Redaktor naczelny „Więzi” zostanie nagrodzony „za pisarstwo, które stanowi kontynuację Tischnerowskiego »myślenia według wartości«”. Natomiast w drugiej kategorii – zaangażowanie społeczne – laureatami będą Grupa Granica i warszawski Klub Inteligencji Katolickiej za pomoc uchodźcom przy granicy polsko-białoruskiej.
Jak informują organizatorzy, „to, co łączy wszystkich tegorocznych laureatów, to odwaga – ta niezbędna do działania i myślenia na rzecz wspólnoty, którą współtworzymy. Odwaga wymagająca niekiedy mówienia i działania wbrew oficjalnym narracjom, czy naciskom silniejszych instytucji. Wreszcie odwaga, aby bronić godności tych ludzi, którym została ona zabrana. Tacy właśnie są nasi bohaterowie”.
W tym roku wyróżnienie zostało przyznane w dwóch kategoriach: „za pisarstwo, które stanowi kontynuację Tischnerowskiego »myślenia według wartości«”, oraz za działanie, czyli inicjatywy duszpasterskie lub społeczne, kierujące się wartościami głoszonymi przez ks. Tischnera.
W pierwszej kategorii nagrodę przyznano Zbigniewowi Nosowskiemu, redaktorowi naczelnemu kwartalnika „Więź”. Jury doceniło cykl artykułów „Przeczekamy i prosimy o przeczekanie” (są dostępne także jako podcast), w którym Nosowski ujawnił przypadki krycia nadużyć seksualnych w diecezji szczecińskiej i gdańskiej, oraz książkę „Szukanie nadziei”, czyli zbiór najważniejszych publikacji Nosowskiego z ostatnich kilkudziesięciu lat, wydaną z okazji 20-lecia kierowania przez niego tytułem.
„Szukanie nadziei” w formacie PDF otrzymuje każdy, kto wspiera „Więź” na Patronite.pl kwotą od 25 zł.
Zbigniew Nosowski jest redaktorem „Więzi” od 1989 roku, naczelnym od roku 2001. Napisał książki: „Parami do nieba. Małżeńska droga świętości”, „Szare a piękne. Rekolekcje o codzienności”, „Polski rachunek sumienia z Jana Pawła II”, „Krytyczna wierność. Jakiego katolicyzmu Polacy potrzebują”. Był współautorem książki i cyklu telewizyjnego „Dzieci Soboru zadają pytania”. W latach 2001 i 2005 świecki audytor Synodu Biskupów w Watykanie; w latach 2002–2008 – konsultor Papieskiej Rady ds. Świeckich. Dyrektor programowy Laboratorium „Więzi”, współtwórca Inicjatywy „Zranieni w Kościele”. Chrześcijański współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich. Prowadzi podcast „Półprzewodnik po nocy ciemnej”.
W listopadzie ub.r. Nosowski odebrał Nagrodę Specjalną Muzeum Polin. W tym samym miesiącu dostał nominację do Grand Press 2021 za cykl wspomniany „Przeczekamy i prosimy o przeczekanie”. Rok wcześniej był nominowany za cykl „Jak to się robiło w diecezji kaliskiej”.
Za zaangażowanie społeczne Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera otrzymają Grupa Granica oraz Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie, niosące pomoc uchodźcom przy granicy polsko-białoruskiej.
Grupa Granica skupiła szereg organizacji oraz mieszkańców Podlasia wokół wspólnego celu, jakim jest pomoc skrajnie wycieńczonym i osamotnionym ludziom, przerzucanym przez polsko-białoruską granicę. Ten sam cel przyświecał wolontariuszom warszawskiego KIK-u, którzy stworzyli na tamtym terenie Punkt Interwencji Kryzysowej.
„Grupa Granica i współpracujący z nią wolontariusze warszawskiego KIK-u przypomnieli, że prawdziwa solidarność nie dzieli bliźnich na swoich i obcych” – podkreślali w werdykcie członkowie jury. „Żyjemy w czasach, gdy dobre chęci to za mało – potrzebne są czyny. Grupa Granica i Warszawski Klub Inteligencji Katolickiej mieli dość odwagi i determinacji, aby nieść pomoc ludziom w potrzebie tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. To oni pokazują nam dziś, czym są prawdziwe wartości, na których powinna być zbudowana każda wspólnota”.
Gala wręczenia Nagrody odbędzie się 24 listopada o 18 w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie.
Nagroda Wydawnictwa Znak i Grupy Ergo Hestia im. ks. Józefa Tischnera przyznawana jest nieprzerwanie od 2001 roku wybitnym intelektualistom, publicystom i działaczom społecznym, którzy wcielają w życie wartości bliskie jej patronowi. Promuje sposób myślenia i postawy, łączące intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka.
W gronie laureatów są między innymi: Barbara Skarga, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak, Ryszard Kapuściński, ks. Michał Heller, Wojciech Jagielski, o. Wacław Hryniewicz, Henryka Krzywonos, ks. Józef Krawiec, Karol Modzelewski, Janina Ochojska, Wiktor Osiatyński, Jakub Wygnański, Jerzy Szacki, Stefan Swieżawski, siostra Małgorzata Chmielewska.
Każdy z laureatów otrzyma statuetkę autorstwa Mariana Gromady oraz 50 tys. zł.
W skład Kapituły Nagrody im. Tischnera wchodzą ks. Adam Boniecki (przewodniczący), Witold Dudziński, Jacek Karnowski, abp Grzegorz Ryś, Piotr Maria Śliwicki, Władysław Stróżewski, Łukasz Tischner, Karolina Wigura i Henryk Woźniakowski, a od tego roku dołączają do niej Wojciech Bonowicz i Paweł Dangel.
Przeczytaj też: Józef Tischner, myśliciel zapowiadający kościelną katastrofę
DJ
Gratuluje! To trudna nagroda.
Dziękuję! Owszem, trudna.
Ale piękna, gratuluję!
Owszem, piękna!
Wystarczy w imię postprawdy podszczuwać, intrygować, judzić, konfliktować, mącić, prowokować by zostać laureatem nagrody. Patrząc na dotychczasowych laureatów to „SAMI SWOI”. Gratuluję
Piękne wyróżnienie; jakże cieszy!