Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Znakomity pretekst. Nagroda Specjalna Polin dla Zbigniewa Nosowskiego

Zbigniew Nosowski. Fot. Więź

Za pomocą Nagrody Specjalnej Muzeum Polin honoruje ludzi, których zasługi w ochronie pamięci o historii polskich Żydów są tak wielkie, że nie sposób ująć je w pewne ramy.

Podczas finału konkursu Nagroda Polin 2021 dyrektor Muzeum Polin Zygmunt Stępiński ogłosił laureata Nagrody Specjalnej. Został nim Zbigniew Nosowski. Publikujemy treść wystąpienia dyrektora muzeum

Szanowni Państwo,

jako dyrektor Muzeum Polin mam przywilej przyznawania Nagrody Specjalnej. 

Nie często z niego korzystam, nie nadużywał jej również mój poprzednik – prof. Dariusz Stola. Nagroda Specjalna jest bowiem nagrodą wyjątkową.

Za jej pomocą Muzeum Polin honoruje ludzi, których zasługi w ochronie pamięci o historii polskich Żydów są tak wielkie, że nie sposób ująć je w pewne ramy, opowiedzieć, nominować do corocznej Nagrody Polin. Aby wyrazić status i charakter tej Nagrody – wystarczy chyba powiedzieć, że jej pierwszym laureatem był Jan Jagielski.

W tym roku postanowiłem jednak skorzystać z tego przywileju. Okazje do tego są dwie.

20 lat temu po raz pierwszy odbył się marsz pamięci i modlitwy w rocznicę zagłady otwockich Żydów*. Poprowadził go przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich. Tak się złożyło, że dokładnie w tym samym roku został redaktorem naczelnym pisma „Więź”.

Obie te funkcje piastuje do dziś, chroniąc pamięć o historii Żydów polskich i przyczyniając się do budowania zrozumienia oraz szacunku między Polakami i Żydami.

Wesprzyj Więź

Te dwie rocznice, które przywołałem, są znakomitym pretekstem. Ale nie wyczerpują jego osiągnięć ani długiej listy aktywności związanych z dziedzictwem polskich Żydów i polsko-żydowskim dialogiem. Jest chrześcijańskim współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, należy do Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau oraz Komitetu Ogrodu Sprawiedliwych w Warszawie.

Jestem zaszczycony, działając w porozumieniu z całą kapitułą Nagrody Polin, wyróżnić Nagrodą Specjalną pana Zbigniewa Nosowskiego.


* Pierwszy marsz odbył się faktycznie 19 sierpnia 2002 r.; w bieżącym roku Zbigniew Nosowski poprowadził go po raz 20. (przyp – red.).

Podziel się

1
Wiadomość

Gratuluję! To jest naprawdę dobra wiadomość! Liczę, że będzie jeszcze Grand Press… To pokazuje, że dziennikarze prasy wydawanej przez środowiska katolickie podejmują tematy ważne społeczne, tym samym problematykę wiary, filozofii i kultury chrześcijańskiej przenoszą do debaty ogólnej, jest to ważne zwłaszcza w kryzysie kościoła i instytucji kościelnych, a także tzw. nauki katolickiej.
Red. Nosowskiemu szczerze kibicuję.