Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Polacy stali się dla Ukraińców najbliższym narodem. „Nigdy nie zapomnimy”

Prezydenci Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski 23 sierpnia 2022 r. w Kijowie. Fot. Jakub Szymczuk / KPRP

58 proc. Ukraińców uważa, że relacje polsko-ukraińskie powinny być jeszcze bliższe – w formie wspólnoty dwóch państw lub sojuszu. Tak wynika z badania „Polska i Polacy oczami Ukraińców” instytutu Info Sapiens.

Według badań opinii publicznej przeprowadzonych przez ukraiński instytut badawczy Info Sapiens na zlecenie Centrum Mieroszewskiego 73 proc. Ukraińców po 24 lutego, czyli zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę, zmieniło opinię o Polakach na lepsze. Wynik ten jest w przybliżeniu taki sam we wszystkich regionach Ukrainy.

Wesprzyj Więź.pl

– Ten sondaż pokazuje ogromną życzliwość Ukraińców do Polaków, a przez to potwierdza istnienie po stronie ukraińskiej żyznego gruntu dla intensyfikacji stosunków obu krajów i narodów w przyszłości. Z pewnością zawdzięczamy tę sympatię żywiołowej solidarności narodu polskiego z ukraińskim oraz ogromnemu wsparciu, które otrzymuje od Polski Ukraina w swej wojnie o niepodległość. Pewną rolę odegrało przypuszczalnie również rozczarowanie ukraińskich elit i opinii publicznej stanowiskiem Niemiec – mówi dr Łukasz Adamski, zastępca dyrektora Centrum Mieroszewskiego.

Badanie „Polska i Polacy oczami Ukraińców” pokazuje również, że 40 proc. Ukraińców postrzega przyszłe relacje między Polską a Ukrainą jako wyłącznie dobrosąsiedzkie, ale 58 proc. uważa, że powinny być bliższe – w formie wspólnoty dwóch państw lub sojuszu.

– Do 2014 r., według wyników sondaży, najbliżsi Ukraińcom byli Rosjanie. Nie jest to zaskakujące, ponieważ większość Ukraińców urodziła się w ZSRR i poznała opowieści o tak zwanych „bratnich narodach”. Po zajęciu Donbasu i Krymu przez Rosjan najbliżsi stali się Białorusini – tzw. trzeci bratni naród. Teraz większość Ukraińców ma negatywny stosunek do Rosjan, względna większość do Białorusinów, a Polacy stali się nam najbliżsi. Nigdy nie zapomnimy, co Polacy zrobili dla Ukrainy w tym strasznym czasie – mówi Inna Wołosewycz, zastępczyni dyrektorki Info Sapiens.

W sondażu Centrum Mieroszewskiego przedstawiono również dane dotyczące związków Ukraińców z Polską. 18 proc. Ukraińców ma w rodzinie Polaków, a u ponad połowy respondentów (64 proc.) są to starsi krewni, np. dziadkowie lub pradziadkowie. Ponad połowa Ukraińców (59 proc.) trochę rozumie lub zna język polski, a 36 proc. jest zainteresowanych nauką języka polskiego.

W badaniu pojawia się również wątek tragicznych momentów w relacjach polsko-ukraińskich. 15 proc. Ukraińców wie o rzezi wołyńskiej z 1943 r., a 62 proc. „trochę słyszało” o tych wydarzeniach. Wśród tych, którzy słyszeli dużo lub trochę, 27 proc. określa je jako wojnę polskiego i ukraińskiego podziemia, której ofiarami byli ukraińscy i polscy cywile. W Galicji tę tragedię uważa się częściej jako wzajemne mordy polskich i ukraińskich chłopów (17 proc.) oraz wojnę polskiego podziemia przeciw Ukraińcom, którzy musieli się bronić (14 proc.). Znaczna część respondentów nie potrafiła odpowiedzieć na to pytanie (42 proc.).

Wesprzyj Więź

Cały raport zostanie opublikowany na początku września.

Przeczytaj też: Czułem nieadekwatność pomocy. Moje sześć godzin z uchodźcami na dworcu

Centrum Mieroszewskiego, DJ

Podziel się

2
Wiadomość

Najlepiej odbiór Polaków pokazuje ten wpis młodego Ukraińca, który po pół roku wraca do siebie:
“Jutro wracam do domu. Czekają na mnie studia, krewni, przyjaciele i Ojczyzna. Przez pół roku mieszkałem w kraju, który dokonał humanitarnego wyczynu, który dziś jest wzorem godności i moralności dla całego świata. Dziękuję Polsko za pokój, za czyste niebo. Jesteś na zawsze w moim sercu. Do zobaczenia!”
https://twitter.com/KravchenkoRV/status/1562814195246149633?s=20&t=oa6r9IgXmek8U7KrG9V-nw