Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Donos na abp. Polaka. Kaliski biskup kontratakuje po filmie Sekielskich

Bp Edward Janiak (z lewej) i abp Wojciech Polak. Fot. Episkopat.pl

Oskarżony o tuszowanie pedofilii biskup kaliski Edward Janiak rozesłał list do polskich biskupów. Atakuje w nim abp. Wojciecha Polaka, prymasa Polski i delegata episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Jako pierwsza o liście poinformowała „Gazeta Wyborcza”.

Po premierze filmu „Zabawa w chowanego” abp Polak złożył na bp. Janiaka zawiadomienie do Watykanu. Teraz bp Janiak zarzuca prymasowi (który nie otrzymał jego listu), że ten dzień przed emisją dokumentu udał się do braci Sekielskich (jak stwierdza, „wrogów Kościoła”, którzy za swój film otrzymali pieniądze, co „nie jest tajemnicą”) i zlecił swoim prawnikom opracowanie stanowiska.

Wesprzyj Więź.pl

Za kompromitujące bp Janiak uznaje to, że prymas zaatakował go „dzień przed uroczystością 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II”. Jak dodaje, abp Polak „uderzył w biskupa diecezjalnego i wydał na niego wyrok”, nie chciał zapoznać się ze zgromadzoną w diecezji kaliskiej dokumentacją, a także wydał fundusze na druk plakatów Inicjatywy „Zranieni w Kościele”, które zdaniem biskupa „zostały źle przyjęte przez wiernych”, „a na małych parafiach były zgorszeniem”.

Biskup kaliski uderza też w utworzoną w marcu ubiegłego roku Fundację Świętego Józefa, która ma za zadanie wspierać inicjatywy na rzecz skrzywdzonych w Kościele. Ujawnia, że episkopat w większości był przeciwny jej utworzeniu, ale wynik głosowania zmieniono na pozytywny w celu „uniknięcia kompromitacji prymasa”, który już wcześniej zapowiedział w mediach jej utworzenie.

Zdaniem bp. Janiaka prymas został wybrany [na stanowisko delegata episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży] bez aprobaty większości biskupów. Powołanie fundacji nazwał „działaniem siłowym”.

Wesprzyj Więź

„W moim odczuciu sprawcą ogromnego zamieszania i uderzeniem w wizerunek Kościoła w ostatnich dniach jest działanie ks. abp. Wojciecha Polaka. Wierzę, że prawda wyjdzie na jaw, zwłaszcza że istnieją zapisy wszystkich rozmów z Panią Martą Titaniec [członkini zarządu Fundacji Świętego Józefa]. Wcześniej atakowano Ks. Dyrektora Caritas Polska, dzisiaj mnie, a jutro może to być następny z Księży Biskupów” – ostrzega w swoim liście bp Janiak. „Chciałbym wyraźnie i stanowczo powiedzieć, że nie będę milczał w sprawach fałszywych oskarżeń mojej osoby” – dodaje.

Po premierze „Zabawy w chowanego” naczelny „Więzi” Zbigniew Nosowski komentował w „Onet Rano”, że w „episkopacie zakończyła się epoka prymasa Wyszyńskiego, epoka PRL, która opierała się na strategii, że wewnątrzkościelnych brudów biskupi nie wynoszą na zewnątrz, a już zupełnie niedopuszczalne było, żeby jeden z biskupów mówił źle o drugim”.

Zdaniem Nosowskiego czas na szybką dymisję biskupa kaliskiego.

Podziel się

1
Wiadomość

Biskup Janiak wkopał dominującą większość biskupów ujawniając, że głosowali przeciw powołaniu fundacji zajmującej się ofiarami Kościoła nie mając lepszych pomysłów, jak zająć się problemem. Ciekawe, co przeszkadza większości księży biskupów publicznie powiedzieć, że nie widzą problemu wymagającego nadzwyczajnych działań. Chyba sumienie. Czemu więc postępują wbrew sumieniu?