Ukraina bardzo cierpi, wiem o tym, jestem blisko. Ale postawą chrześcijańską jest modlitwa także za agresorów. Nie widać ran, jakie mają oni w duszy – mówi papież Franciszek.
24 października papież Franciszek spotkał się z księżmi i seminarzystami studiującymi w Rzymie. Zapis papieskich odpowiedzi na zadane mu wówczas pytania opublikowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.
Ksiądz z Ukrainy zapytał Franciszka, jaka jest rola Kościoła i kapłanów na terenach objętych wojną i konfliktami zbrojnymi, szczególnie na Ukrainie.
Papież odpowiedział, że Kościół katolicki jest „matką wszystkich narodów. A gdy dzieci się kłócą, matka cierpi. Kościół musi cierpieć w obliczu wojen, bo wojny są zabijaniem dzieci”. Podobnie w czasie wojny w Ukrainie – kontynuował papież – Kościół „musi cierpieć, płakać, modlić się”, a także „pomagać ludziom”, którzy ponieśli jej okrutne konsekwencje, stracili domy, odnieśli rany. – Kościół jest matką i jej pierwszą rolą jest być blisko ludzi cierpiących – zaznaczył.
Dodał, że Kościół jest matką, która również stara się doprowadzić do pokoju, co – jak przyznał – „w tym przypadku nie jest zbyt łatwe”. – Prawdą jest, że to wasza własna ojczyzna, trzeba jej bronić – podkreślił Franciszek.
Jednocześnie tłumaczył, że „należy pójść dalej”, okazując „miłość bardziej powszechną”. Matka Kościół powinna być „blisko wszystkich” i „wszystkich ofiar”. – Dlatego postawą chrześcijańską jest modlitwa za agresorów, którzy przychodzą tu, by zniszczyć moją ojczyznę, zabić moich bliskich – zaznaczył papież.
– Twój naród tak bardzo cierpi. Wiem o tym, jestem blisko. Ale módlcie się za agresorów, bo oni też są, jak wy, ofiarami. Nie widać ran, jakie mają w duszy, ale módlcie się, módlcie się, aby Pan ich nawrócił i aby nadszedł pokój – zachęcił Franciszek.
KAI, DJ
*
Franciszek wobec wojny Rosji z Ukrainą. Komentarze na Więź.pl
- Myrosław Marynowycz – Po spotkaniu z papieżem
- Stanisław Krajewski – Walka naszych z tamtymi czy dobra ze złem?
- Zbigniew Nosowski – Papież wreszcie mówi o Putinie
- Ks. Jan Słomka – Franciszek wymusza samodzielność
- Marcin Pera – Papież-prorok milczący w dniu próby klęską Kościoła?
- Ks. Alfred Wierzbicki – W Kościele zamiera życie
- Zbigniew Nosowski – Gdy prorok staje się dyplomatą
- Sebastian Duda – Czego nie wolno prorokowi
- Aleksander Bańka – Chcielibyśmy usłyszeć inne proroctwo
- Krzysztof Bramorski – Papież na granicy polsko-ukraińskiej?
- Michał Jerzy Rzeczycki – To jest po prostu złe
- Paweł Stachowiak – Skąd ta powściągliwość Watykanu?
- Tomasz P. Terlikowski – Dyplomacja ważniejsza od Ewangelii?
Jan Paweł II kazał się modlić ofiarom gwałtów.
Franciszek każe się modlić ofiarom wojny.
Czym jest takie wezwanie? Zasłoną dymną dla niechęci do podejmowania trudnych decyzji?
Dla mnie kluczowe są te dwa skandaliczne słowa: „bo oni też są, JAK WY, ofiarami”.