Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Nagroda Polin 2021 dla Dariusza Popieli, Zbigniew Nosowski z Nagrodą Specjalną

Zbigniew Nosowski odbiera Nagrodę Specjalną Polin 2021. Fot. Więź

Laureatem Nagrody Polin 2021 został Dariusz Popiela, działacz Sądeckiego Sztetla, autor projektu „Ludzie, nie liczby”. Redaktor naczelny kwartalnika „Więź” Zbigniew Nosowski otrzymał Nagrodę Specjalną.

Nagroda Polin przyznawana jest osobom, organizacjom lub instytucjom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów, a jej celem jest promocja postaw zgodnych z misją Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Tegoroczny finał odbył się we wtorek wieczorem. Kapituła wybierała ze 102 nadesłanych zgłoszeń.

Kapituła konkursu doceniła Dariusza Popielę za upamiętnienie z imienia i nazwiska ponad 5 tys. ofiar Zagłady z Krościenka nad Dunajcem, Grybowa, Czarnego Dunajca i Nowego Targu, za niesamowitą energię do działania i inspirowanie innych do podejmowania aktywności w obszarze ochrony pamięci (więcej o jego działaniach pisaliśmy tutaj). Wyróżnienia dostały także Urszula Antosz-Rekucka z Mszany Dolnej, Urszula Rybicka z Wrocławia oraz Inga Marczyńska, działająca w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Wesprzyj Więź.pl

Nagrodę Specjalną dyrektora Muzeum Polin otrzymał natomiast Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika „Więź”, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

Nosowski od lat uczestniczy w kształtowaniu wzajemnego zrozumienia i szacunku pomiędzy Polakami i Żydami oraz ochronie pamięci o historii polskich Żydów. 20 lat temu został redaktorem naczelnym pisma „Więź” – kontynuując jego zaangażowanie na rzecz pamięci o historii polskich Żydów oraz dialogu polsko- i chrześcijańsko-żydowskiego. Również 20 lat temu po raz pierwszy poprowadził marsz pamięci i modlitwy w rocznicę zagłady otwockich Żydów jako przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich. Do dziś pełni obie te funkcje.

Wesprzyj Więź

Należy także do Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau oraz Komitetu Ogrodu Sprawiedliwych w Warszawie. Aktywnie przeciwdziała antysemityzmowi i promuje pojednanie również w swojej działalności publicystycznej.

Tego samego dnia Magazyn „Press” i Fundacja Grand Press poinformowali, że Nosowski został nominowany do Nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze.

DJ, JH, Muzeum Polin

Podziel się

4
Wiadomość