Zima 2022, nr 4

Zamów

Powody, by szepnąć: za wiele tekstów dziękuję

Jarosław Marek Rymkiewicz w swoim ogrodzie. Milanówek, październik 2002. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

W czwartek w wieku 86 lat zmarł Jarosław Marek Rymkiewicz – poeta, eseista, krytyk, dramaturg i publicysta polityczny.

Jarosław Marek Rymkiewicz nie żyje. Nie ma we mnie zgody na poglądy, które głosił (i doprawdy wiersz „Do Jarosława Kaczyńskiego” to tylko wierzchołek góry lodowej).

Ale jego dziwna, z polskiego baroku wywiedziona, a trochę i z Leśmiana, poezja eschatologiczna robi na mnie ogromne wrażenie.

Ale jego dawniejsze książki (zwłaszcza chyba „Juliusz Słowacki pyta o godzinę” i „Żmut”) są fascynujące.

Ale jego nowsze książki – licząc tę ostatnią fazę od „Wieszania” – jakkolwiek intelektualnie, moim zdaniem, nie do przyjęcia, uwodzą stylem.

Ale jego imitacja „Życie jest snem” według Calderóna de la Barca jest genialnym ożywieniem dramatu, który bez niego byłby dla większości z nas niedostępny.

Więc: niewielu posługiwało się i posługuje polszczyzną jak on, choć od kilkunastu lat w tej polszczyźnie głosił niekiedy rzeczy okropne. I choć pośrednio i on odpowiada za obecną sytuację w kraju, to „Moje dzieło pośmiertne” albo „Znak niejasny, baśń półżywa” są chyba wystarczającym powodem, żeby zatrzymać się na chwilę i szepnąć: za wiele tekstów dziękuję.

Przeczytaj także: Proszę nie mruczeć!

Podziel się

1
1
Wiadomość

Komentarze (2)

To podziekowanie p. Sosnowskiego swiadczy o jego duchowej wielkosci. Ja nie znosilem manipulacji p. Rymkiewicza, nawet gdy byly one wyrazone w niepospolitej polszczyznie!

Nie trzeba wspinać się na wyżyny cnoty, by postawić taki komentarz jak pan Sosnkowski. Dla kogo czytanie, pisanie i odkrywanie poezji jest ważne, dla tego docenienie osiągów w jej sztuce nie jest trudne. Nie wykluczam, że może być natomiast oznaką duchowego wyżu pogodzenie się z udostępnieniem miejsca właśni takim komentarzom i duchom

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.