Rodzice, doświadczeni tragedią straty dziecka w wyniku jego samobójczej śmierci, uczestniczyli na przełomie czerwca i lipca w specjalnie dla nich przygotowanych rekolekcjach. Były one okazją, aby w atmosferze intymności i zrozumienia odbudowywać relacje oraz nadzieję.
Rekolekcje odbyły się w Ignacjańskim Centrum Formacji Duchowej w Gdyni. Zorganizowane zostały przy udziale Papageno Team – duszpasterstwa dla osób w kryzysie samobójczym i doświadczonych samobójstwem bliskiej osoby, które powołane zostało rok temu z inicjatywy abp. Grzegorza Rysia w Archidiecezji Łódzkiej.
W rekolekcjach wzięło udział kilkudziesięcioro rodziców z całej Polski. Wydarzenie łączyło w sobie towarzyszenie duchowe z profesjonalną pomocą psychologiczna i terapeutyczną. Oprócz suicydologów i psychologów rodzicom towarzyszyli o. Adam Szustak i ks. Jacek Socha.
Modlitwa, adoracja, sakramenty, konferencje i spotkania pomogły zawiązać wspólnotę pomocową opartą na pełnej uważności i empatii asyście.
Strata dziecka to dla rodzica niewyobrażalną tragedia. A strata dziecka, które odbiera sobie życie, jeszcze potęguje tę traumę. Takie doświadczenie jest jak kataklizm, który niemal wszystko obraca w gruzy, dotyczy to często również wiary. Po takim doświadczeniu trzeba zazwyczaj uczyć się żyć od nowa.
Tymczasem – jak wyjaśnia ks. Jarosław Magierski, który kieruje Papageno Team – bardzo często bliscy osoby zmarłej wskutek śmierci samobójczej spotykają się z niezrozumieniem, a nawet z traumatyzującym ostracyzmem. Nierzadko mają też poczucie postponowania wewnątrz swoich wspólnot parafialnych.
O tym, jak bardzo potrzebną inicjatywa jest łódzkie duszpasterstwo, a także wspomniane rekolekcje, świadczy rosnąca liczba prób samobójczych w Polsce (i na świecie). Problem ten dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży. W 2022 roku w Polsce 150 prób samobójczych podjętych przez osoby poniżej 18. roku życia zakończyły się śmiercią. A za jedną śmiercią z powodu samobójstwa stoi zazwyczaj od stu do dwustu prób samobójczych.
W ciągu zaledwie kilku tygodni od powstania Papageno Team do duszpasterstwa zgłosiło się ponad 800 osób z całej Polski. Abp. Grzegorz Ryś uważa, że tego rodzaju inicjatywy powinny powstać także w innych diecezjach.
„Pamiętajmy, że samobójstwo to ucieczka od ogromnego bólu psychicznego. Taki człowiek rozpaczliwie szuka rozwiązania, które pomoże mu wydobyć się z tego cierpienia” – mówi suicydolog Halszka Witkowska w rozmowie z „Więzią”.
Od przyszłego roku rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka w wyniku samobójstwa będą odbywały się cyklicznie w Ośrodku Konferencyjno-Rekolekcyjnym Archidiecezji Łódzkiej „Uroczysko Porszewice”.
KAI, KJ
Przeczytaj też: Słowa naprawdę mają wielką moc. Jak mówić o samobójstwach, by nie szkodzić?
Brawo. Właśnie Kościół jest od takiej roboty.