Lato 2025, nr 2

Zamów

Recenzje

Katarzyna Kasjanowicz, „Znak” 2021, nr 5

Prof. Namysłowska dzieli się z czytelnikiem kilkudziesięcioletnim doświadczeniem nie tylko jako znawczyni ludzkich problemów, ale też przewodniczka po historii polskiej psychiatrii. Dziś nauka patrzy na rodzinę jak na rzeczywistość dynamiczną, nie zamykając się w pojęciu normy. Człowiek zaś to interakcja genów, mózgu i środowiska. Profesor na podstawie konkretnych przykładów analizuje rolę relacji międzyludzkich, uwrażliwiając jednocześnie na nowe zjawiska, z którymi mierzą się terapeuci i ich podopieczni.

Jednym z nich są coraz częstsze sytuacje „nieregularne” dotyczące osób wierzących, co oznacza, że żyją one niezgodnie z nauczaniem moralnym Kościoła, wybierając we własnym poczuciu ważniejsze dla siebie dobro. Całość ludzkich zachowań oplata fascynująca sieć przekazu transgeneracyjnego, który często nieświadomie wpływa na nasze wybory. Właśnie ten wątek w książce wydaje się najbardziej znaczący dla zrozumienia, czym tak naprawdę jest rodzina.

Spotkanie z Wiesławem Saniewskim

Zapraszamy 10 kwietnia o godz. 17:00 na projekcję filmu „Nadzór” oraz spotkanie z reżyserem Wiesławem Saniewskim wokół jego autobiografii „Wolny strzelec pod nadzorem” – szczerej, błyskotliwej opowieści o życiu w […]

Więcej