Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Synodalność po polsku. Spotkanie wokół jesiennej „Więzi”

23 września 2021

20:00-21:00

Jak można być fanem czegoś, czego nie ma? – będzie pytał Zbigniew Nosowski ks. Grzegorza Strzelczyka, teologa i proboszcza, który deklaruje, że jest fanem synodalności.

Wesprzyj Więź.pl

W jesiennej „Więzi” – w artykule „Synodalność: musisz iść przez to, czym nie jesteś” – ks. Strzelczyk przekonuje, że dyskusja o synodalności ma dla Kościoła charakter ustrojowy, jest zachętą do tworzenia wspólnoty mniej hierarchicznej. Proces synodalny „może być częścią ruchu, który wprost przenicuje eklezjologię, struktury kościelne, prawo kanoniczne itd.”. Co by to miało oznaczać w praktyce?

Czy papieskie zaproszenie do ogólnokościelnych  powszechnych konsultacji zostanie podjęte w polskich realiach? Jak może wyglądać u nas proces synodalny?

Ks. Grzegorz Strzelczyk – ur. 1971, prezbiter archidiecezji katowickiej. Doktor teologii dogmatycznej, adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Proboszcz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbe w Tychach. Odpowiada za formację kandydatów do diakonatu stałego w archidiecezji katowickiej. Członek Zarządu Fundacji Świętego Józefa KEP. Członek Zespołu Laboratorium „Więzi”. Autor wielu książek, m.in. wydanych w Bibliotece „Więzi”: Traktat o Jezusie Chrystusie (w ramach 6-tomowej Dogmatyki), Teraz Jezus. Na tropach żywej chrystologii, Po co Kościół i (współautor) Wielkie tematy teologii. Mieszka w Tychach.

Rozmowę poprowadzi Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika „Więź”.

Wesprzyj Więź

Spotkanie zainspirowane jest jesiennym numerem „Więzi”.

Zapraszamy w czwartek, 23 września, o godz. 20.00 na fanpage  „Więzi”.

 

Kwartalnik dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.