rE-medium | Tygodnik Powszechny

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Co się dzieje teraz w Afganistanie? Spotkanie wokół zimowej „Więzi”

31 stycznia 2022

19:00-20:00

Strona wydarzenia

W poniedziałek 31 stycznia o godz. 19 Marcin Krzyżanowski, Agata Skowron-Nalborczyk i Ewa Buczek na profilu facebookowym „Więzi” porozmawiają o tym, jak wygląda życie Afgańczyków pół roku po przejęciu władzy przez talibów.

Od przejęcia władzy w Afganistanie przez talibów minęło niemal pół roku. W artykule „Paradoks suwerenności. Jak upadał Afganistan” w zimowej „Więzi” Marcin Krzyżanowski pisze: „afgańskie społeczeństwo jest podzielone bardziej niż kiedykolwiek, gospodarka stacza się w przepaść, miliony mieszkańców stoją w obliczu głodu, a setki tysięcy ludzi, którzy kształceni byli na obywateli republiki, urzędników, żołnierzy, nauczycieli, straciły dorobek życia”.

Jak Afgańczycy radzą sobie w tych ekstremalnych warunkach? Co się stało z aktywistkami, które w sierpniu bały się o swoje życie? Jakie możliwości miały wcześniej kobiety w Afganistanie? Jak wygląda ich życie obecnie? I wreszcie: jakie są losy tych Afgańczyków, którym udało się dostać do Polski? Czy nasz kraj ma szansę stać się dla nich drugim domem?

O tym opowiedzą już w poniedziałek 31 stycznia 2022 r. o godz. 19 na profilu facebookowym „Więzi”:

Marcin Krzyżanowski – orientalista (iranista, afganolog), przedsiębiorca, były dyplomata. Prezes polsko-afgańskiej spółki Ariana Trade Group, właściciel kancelarii doradczej Harekat Consulting. Wykładowca i doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego, absolwent m.in. kulturoznawstwa bliskowschodniego na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ oraz Szkoły Języka Arabskiego dla Obcokrajowców w Damaszku. Członek Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego. Jego zainteresowania naukowe obejmują gospodarkę oraz politykę państw Bliskiego Wschodu i Azji Południowej oraz konflikty asymetryczne, bezpieczeństwo regionalne i terroryzm w kontekście strategicznym i politycznym. W latach 2008–2011 Konsul RP w Kabulu oraz kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Ambasady RP w Kabulu. Autor licznych publikacji naukowych i publicystycznych dotyczących współczesnego Afganistanu i Iranu. Mieszka w Krakowie.

Wesprzyj Więź

Agata Skowron-Nalborczyk – dr hab. religioznawstwa (islamistyka), iranistka i arabistka, profesor w Zakładzie Islamu Europejskiego na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się m.in. mniejszościami muzułmańskimi w Europie, Tatarami polsko-litewskimi, sytuacją kobiety w islamie, kontaktami muzułmańsko-chrześcijańskimi oraz obrazem islamu w Europie. Współautorka (z Agatą Marek) leksykonu dla dziennikarzy „Nie bój się islamu”, wydanego przez „Więź” (2005). Redaktor serii „Annotated Legal Documents on Islam in Europe” (Brill), członek redakcji czasopisma „Sociology of Religion”. Współprzewodnicząca ze strony katolickiej Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Należy do Zespołu Laboratorium „Więzi” i redakcji „Więzi”. Jest członkiem Komitetu Episkopatu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi.

Prowadzenie: Ewa Buczek – sekretarz redakcji „Więzi”

Spotkanie zostało zainspirowane zimowym numerem „Więzi”.