Jesień 2022, nr 3

Zamów

Jak będą zmieniać się media? Nowe trendy i wyzwania

Helena Chmielewska-Szlajfer. Fot. Akademia Leona Koźmińskiego

Z punktu widzenia rynkowego media będą zmieniać się tak, żeby generować jak najwięcej zysków dla właścicieli. A jakie przemiany nastąpią pod względem technologicznym, politycznym, społecznym i kulturowym? Czy media przyszłości będą chciały i potrafiły formować światłych obywateli?

Kwartalnik Więź

Mediom chętnie (i nie bez powodu) zarzuca się, że są zasadniczo „nie dość” – jakościowe, wiarygodne, mądre… Innymi słowy, nie spełniają pokładanych w nich nadziei. Kwestię tę zgrabnie ujął Paul Auster w rozmowie z Jackiem Żakowskim w „Polityce” kilkanaście lat temu: „Kiedyś każdy inteligentny człowiek miał swoją gazetę, z którą się utożsamiał. Teraz każdy inteligentny człowiek ma swoją gazetę, na którą się wścieka”1.

Jeżeli spojrzeć na te niebezzasadne utyskiwania dotyczące mediów socjologicznym okiem, ujawnia się kluczowy, choć często pomijany element obrazu, czyli wspólnotowa rola mediów. Ich odbiorcami są indywidualne osoby, ale jednocześnie media odgrywają kluczową rolę w tworzeniu wspólnej wizji świata tych pojedynczych osób – wszystko, czego nie doświadczamy na własnej skórze albo poprzez bezpośrednie rozmowy z innymi, wiemy dzięki mediom i na tej podstawie funkcjonujemy w świecie społecznym.

Aspekt wspólnototwórczy mediów bywa często pomijany, co dziwi tym bardziej, że dopiero z tej perspektywy wyraźnie widać, co oznacza mądrość lub głupota mediów, ich wiarygodność, rola kulturotwórcza i tak dalej. We Wspólnotach wyobrażonych w kontekście narodowym pisał o tym niemal czterdzieści lat temu Benedict Anderson2. Dziś widać, że jego obserwacje nie straciły na ostrości.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra

  • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”,
    z bezpłatną dostawą w Polsce (poczynając od aktualnego numeru)
  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)
  • W tym samym czasie: bieżące numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, możesz wybrać prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
  • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, możesz wybrać prenumeratę sponsorską.

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.