Kropla drąży skałę. Jeśli nie ustaje oddolny nacisk wiernych, to biskupi zaczynają w końcu działać – mówi Tomasz Krzyżak w najnowszym odcinku podcastu „Zwięźle” Zbigniewa Nosowskiego.
Słuchaj też na Soundcloud, Youtube i w popularnych aplikacjach podcastowych
W ciągu dwóch lat watykańskie sankcje dotknęły około 1/10 wszystkich polskich biskupów. Nasi hierarchowie wstydliwie dzierżyli pod tym względem palmę pierwszeństwa pośród innych konferencji episkopatu. I choć kościelna rozliczalność jest na razie pozbawiona przejrzystości, to przełom już nastąpił – pisze Zbigniew Nosowski w tekście Rozliczalność. Doświadczenia z polskiego poligonu z jesiennego numeru kwartalnika „Więź”.
W Konferencji Episkopatu Polski właśnie dobiega końca kadencja abp. Stanisława Gądeckiego w roli przewodniczącego i abp. Marka Jędraszewskiego jako wiceprzewodniczącego. W marcu poznamy ich następców, którzy zwykle wybierani są spośród wąskiego grona wysoko postawionych biskupów. Co nadchodzące zmiany będą oznaczać dla perspektyw rozliczalności w Kościele? Czy w ciągu ostatnich miesięcy oddolna presja wiernych wpłynęła w jakiś sposób na polski Episkopat?
W najnowszym podcaście „Zwięźle” Zbigniew Nosowski i Tomasz Krzyżak – dziennikarz, publicysta i kierownik działu krajowego dziennika „Rzeczpospolita” – rozmawiają o nadziejach i koleinach rozliczalności w polskim Kościele.
– Jeżeli prześledzimy dokładnie ruchy personalne w Konferencji Episkopatu Polski – co pokazały m.in. przykłady abp. Sławoja Leszka Głódzia, bp. Edwarda Janiaka i abp. Wiktora Skworca – zauważymy jedną prawidłowość. Gdy tylko pojawiały się obciążające ich informacje – niekoniecznie publiczne – to natychmiast byli usuwani z gremiów Episkopatu. To pokazuje, że decyzje o odwołaniach i sankcjach zapadają wewnątrz decyzyjnych organów KEP wcześniej, niż o tym się dowiadujemy – mówi Krzyżak.
– Wypowiedzi biskupów po powrocie z synodu pokazują, że w Episkopacie są różne głosy. To jest ten moment, w którym przestaje panować całkowita jednomyślność. Mamy wielogłos i nawet jeśli daleko mu do ideału – tak jak rozliczalności w Kościele – to coś zaczęło się dziać – tłumaczy redaktor „Rzeczpospolitej” .
Z najnowszego podcastu „Zwięźle” dowiecie się również, ilu jest potencjalnych kandydatów na kierownicze role w Konferencji Episkopatu Polski, jak potoczyła się sprawa bp. Stefana Regmunta i dlaczego Polska jest poligonem doświadczalnym dla Watykanu w zakresie stosowania motu proprio „Vos estis lux mundi”.
Powstawanie podcastów „Więzi” można wesprzeć dobrowolną wpłatą na Patronite.pl/Więź.
Rozmowa stanowi ciąg dalszy bloku „Rozliczalność w Kościele” z jesiennego numeru kwartalnika „Więź”.
Przeczytaj też: Zbigniew Nosowski, Rozliczalność. Doświadczenia z polskiego poligonu
Wolne żarty! Wybór z wąskiego grona? Czyli będzie to samo albo jeszcze gorzej! Dzięga zostanie szefem episkopatu a wiceprzewodniczącym będzie Dziuba. I to będzie ta nowość….
Oto te zmiany…
R. Fidura :” Słucham rozmowy Zbigniew Nosowski z Tomasz Pająk Krzyżak https://youtube.com/watch?v=DWBuljFEv64 . Właśnie padła informacja, że ukarany przez papieża Głódź nadal jest w zespole ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Francji KEP!”
Popatrzcie, przeczytajcie : https://deon.pl/kosciol/39-letni-proboszcz-spod-poznania-z-zarzutami-wykorzystania-maloletniego-odmowil-skladania-wyjasnien,2685440 Jak to jest mozliwe iz ten …. ksiądz… został dyrektorem domu księży emerytów? Taką decyzje musiał osobiscie podjąć abp. Gądecki!! To skandal !!
“W ciągu dwóch lat watykańskie sankcje dotknęły około 1/10 wszystkich polskich biskupów.”
To już trudno teraz będzie bronić się, że to jedynie pojedyncze przypadki? Skoro wypaczenia są systemowe to trzeba systemowych działań – mrożących i porażających bezwzględnością…
Red. Krzyżak się cieszy, że “coś zaczyna się dziać w Kościele”, a to walą się na głowę pozostałe resztki po Niezniszczalnym Gmachu osadzonym na Skale.
Prysł mit o nieomylności, prysł mit o świętości, prysł mit o miłości do człowieka – żadne, nawet najlepsze roszady na stanowiskach nie przywrócą zaufania przez dekady, o ile w ogóle.
Nadal ci skompromitowani biskupi są w Polsce ba swych stołkach i ani myslą podać się do dymisji! Nic się nie zmienia, nic!
@ Adam: Oczywiscie, ze wiarygodnosc KK poszla w krzaki. Ale dla mnie lepsza jest garstka uczciwych, jak moloch bezmyslnych i zaklamanych.
Sęk w tym, że to ten moloch jest twarzą kościoła, a nie ta garstka.
Są systemy religijne obywające się kompletnie bez tych “hierarchicznych zarządów” i jakoś sobie radzą…
Tylko świeccy mogą coś zmienić . Silny głos, bardzo silny, jak w sprawie Rupnika w Watykanie gdzie nacisk mediów i świeckich był ogromny. Ale w Polsce…. świeccy siedzą cicho.. za mało jest tych, którzy mówią.
Mam wrażenie, że przez to wierni traktują biskupów coraz mniej poważnie. Z pewnością dla wielu nie stanowią już oni żadnego autorytetu, a są grupą oderwany ch od rzeczywistości ludzi.