Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Przywódcy religijni Ukrainy: Rosja dokonuje na naszym narodzie ludobójstwa, świat nie może milczeć

Kobieta całuje mężczyznę podczas gotowania na ogniu w pobliżu domu w Buczy. Od czasu rosyjskiej inwazji nie było tu wody, gazu i elektryczności. Kwiecień 2022. Fot. Vadym Chirda / war.ukraine.ua

Popełnione w Ukrainie rosyjskie zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości są przekonującym argumentem za sankcjami przeciw gospodarce rosyjskiej. Powinny one też pobudzić światowych przywódców do przekazania Ukrainie niezbędnej broni – pisze Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych.

O ludobójstwie narodu ukraińskiego, dokonywanym przez Rosjan, napisali we wspólnym oświadczeniu przywódcy wspólnot religijnych Ukrainy ze Wszechukraińskiej Radzie Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR). Skupia ona zwierzchników 16 największych w tym kraju wyznań: prawosławnych, katolickich obu obrządków i protestanckich oraz judaizmu i islamu.

Wesprzyj Więź.pl

Religijni liderzy zwrócili uwagę, że trwająca miesiąc okupacja przez wojska rosyjskie Buczy, Irpienia, Hostomelu i okolicznych wsi w obwodzie kijowskim doprowadziła nie tylko do wielkich zniszczeń dzielnic mieszkaniowych, przedszkoli, szpitali i innych placówek, ale także do zagłady ludności cywilnej tego regionu.

„Upubliczniono dowody znęcania się żołnierzy rosyjskich nad kobietami ukraińskimi, a nawet dziećmi, które po zbiorowych gwałtach, w tym także na oczach krewnych, zostały rozstrzelane i wrzucone do zbiorowych grobów albo po prostu pozostawione na ulicy. Setki, a może nawet tysiące niewinnych Ukraińców w ciągu kilku tygodni okupacji rosyjskiej zostały zakatowane i zabite” – zaznaczyli autorzy dokumentu.

Ich zdaniem ten przerażający, krwawy ślad okupantów rosyjskich na ziemi ukraińskiej, jak również poparcie ich antyludzkich działań przez ich matki, żony i opinie publiczną w Rosji jest „dowodem całkowitego zwyrodnienia światopoglądu i degradacji moralnej społeczeństwa rosyjskiego”.

„Popełnione na Ukrainie zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości są przekonującym argumentem za powszechnymi i bezwyjątkowymi sankcjami przeciw gospodarce rosyjskiej we wszystkich jej dziedzinach. Powinny one również w końcu pobudzić przywódców światowych, NATO i Unii Europejskiej do przekazania Ukrainie wszelkiej niezbędnej broni w celu zwycięstwa nad Rosją [w oryginale małą literą – KAI] jako państwem terrorystycznym, łącznie ze środkami obrony przeciwlotniczej, samolotami-myśliwcami, lotniczą bronią ofensywną, czołgami i rakietami do zwalczania okrętów” – napisali ukraińscy zwierzchnicy religijni.

Wskazali, że cały świat powinien sobie uświadomić, że nie jest to „«kryzys ukraiński», ani nawet nie «wojna Rosji przeciw Ukrainie», ale jest to wojna ludzkości, wartości moralnych, uczciwości ze skoncentrowanym złem, mającym szatańską naturę faszystowską”. „Kult wojny i szowinizm już od dziesięcioleci jest wychwalany w społeczeństwie rosyjskim, które zaczęło wielbić wojnę, zbudowało jej świątynię w Moskwie [chodzi o cerkiew Sił Zbrojnych Rosji pod Moskwą – KAI] i z hasłem «Możemy powtórzyć» usprawiedliwia składanie nowych swemu krwawemu bożyszczu” – czytamy w oświadczeniu.

Na zakończenie Rada wezwała wszystkie państwa na świecie, aby nie milczały. „Każde państwo musi uznać ludobójstwo narodu ukraińskiego podczas rosyjskiego wtargnięcia w 2022 roku i potępić ideologię «ruskiego świata» jako uzasadniającą ludobójstwo narodów i zniszczenie całych państw” – zaapelowali duchowi przywódcy Ukrainy.

