Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów
Promocja!

Warszawski „Domek w Kołomnie”

  • Oprawa: Broszurowa ze skrzydełkami
  • Liczba stron: 240 + 12 s. ilustracji
  • Format: 140 x 205 mm
  • ISBN: 978-83-62610-55-6

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 26.88 zł

Opis książki

W latach 1934-1936 w Warszawie, przy ul. Chocimskiej 35 działał polsko-rosyjski klub dyskusyjny „Domek w Kołomnie”, założony przez emigranta, wybitnego krytyka Dymitra Fiłosofowa. Do zarządu klubu należeli między innymi Rafał Marceli Blüth, Józef Czapski, Jerzy Stempowski. Piotr Mitzner rekonstruuje dzieje spotkań dyskusyjnych, a w aneksie podaje teksty zachowanych odczytów wygłoszonych w klubie, m.in. Jerzego Stempowskiego, Bolesława Micińskiego, Lwa Gomolickiego.

Wesprzyj Więź

„Dotychczas Warszawa nie miała większego szczęścia do dyskusji literackich. Nie wiadomo właściwie, dlaczego, pomimo istnienia u nas tylu instytucji i zrzeszeń literackich, nie udawało się dotąd nikomu zorganizować udanych wieczorów dyskusyjnych, na których publiczność, oprócz wysłuchania prelegenta, miałaby też coś ciekawego do powiedzenia. «Domek w Kołomnie» miał być próbą stworzenia terenu dla takich wieczorów”.
Jerzy Stempowski

Wesprzyj Więź.pl

„Z ciemnego przedpokoju, gdzie goście się rozbierali, wchodziło się w lewo do sporego dwuokiennego pokoju, słabo oświetlonego jedynie lampą u sufitu i ascetycznie umeblowanego długim stołem i kilkunastoma krzesłami”.
Halina Micińska-Kenarowa

„Pamiętam takie niesamowite upały, jakieś dzikie, skwarne lato, jak ten stary, zmęczony człowiek [Dymitr Fiłosofow] z błyskiem w oczach powiedział: «Przynajmniej ten klub nam się udał»”.
Józef Czapski