Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Sytuacja migrantów i uchodźców zawsze powinna budzić zrozumienie, współczucie i pomoc”, piszą biskupi

Rada Biskupów Diecezjalnych w Częstochowie 25 sierpnia 2021. Fot. Episkopat.pl

Tym, którzy uciekają przed prześladowaniami, winniśmy okazać postawę chrześcijańskiej gościnności – czytamy we wczorajszym komunikacie Rady Biskupów Diecezjalnych.

Wczoraj, w przeddzień Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, na Jasnej Górze odbyło się zebranie biskupów diecezjalnych. Obradami kierował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Wesprzyj Więź.pl

Biskupi rozmawiali m.in. o kryzysie migracyjnym i sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Jak czytamy w wydanym po obradach komunikacie, „sytuacja migrantów i uchodźców zawsze powinna budzić zrozumienie, współczucie i pomoc. Tym, którzy uciekają przed prześladowaniami, winniśmy okazać postawę chrześcijańskiej gościnności, z zachowaniem obowiązującego prawa, gwarantującego bezpieczeństwo zarówno uchodźcom, jak i społeczności przyjmującej”.

„Oczekujemy od państwa i samorządów wypracowania właściwych dla naszej sytuacji mechanizmów pomocy uchodźcom, które będą mogły być wsparte zaangażowaniem Kościoła w Polsce” – napisano. 

Biskupi wyrazili też podziękowania za „wszelkie inicjatywy pomocowe Caritas oraz lokalnych społeczności”, a także żołnierzom i Straży Granicznej za ich trudną służbę. „Maryja, Królowa Polski i Pociecha Migrantów, niech będzie naszą przewodniczką i opiekunką w tym dziele” – piszą biskupi w środowym komunikacie.

Rada Biskupów Diecezjalnych podjęła także tematy beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, nadchodzącej wizyty ad limina polskich biskupów, a także przygotowań do zwołanego przez papieża Franciszka XIV Zwyczajnego Ogólnego Zgromadzenia Synodu Biskupów, który zostanie zainaugurowany 9 i 10 października br. w Rzymie.

Wcześniej o konieczności wsparcia uchodźców na granicy z Białorusią pisał przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, bp Krzysztof Zadarko w komunikacie wydanym 22 sierpnia. ‒ Nie wyobrażam sobie zagrożenia ze strony ludzi, którzy uciekają przed śmiercią – mówił dwa dni później w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną.

Wesprzyj Więź

Dziś do sprawy odniósł się także w homilii Prymas Polski. Wzywał, aby szukając właściwych rozwiązań „skomplikowanych problemów migracyjnych”, kierować się nade wszystko „postawami gościnności, szacunku wobec przybyszów i dobra wspólnego wszystkich Polaków”.

KAI, MF

Przeczytaj także: Maryjo, czy my widzimy Twojego syna w uchodźcach?

Podziel się

Wiadomość