Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Dotknięci. Drugie spotkanie (dla) osób skrzywdzonych seksualnie w Kościele

Relacje leczą, a wypowiedzenie i przeżycie nawet najtrudniejszych doświadczeń może przynieść ukojenie i ulgę – zapewniają organizatorzy.

W dniach 7-9 czerwca 2024 r. w Żarach odbędzie się kolejne spotkanie (dla) osób skrzywdzonych seksualnie w Kościele pod hasłem „Dotknięci”. Tytuł spotkania nawiązuje do słów „Kto Was dotyka, dotyka źrenicy mojego oka” z biblijnej z księgi proroka Zachariasza. „Słowa te brzmią szczególnie mocno w kontekście osób skrzywdzonych przemocą seksualną w Kościele. Wierzymy głęboko, że są one Bożą obietnicą – obietnicą współodczuwania, współcierpienia, współdotknięcia, współzmartwychwstania” – informują organizatorzy spotkania: Fundacja Składak i Szkoła Ewangelizacji św. Andrzeja z Żar.

Pierwsze spotkanie z tego cyklu odbyło się w listopadzie 2023 r. Plany organizatorów przedstawiała wtedy w rozmowie ze Zbigniewem Nosowskim psychoterapeutka Agata Kulczycka. Po spotkaniu natomiast opisywaliśmy jego przebieg w tekście „Dotknięci na ulicy Wyzwolenia”.

Przede wszystkim: wolność

Dlaczego spotkanie organizowane jest ponownie? – Robimy to dlatego, że chcemy odpowiedzieć na potrzebę osób biorących udział w wydarzeniu listopadowym – wyjaśnia Joanna Kucharska, pedagog, psychodietetyczka z Fundacji Składak. – Właściwie to uczestnicy tamtego spotkania zdecydowali, że trzeba zorganizować kolejny taki weekend. Mnie również tamto spotkanie utwierdziło w przekonaniu, że relacje leczą, a wypowiedzenie i przeżycie nawet najtrudniejszych doświadczeń może przynieść ukojenie i ulgę.

Czego uczestnicy spotkania mogą się spodziewać? – Na spotkaniu uczestnicy mogą się spodziewać przede wszystkim wolności – podkreśla Kucharska. – Każdy, kto zechce, może uczestniczyć w konferencjach dotyczących m.in. krzywdy i sposobów radzenia sobie z nią, wziąć udział w części rekolekcyjnej, w Eucharystii, na której nikt nie spojrzy krzywo, jeśli ktoś ma potrzebę siedzieć lub wyjść w trakcie. Będzie możliwość rozmowy z psychoterapeutą, psychodietetykiem, księdzem.

Podczas weekendu przewidywany jest czas, w którym każdy, kto tego potrzebuje, będzie mógł opowiedzieć swoją historię, nie ukrywając przy tym swojej złości, frustracji czy bólu. Wszyscy, którzy potrzebują modyfikacji dietetycznych, będą mogli zgłosić swoje potrzeby dotyczące żywienia. Każdy z uczestników może uczestniczyć we wszystkich punktach programu lub wybrać niektóre z nich.

Nic nie trzeba, a wiele można

– Gdy po raz pierwszy zorganizowaliśmy taki weekend, wyszło z tego niesamowite spotkanie – dodaje ks. Tomasz Matyjaszczyk ze Szkoły Ewangelizacji św. Andrzeja. – Udało się wtedy stworzyć atmosferę domu. Domu, w którym nie tylko można usłyszeć jakąś konferencję, ale przede wszystkim mieć doświadczenie dobrych, domowych relacji, w których nic nie trzeba, a wiele można.

Ks. Matyjaszczyk podkreśla: – Tworzymy to wydarzenie nie jako mądre głowy, które znają odpowiedzi na wszystkie pytania i problemy. Tworzymy ją razem z osobami skrzywdzonymi, które są bezpośrednio zaangażowane w prowadzenie bloków tematycznych, a także zawsze jako pierwsze recenzują wszelkie pomysły reszty ekipy prowadzącej.

Duchowny wskazuje także na wymierne konsekwencje pierwszego spotkania „Dotkniętych”. – Podtrzymujemy kontakty, więc wiem, że kilka osób po tamtym spotkaniu zaczęło swoją regularną terapię. To jeden z policzalnych pozytywnych efektów tamtego listopadowego weekendu.

Na pytanie o powody swego zaangażowania w tę inicjatywę ks. Matyjaszczyk odpowiada: – Po pierwsze dlatego, że od dawna pracuję terapeutycznie z osobami skrzywdzonymi w Kościele. Widzę głęboki sens i wartość tej pracy. Jestem też duszpasterzem osób skrzywdzonych w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. I skoro już mam taką misję, to siedzenie na tyłku i czekanie, aż się ktoś zgłosi, żebym ja łaskawie na to zgłoszenie mógł odpowiedzieć, nie ma najmniejszego sensu. Trzeba wyjść z inicjatywą.

Bez prostych rozwiązań na życie

Spotkanie odbędzie się w domu rekolekcyjnym w Żarach. Będzie to czas rekolekcyjno-warsztatowy, nastawiony na słuchanie Boga i siebie nawzajem.

Zbigniew Nosowski wyjaśnia, kim są bezbronni dorośli, w rozmowie dla projektu „Odbudujmy dom”

Jak podają organizatorzy, uczestnicy mogą spodziewać się:

  • spotkania z osobami z podobnym doświadczeniem
  • konferencji rekolekcyjnych
  • czasu na spotkanie z Bogiem (całodobowego dostępu do kaplicy)
  • możliwości podzielenia się swoim bólem
  • możliwości rozmowy z psychoterapeutą i psychodietetykiem
  • możliwości skorzystania z sakramentów i modlitwy wstawienniczej
  • dwóch przyjaznych psów
  • kota, za którego nie ręczymy
  • pobytu w domu na skraju lasu pośrodku niczego

Na pewno natomiast uczestnicy nie będą do niczego zmuszani ani namawiani do bycia w Kościele. Organizatorzy nie mają także zamiaru dawać innym świetnych rad i prostych rozwiązań na życie. Gwarantują natomiast nocleg i wyżywienie.

Rekolekcje poprowadzi ekipa Szkoły Ewangelizacji św. Andrzeja „Syn Dawida” i Fundacji Składak z przyjaciółmi. Ekipa składać się będzie między innymi z księży i psychoterapeutów na co dzień pomagających skrzywdzonym, a także z osób, które same mają doświadczenie przemocy seksualnej w Kościele, gotowych opowiedzieć o swojej drodze z Bogiem.

Wesprzyj Więź

Zapisy możliwe są tutaj. Osoby dotknięte przemocą seksualną, które nie chcą być same w takim gronie, mogą zabrać ze sobą kogoś bliskiego, kto przez ten czas będzie mógł je wesprzeć.

Spotkanie jest bezpłatne dla osób pokrzywdzonych. Koszt udziału dla osób towarzyszących to 150 zł/os. Jeśli jednak kwota ta miałaby być przeszkodą – organizatorzy obiecują znaleźć rozwiązanie.

Przeczytaj także: Przemoc duchowa po katolicku

Zranieni w Kościele

Podziel się

4
Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.