Zima 2024, nr 4

Zamów

Tomasz Krzyżak: Coś zaczyna się dziać w Kościele

Kropla drąży skałę. Jeśli nie ustaje oddolny nacisk wiernych, to biskupi zaczynają w końcu działać – mówi Tomasz Krzyżak w najnowszym odcinku podcastu „Zwięźle” Zbigniewa Nosowskiego.

Słuchaj też na Soundcloud, Youtube i w popularnych aplikacjach podcastowych

W ciągu dwóch lat watykańskie sankcje dotknęły około 1/10 wszystkich polskich biskupów. Nasi hierarchowie wstydliwie dzierżyli pod tym względem palmę pierwszeństwa pośród innych konferencji episkopatu. I choć kościelna rozliczalność jest na razie pozbawiona przejrzystości, to przełom już nastąpił – pisze Zbigniew Nosowski w tekście Rozliczalność. Doświadczenia z polskiego poligonu z jesiennego numeru kwartalnika „Więź”.

W Konferencji Episkopatu Polski właśnie dobiega końca kadencja abp. Stanisława Gądeckiego w roli przewodniczącego i abp. Marka Jędraszewskiego jako wiceprzewodniczącego. W marcu poznamy ich następców, którzy zwykle wybierani są spośród wąskiego grona wysoko postawionych biskupów. Co nadchodzące zmiany będą oznaczać dla perspektyw rozliczalności w Kościele? Czy w ciągu ostatnich miesięcy oddolna presja wiernych wpłynęła w jakiś sposób na polski Episkopat?

W najnowszym podcaście „Zwięźle” Zbigniew Nosowski i Tomasz Krzyżak – dziennikarz, publicysta i kierownik działu krajowego dziennika „Rzeczpospolita” – rozmawiają o nadziejach i koleinach rozliczalności w polskim Kościele.

– Jeżeli prześledzimy dokładnie ruchy personalne w Konferencji Episkopatu Polski – co pokazały m.in. przykłady abp. Sławoja Leszka Głódzia, bp. Edwarda Janiaka i abp. Wiktora Skworca – zauważymy jedną prawidłowość. Gdy tylko pojawiały się obciążające ich informacje – niekoniecznie publiczne – to natychmiast byli usuwani z gremiów Episkopatu. To pokazuje, że decyzje o odwołaniach i sankcjach zapadają wewnątrz decyzyjnych organów KEP wcześniej, niż o tym się dowiadujemy – mówi Krzyżak.

– Wypowiedzi biskupów po powrocie z synodu pokazują, że w Episkopacie są różne głosy. To jest ten moment, w którym przestaje panować całkowita jednomyślność. Mamy wielogłos i nawet jeśli daleko mu do ideału – tak jak rozliczalności w Kościele – to coś zaczęło się dziać – tłumaczy redaktor „Rzeczpospolitej” .

Z najnowszego podcastu „Zwięźle” dowiecie się również, ilu jest potencjalnych kandydatów na kierownicze role w Konferencji Episkopatu Polski, jak potoczyła się sprawa bp. Stefana Regmunta i dlaczego Polska jest poligonem doświadczalnym dla Watykanu w zakresie stosowania motu proprio „Vos estis lux mundi”.

Wesprzyj Więź

Powstawanie podcastów „Więzi” można wesprzeć dobrowolną wpłatą na Patronite.pl/Więź.

Rozmowa stanowi ciąg dalszy bloku „Rozliczalność w Kościele” z jesiennego numeru kwartalnika „Więź”.

Przeczytaj też: Zbigniew Nosowski, Rozliczalność. Doświadczenia z polskiego poligonu

Podziel się

2
9
Wiadomość

“W ciągu dwóch lat watykańskie sankcje dotknęły około 1/10 wszystkich polskich biskupów.”
To już trudno teraz będzie bronić się, że to jedynie pojedyncze przypadki? Skoro wypaczenia są systemowe to trzeba systemowych działań – mrożących i porażających bezwzględnością…
Red. Krzyżak się cieszy, że “coś zaczyna się dziać w Kościele”, a to walą się na głowę pozostałe resztki po Niezniszczalnym Gmachu osadzonym na Skale.
Prysł mit o nieomylności, prysł mit o świętości, prysł mit o miłości do człowieka – żadne, nawet najlepsze roszady na stanowiskach nie przywrócą zaufania przez dekady, o ile w ogóle.

Tylko świeccy mogą coś zmienić . Silny głos, bardzo silny, jak w sprawie Rupnika w Watykanie gdzie nacisk mediów i świeckich był ogromny. Ale w Polsce…. świeccy siedzą cicho.. za mało jest tych, którzy mówią.

Mam wrażenie, że przez to wierni traktują biskupów coraz mniej poważnie. Z pewnością dla wielu nie stanowią już oni żadnego autorytetu, a są grupą oderwany ch od rzeczywistości ludzi.