Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Anna Piwkowska laureatką tegorocznej Nagrody Orfeusz

Anna Piwkowska. Fot. Wiktor Franco

To są wiersze do głośnej lektury i do cichego namysłu. To są wiersze, które jak tytułowi furtianie uchylają wiele drzwi i tym samym poszerzają nasz świat – napisał w laudacji Marek Zagańczyk.

Jury XII edycji Nagrody im. K. I. Gałczyńskiego ORFEUSZ w składzie: Jarosław Ławski (przewodniczący), Agnieszka Czajkowska, Barbara Gruszka-Zych, Bronisław Maj, Marek Zagańczyk Wojciech Kass (sekretarz jury) wyłoniło, spośród finałowej piątki, zwycięski tom wierszy. Są nim „Furtianie” Anny Piwkowskiej (Wydawnictwo Znak). Autorka wielokrotnie publikowała w „Więzi”. Napisała też wydaną przez nas książkę „Achmatowa, czyli Rosja”.

Wesprzyj Więź.pl

„U Piwkowskiej są tylko ci – pisze Marek Zagańczyk – na których ona naprawdę czeka, których wypatruje, z którymi chce mówić, a czasami tylko słuchać. We współczesnym świecie tak bardzo wsobnym, okręconym wokół pojedynczego «ja», ta wielość głosów, ta doskonale dobrana orkiestra, jest czymś wyjątkowym, jakby pochodziła z lepszych czasów. Podobnie zresztą jak sam sposób pisania tych wierszy, z szacunkiem dla rymu i rytmu. To są wiersze do głośnej lektury i do cichego namysłu. To są wiersze, które jak tytułowi furtianie uchylają wiele drzwi i tym samym poszerzają nasz świat.”

Trzy z wierszy, które znalazły się w nagrodzonym tomie, drukowaliśmy przed dwoma laty w kwartalniku „Więź”. A w najnowszym numerze czasopisma drukujemy trzy nowe wiersze Anny Piwkowskiej.

Nagroda została wręczona 22 lipca podczas uroczystej gali w Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu. Oprócz statuetki zwyciężczyni otrzymuje 30 tys. zł, natomiast laureat Orfeusza Mazurskiego – 10 tys. zł. Fundatorem nagród jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Laureatem Orfeusza Mazurskiego (przyznawanego autorowi z Warmii, Mazur lub Podlasia) został Erazm Stefanowski. Jury nagrodziło jego tomik „Za grosz świętości(Fundacja Słowo i Obraz z Augustowa).

A tak Agnieszka Czajkowska komentuje tom „Za grosz świętości”: „Wiersze Erazma Sokołowskiego obrazują dławiącą niepewność człowieka stojącego wobec niezmierzonej ofiary, powątpiewającego w jej cel, odpychającego od siebie jej ostateczne przesłanie. Są bolesną wędrówką, odbywaną pod postaciami Judasza, Szymona Cyrenejczyka, Abrahama wiodącego Izaaka na śmierć, skazanego razem z Jezusem łotra… Jej kresem okazuje się ufność, wiara w przebudzenie i poczucie zniewalającej wdzięczności, wyrażone w czystej formie poetyckiej”.

Nagroda Poetycka im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego za najlepszy tom roku – Orfeusz – jest przyznawana za wybitne osiągnięcia współczesnej polskiej liryki: oryginalne, zachowujące bezpośredniość wyrazu, bezkompromisowe pod względem artystycznym. Nazwa i patron nagrody zakreślają obszar zjawisk poetyckich, które Orfeusz chce promować i rozwijać.

Wesprzyj Więź

Wszyscy tegoroczni nominowani:
– Dariusz Kostecki, „Z ciszy”, Wydawnictwo Austeria, Kraków – Budapeszt – Syrakuzy 2022;
– Urszula Kozioł, „Momenty”, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2022;
– Anna Piwkowska, „Furtianie”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2022;
– Alicja Rosé, „morze nocą jest mięśniem serca”, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2022;
– Jan Sochoń, „Nie pocieszaj się, tylko płacz”, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2022.

KJ

Przeczytaj też: Zdrada tragiczna albo groteskowa. „Anna Karenina” jako powieść współczesna

Podziel się

2
Wiadomość