Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Oswajanie niepewności

Marcin Napiórkowski. Fot. Maciej Jaźwiecki / Agencja Wyborcza.pl

Żyjemy w kulturze, która pełna jest napięć, ale ciągle żąda rozstrzygnięć. Może odpowiedzią na czasy niepewności wcale nie jest pewność? Może tym, czego potrzebujemy, jest raczej zadomowienie się w niepewności, oswojenie jej, lepsze zrozumienie tworzących ją napięć i paradoksów?

Nie wiem, czy żyjemy w złych czasach, czy w dobrych. To zależy, kto pyta i co ma na myśli. Pewne jest tylko to, że żyjemy w czasach niepewności.

Akceleracja i globalizacja

Oczywiście niepewność znaczy co innego dla inwestora z Nowego Jorku, co innego zaś dla matki szóstki dzieci z Erytrei. Pierwsze z nich na ekranie swojego smartfona sprawdza właśnie kursy akcji na giełdzie w Hong Kongu. Drugie z niepokojem wypatruje choćby kiełka na przydomowym poletku spustoszonym przez wojnę. Dzielą ich stawki, o które toczy się gra. Łączy ich natomiast to, że – choć niekoniecznie zdają sobie z tego sprawę – żyją w tym samym świecie akceleracji i globalizacji. Ich codzienność determinują szybkość i systemowość, których nie wybierali.

Nasz świat skondensował swoją skalę czasową i rozciągnął przestrzenną. Z jednej strony ludzie i informacje podróżują szybciej niż kiedykolwiek dotychczas. W ciągu kilku godzin można zrobić majątek i równie prędko go stracić. Błyskawicznie zmieniają się technologie i kulturowe trendy. Nie tylko nasze kalendarze się zmieniły. Nasze mapy również. Nasze losy są na dobre i na złe powiązane z tym, co dzieje się na drugim końcu świata.

Samotny mściciel nie pokona kryzysu klimatycznego. Potrzebujemy dziś nowej generacji bohaterów, których cechować będzie umiejętność inspirowania w bliźnich nadziei

Marcin Napiórkowski

Udostępnij tekst

Paniczne decyzje inwestorów z Nowego Jorku mogą spowodować krach na giełdzie w Hong Kongu, a w rezultacie redukcję inwestycji górniczych w Ameryce Południowej i jeszcze większą presję na eksploatację zasobów w Afryce, co z kolei podsyci konflikty etniczne, te zaś swój tragiczny finał znajdą na niewielkim poletku w Erytrei. Poprzednie zdanie jest długie i złożone. Łatwo zgubić wątek. Jednak ciąg wydarzeń, który opisuje, może się ziścić w każdej chwili, w mgnieniu oka.

Czujemy więc, że trzeba działać błyskawicznie. Podejmować decyzje z dnia na dzień, z minuty na minutę. Tylko jak to zrobić, skoro oplata nas niemożliwa do ogarnięcia wyobraźnią sieć globalnych powiązań? Każda ważna sprawa, jeśli się jej uważniej przyjrzeć, wydaje się zbyt skomplikowana, by dało się cokolwiek zdziałać.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet Druk+Cyfra

  • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
   z bezpłatną dostawą w Polsce
  • 4 numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf (do pobrania w trakcie trwania prenumeraty)
  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

 • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
 • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok (do pobrania
  w trakcie trwania prenumeraty)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Tekst ukazał się w kwartalniku „Więź” wiosna 2023. To część bloku „Życie w niepewnych czasach”.

Pozostałe teksty:
Wspólnoty polskich lęków (dyskusja)
Joanna Erbel, Praktykować zmianę, a nie czekać na katastrofę

Podziel się

2
Wiadomość