Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Abp Polak przekazał Państwowej Komisji ds. Pedofilii kościelne statystyki

Abp Wojciech Polak. Fot. Episkopat.pl

Przekazane raporty zostały opracowane na prośbę Konferencji Episkopatu Polski przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego – poinformował ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

W piątek, 13 sierpnia br., abp Wojciech Polak, delegat episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży, przekazał Państwowej Komisji ds. Pedofilii wyniki analiz danych statystycznych zebranych w ramach dwóch przeprowadzonych kwerend, a także formularze sprawozdawcze, które posłużyły do zebrania tych danych – poinformował wczoraj Katolicką Agencję Informacyjną ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Jak czytamy w przesłanym KAI komunikacie „przekazane raporty zostały opracowane na prośbę Konferencji Episkopatu Polski przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. Witolda Zdaniewicza, który od 50 lat prowadzi empiryczne badania nad katolicyzmem w Polsce. ISKK stworzył metodologię oraz narzędzie do kwerendy, a następnie przeprowadził badanie, opracował bazę danych oraz dokonał jej wstępnej i pogłębionej analizy. O wynikach prowadzonych przez ISKK badań opinia publiczna była informowana w marcu 2019 r. oraz w styczniu i czerwcu br.”.

Wesprzyj Więź.pl

Ks. Studnicki przekazał też, że ISKK jako parametryzowana jednostka naukowa (czyli taka, której wyniki naukowe zostały poddane kompleksowej ocenie i uznane w oficjalnym procesie unormowanym przepisami prawnymi) i niezależny ośrodek badawczy jest otwarty na współpracę z Państwową Komisją ds. Pedofilii „na zasadach regulujących badania naukowe, w tym z poszanowaniem prawa autorskiego”.

Z komunikatu dowiadujemy się, że na linii delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży – Państwowa Komisja ds. Pedofilii na razie niewiele się zmienia: „w sprawie próśb Państwowej Komisji ds. Pedofilii o przekazanie akt kościelnych postepowań sądowych i administracyjnych, w związku z wielokrotnie sygnalizowanymi wątpliwościami prawnymi Konferencja Episkopatu Polski podejmuje konsultacje z Sekretariatem Stanu Stolicy Apostolskiej, do którego zostały skierowane stosowne zapytania”.

Wesprzyj Więź

Dopiero odpowiedź Stolicy Apostolskiej „wyznaczy kierunek dalszych działań biskupów polskich w tej sprawie”. Nie ma informacji, kiedy ta odpowiedź nadejdzie.

KAI, MF

Przeczytaj także: Błogosławiony czas kryzysu. Jesteśmy dziś jako Kościół do naga rozebrani przed światem

Podziel się

1
Wiadomość

Niestety to nie jest warte sierści kłaków. Wszelkie statystyki Kościół pokazywał już kilka razy i wszystkie okazywały się nieprawdziwe. Skąd ten opór przed ujawnieniem faktów? Zapewne pojawiły by się zaskakjące nazwiska. Zapewe ostatecznie upadł by mit walki z pedofilią zwłaszcza w konktekście ostatniej głośnej wypowiedzi…

Statystyki to jedno, życie to co innego. Ostatnimi czas czytamy dużo na temat Arcybiskupa Andrzeja Dziegi. Czy coś się zmienia…. nic. Trwa kolejne dochodzenie – które pokazuje wszystkie jego zaniedbania, a w kuluarach zbiera się podpisy jaki to On jest cudowny i miłosierny. Zwolennicy (czterech największych przekretasów kościelnych) jeżdżą po parafiach w całej Polsce i zbierają podpisy pod apelem poparcia dla jasne wspaniałego Ojca Arcybiskupa Andrzeja D. Czy kościół kiedy kolejek się oczyścił z starych nawyków.