W dzisiejszym wywiadzie dla włoskiego portalu katolickiego „Aci Stampa” watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin stwierdził, że Ukraina ma prawo do obrony, ale błędem jest wysyłanie jej broni, bo to – zdaniem hierarchy –„może doprowadzić do eskalacji przemocy, która wyrwie się spod kontroli”.

Wesprzyj Więź

Na Więź.pl kilkakrotnie komentowaliśmy postawę papieża Franciszka i watykańskiej dyplomacji wobec rosyjskiej agresji. Pisali: Zbigniew Nosowski – Gdy prorok staje się dyplomatą. Papież wobec rosyjskiej wojny; Sebastian Duda – Czego nie wolno prorokowi. Milczenie papieża w sprawie Rosji to dowód zapaści katolicyzmu; Aleksander Bańka – Franciszek jest prorokiem, choć chcielibyśmy usłyszeć od niego inne proroctwo; Michał Jerzy Rzeczycki – To, co robi Watykan wobec inwazji Rosji na Ukrainę, jest po prostu złe; Paweł Stachowiak – Skąd ta powściągliwość Watykanu wobec rosyjskiej agresji? W imię mniemanego „większego dobra”?; Tomasz P. Terlikowski: Dlaczego papież milczy? Dyplomacja jest ważniejsza od Ewangelii?.

Przeczytaj też: Skąd zło? A może w głębi ludzkiej natury istnieje potrzeba okrucieństwa?

KAI, DJ

Podziel się

1
Wiadomość

Przywódca religijny największej organizacji chrześcijańskiej papież Franciszek nie umie Cyrylowi powiedzieć wprost, że ów błogosławi zło i przemoc.
Nie umie pojechać chociaż do Polski, gdzie wielu skrzywdzonych mogłyby się z nim zobaczyć.
”Na miłość Chrystusa, obudź się i potęp to zło. Wykorzystaj swoje wpływy, aby promować pokój. Zrób co w twojej mocy, by zakończyć tę wojnę. Modlę się, aby pokora i mądrość Boża cię prowadziły.”

Zwierzchnik Fińskiego Kościoła Prawosławnego do Cyryla. Niestety nie papież.
Wiem, orientuję się – papież to konkurencja.
Tyle moich komentarzy, po to by ocalić swoje sumienie. Nie chcę go wyginać, na prawo i lewo.
To jest mój sposób. Słowo wobec słowa. Działa.

Zastanawiałam się ostatnio jak organizacja tyle mówiąca o miłości i pokoju mogła przez wieki dokonywać tylu zbrodni i wojen w imię Boga. ??? Mogła. Jesteśmy jej spadkobiercami KRK.
„Misja” u prof. Bańki to nie najlepszy pomysł obrony KRK. Ta scena.
Redukcje paragwajskie. Duży wyrzut sumienia. Kościoła. Podobnie do teraz.
Dla mnie ta scena niesienia monstrancji jest łamaniem chleba. Oddaniem życia. Różnie je oddajemy.
To, że Mendoza walczył jest tym samym. Oddał życie. Tak wybrał. Bronił niewinnych. Mieczem.
………………………
Watykan cicho siedzi, gdy Putin podpala świat – i mówi Watykan nam, że „wszyscy jesteśmy winni.” I, że nieładnie broń Ukrainie przekazywać.
„Społeczność lub naród, który chce się bronić siłą, czyni to ze szkodą dla innych społeczności i narodów oraz staje się źródłem niesprawiedliwości, nierówności i przemocy.”
Ale bez tej broni Ukraina miałaby mniejsze szanse, może o to chodzi? A może chodzi o Rosję.
Bardzo poproszę o podmiot w zdaniu, inaczej i Ukraina i Rosją odniosą to do siebie.
Może ma przegrać Ukraina, by nie drażnić Rosji ??? Stary niedźwiedź mocno śpi?
Na palcach chodzimy?
Czy ktoś się spodziewał przed 24 lutego, że Putin zrobi to co teraz robi? Nikt. Poczytajcie.
Nieprzewidywalny psychopata. Ale nie – przekaz z Watykanu – „wszyscy jesteśmy winni”.
Od kogo ropę i gaz ma Watykan i jego personel na całym świecie – już sobie sprawdził i zmienił kontrakty – czy znów będzie wskazywał palcem na winnych w innych?
https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2022-03/papiez-tylko-milosc-moze-ocalic-rodzine-ludzka.html