Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

„Chrześcijańskiej tożsamości Polski nie można zamknąć w deklaracjach”. Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP apeluje o pomoc uchodźcom

Bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej. Fot. episkopat.pl

Nie znamy innej Ewangelii niż ta, którą wyraża przypowieść o miłosiernym Samarytaninie ‒ piszą członkowie Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Na polsko-białoruskiej granicy w Usnarzu Górnym od kilkunastu dni przebywa grupa osób z Iraku i Afganistanu. Straż Graniczna nie wpuszcza ich na terytorium Polski, blokuje też przekazywanie im żywności i leków.

Głos w sprawie zabrali dziś przedstawiciele Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. W specjalnym apelu jego Konsystorz, naczelna władza administracyjna Kościoła, upomina się o prawa człowieka, „szczególnie słabszego, pozbawionego wolności i cierpiącego” oraz zwraca się do władz  o podjęcie „zwyczajnych i nadzwyczajnych” działań mających na celu ochronę życia ludzkiego.

Wesprzyj Więź.pl

Autorzy dokumentu przypominają apel zwierzchnika swojego Kościoła, bp. Jerzego Samca, z 19 sierpnia o „chrześcijańskie działania wobec bezbronnych ludzi, uciekających przed wojną”. Wyrażają też poparcie wobec „wszystkich – zarówno wierzących i niewierzących – którzy nie ustają w apelach o chrześcijańskie bądź po prostu humanitarne podejście do sprawy”.

„Jako wspólnota chrześcijan chcemy na wszelkie możliwe i dostępne nam sposoby wspierać działania humanitarne i takie rozwiązania prawne, które będą w zgodzie z prawem polskim i międzynarodowym” – czytamy.

Członkowie Konsystorza odwołują się do tradycji Polski „wielokulturowej, wielonarodowej i wieloreligijnej, która „była przystanią bezpieczeństwa dla tych, którzy uciekali przed prześladowaniami”. „Wyrażamy nadzieję, że wciąż tak jest. Chrześcijańskiej tożsamości naszego kraju nie można zamknąć w kościelnych kryptach, zredukować do religijnych deklaracji czy eksponować na sztandarach. Nie znamy innej Ewangelii niż tej o Bogu, który w Jezusie Chrystusie stał się miłością dla nas, a którą wyraża przypowieść Jezusa o miłosiernym Samarytaninie” – podkreślają przedstawiciele Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Wcześniej głos w sprawie napiętej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy zabrali katoliccy biskupi. Kilka dni temu kierowana przez bp. Krzysztofa Zadarkę Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek wydała komunikat, w którym przypomniała, że „gościnność względem obcego jest jednym ze wyznaczników naszej wiary”.

W podobnym duchu mówił wczoraj na Jasnej Górze prymas Polski abp Wojciech Polak. – Kościół w tym czasie jeszcze raz prosi i wzywa przedstawicieli wszystkich sił politycznych, aby wspólnie i solidarnie szukając właściwych rozwiązań skomplikowanych problemów migracyjnych, kierowali się nade wszystko postawami gościnności, szacunku wobec przybyszów i dobra wspólnego wszystkich Polaków – podkreślił.

Wesprzyj Więź

W środę natomiast Rada Biskupów Diecezjalnych wydała komunikat, w którym zaznaczyła, że „sytuacja migrantów i uchodźców zawsze powinna budzić zrozumienie, współczucie i pomoc”. „Tym, którzy uciekają przed prześladowaniami, winniśmy okazać postawę chrześcijańskiej gościnności, z zachowaniem obowiązującego prawa, gwarantującego bezpieczeństwo zarówno uchodźcom, jak i społeczności przyjmującej. Oczekujemy od państwa i samorządów wypracowania właściwych dla naszej sytuacji mechanizmów pomocy uchodźcom, które będą mogły być wsparte zaangażowaniem Kościoła w Polsce” – czytamy.

KAI, MF

Przeczytaj też: O literze prawa i nierozsądnych odruchach serca

Podziel się

Wiadomość

Po pierwsze ci uchodzcy nie są na terytorium Polski! Są na terytorium Bialorusi! Białorus im dostarcza zywność, napoje itp! Polscy zolnierze nie mogą przekroczyć granicy! Polska granica to nie tylko granica państwa ale tez zewnetrzna granica UE! I obowiazują nas przepisy o jej ochronie! Ci migranci to nie afganczycy a irakijczycy, na ktorych reżim Łukaszenki zarabia do 20 tys dolarów od osoby! To celowa akcja rozbijania państw UE mających zewnetrzną granicę UE. Po drugie na granicy bialoruskiej stoją polskie tiry z pomocą humanitarna! I to władze Białorusi nie chcą wpuscić tej pomocy! Kosciół augsburski namawia do łamania prawa! Wstyd!

https://mobile.twitter.com/hashtag/relacjazgranicy?src=hashtag_click

“Komisarz Unii Europejskiej ds. migracji Ylva Johansson oświadczyła, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej nie jest kwestia migracji, ale częścią agresji Łukaszenki na Polskę, Litwę i Łotwę w celu destabilizacji UE. Podobną pozycję zajęło NATO. Wykorzystywanie migrantów przez reżim Łukaszenki jako taktyki hybrydowej jest niedopuszczalne” – przekazały służby prasowe w Kwaterze Głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego.
“Ten obszar między granicami Polski i Białoruś nie jest kwestią migracji, ale częścią agresji Łukaszenki na Polskę, Litwę i Łotwę w celu destabilizacji UE”

– napisała na Twitterze Johansson. Ten cytat, jak wskazała, jest częścią jej wywiadu, jaki ukazał się w amerykańskim dzienniku „New York Times”.
Cytaty z niezalezna.pl

Transport z polską pomocą humanitarną dla migrantów nadal czeka przy granicy z Białorusią. Nic się nie zmieniło – powiedział w sobotę rano PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.