie coraz więcej ludzi. Pamiętajmy o tym, abyśmy podejmując szlachetny czyn troski o pamięć o poległych i zmarłych nie przyczynili się do zwiększenia zachorowań” – zaapelował bp Guzdek.

Wesprzyj Więź.pl

Biskup polowy przypomniał o możliwości uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych, po wypełnieniu przepisanych prawem warunków oraz modlitewnego nawiedzenia cmentarza w dniach od 1 do 8 listopada, a nie tylko w samą uroczystość Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny.

„Aby zachować zasady sanitarne i uniknąć tłumów, warto przedłużyć na cały miesiąc listopad modlitwy za zmarłych, zarówno podczas nabożeństw wypominkowych w świątyniach, jak i w czasie nawiedzania cmentarzy. Usilnie proszę wszystkich, których Opatrzność powierzyła mojej pieczy: żołnierzy, funkcjonariuszy służb mundurowych i ich rodziny o to, abyśmy w tym roku szczególnego zagrożenia przez pandemię jeszcze bardziej odkryli wartość indywidualnej i rodzinnej modlitwy za zmarłych” – zaznaczył.

Wesprzyj Więź

Ordynariusz wojskowy zapowiedział, że będzie łączył się duchowo w modlitwie w intencji zmarłych, a w środę, 4 listopada, w katedrze polowej o godz. 18 odprawi Mszę św. w intencji żołnierzy i pracowników wojska zmarłych w ostatnim roku. „Niech ten czas zadumy i refleksji nad przemijaniem pozwoli nam odkryć wartość teraźniejszości. Jest ona nie tylko nam dana, ale także zadana, abyśmy wypełnili ją szlachetnymi czynami w służbie Bogu i Ojczyźnie, z nadzieją zbliżając się do bram wieczności” – napisał bp Guzdek.

Prosto, rygorystycznie, solidarnie. 16 zaleceń, jak chronić siebie i bliskich

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość