Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Synod o synodalności potrwa do października 2024 roku

Papież Franciszek przemawia na forum ONZ 25 września 2015. Fot. Kim Haughton / United Nations Photo

Postanowiłem, że zgromadzenie synodalne odbędzie się w dwóch sesjach: pierwsza od 4 do 29 października 2023 roku, a druga w październiku 2024 roku. Nie należy się spieszyć – mówi papież Franciszek.

Papież Franciszek zapowiedział wczoraj po modlitwie „Anioł Pański”, że planowane na październik przyszłego roku obrady plenarne synodu o synodalności będzie odbywał się w dwóch sesjach: pierwsza w październiku 2023 roku, druga – rok później.

Wesprzyj Więź.pl

– Owoce rozpoczętego procesu synodalnego są liczne, ale by osiągnęły pełną dojrzałość nie należy się spieszyć. Dlatego, aby mieć do dyspozycji więcej czasu na rozeznanie, postanowiłem, że zgromadzenie synodalne odbędzie się w dwóch sesjach: pierwsza od 4 do 29 października 2023 roku, a druga w październiku 2024 roku. Ufam, że ta decyzja będzie sprzyjać zrozumieniu synodalności jako konstytutywnego wymiaru Kościoła – powiedział papież.

Swój komunikat wydał wczoraj sekretariat generalny synodu. „Decyzja Franciszka wynika z pragnienia, aby temat Kościoła synodalnego, ze względu na jego rozległość i znaczenie, mógł być przedmiotem dłuższego rozeznania nie tylko przez członków zgromadzenia synodalnego, ale przez cały Kościół” – czytamy.

„Synod nie jest wydarzeniem, ale procesem, w którym cały Lud Boży jest wezwany do wspólnego podążania w kierunku tego, co Duch Święty pomaga mu rozeznać jako wolę Pana dla Jego Kościoła” – zaznaczył sekretariat synodu.

Wesprzyj Więź

Proces synodalny trwa, również w Polsce. W lato diecezje publikowały syntezy z synodalnych spotkań. 25 sierpnia została natomiast zaprezentowana polska synteza krajowa. „Czytając ją, można odnieść wrażenie, że synod był nie spotkaniem ludu Bożego, lecz świeckich z duchownymi. Ten podział nadal jest narysowany grubą kreską” – komentowała teolożka Aneta Krupka.

Przeczytaj też: Prawdziwie uczestniczyć w synodzie czy tylko „zaliczyć” synod?

KAI, DJ

Podziel się

2
Wiadomość