Zima 2022, nr 4

Zamów

Grupa Granica alarmuje: Na granicy może dojść do eskalacji przemocy. Ucierpią bezbronni ludzie

Granica polsko-białoruska w Usnarzu Górnym, 20 sierpnia 2021. Fot. Maciej Konieczny / Facebook

Należy podjąć pilne starania w celu wywarcia wpływu na polski rząd, żeby natychmiast wysłał na granicę pomoc medyczną i humanitarną na wypadek eskalacji przemocy – piszą członkinie i członkowie Grupy Granica.

Grupa Granica, zrzeszająca organizacje działające przy polsko-białoruskiej granicy, opublikowała wczoraj wieczorem apel do instytucji krajowych i międzynarodowych. Pisze w nim o tym, że „w mediach społecznościowych pojawiają się informacje o większych niż zazwyczaj grupach migrantów i migrantek, które w ciągu najbliższych godzin lub dni mogą podjąć próbę przekroczenia polsko-białoruskiej granicy”.

„Biorąc pod uwagę wydarzenia na polsko-białoruskiej granicy z ostatnich kilku miesięcy, możemy z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że władze białoruskie będą dążyły do eskalowania przemocy, to zaś może się spotkać z gwałtowną reakcją ze strony polskich służb. Najbardziej ucierpieć na tym mogą bezbronni ludzie, w tym dzieci, osoby starsze i chore” – czytamy.

Grupa Granica zwraca uwagę na „konieczność monitorowania tej sytuacji przez Państwa organizacje i instytucje oraz wysłania na miejsce niezależnych obserwatorów. Należy podjąć pilne starania w celu wywarcia wpływu na polski rząd, żeby natychmiast wysłał na granicę pomoc medyczną i humanitarną na wypadek eskalacji przemocy”.

Więź, zima 2022

Adresatami apelu są: Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, Frontex, Komisarz Praw Człowieka Rady Europy, Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich.

Apel Grupy Granica do instytucji krajowych i międzynarodowych:

Szanowni Państwo,

w mediach społecznościowych pojawiają się informacje o większych niż zazwyczaj grupach migrantów i migrantek, które w ciągu najbliższych godzin lub dni mogą podjąć próbę przekroczenia polsko-białoruskiej granicy.

Z podawanych przez nich informacji wynika, że są to osoby zdesperowane brakiem wyjścia z sytuacji, w jakiej się znalazły na skutek pogłębiającego się kryzysu na granicy. Ludzie ci spotykają się z coraz większą brutalnością białoruskich służb, a władze Polski odmawiają im prawa do bezpiecznego schronienia. Część z tych osób od dłuższego czasu bezskutecznie stara się o możliwość powrotu do kraju pochodzenia, co jest im uniemożliwiane przez obie strony.

Biorąc pod uwagę wydarzenia na polsko-białoruskiej granicy z ostatnich kilku miesięcy, możemy z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że władze białoruskie będą dążyły do eskalowania przemocy, to zaś może się spotkać z gwałtowną reakcją ze strony polskich służb. Najbardziej ucierpieć na tym mogą bezbronni ludzie, w tym dzieci, osoby starsze i chore. Tymczasem na polsko-białoruską granicę nie zostały dotychczas dopuszczone organizacje humanitarne ani medyczne, a lokalne szpitale nie otrzymały żadnego dodatkowego wsparcia.

Zwracamy zatem uwagę na konieczność monitorowania tej sytuacji przez Państwa organizacje i instytucje oraz wysłania na miejsce niezależnych obserwatorów. Należy podjąć pilne starania w celu wywarcia wpływu na polski rząd, żeby natychmiast wysłał na granicę pomoc medyczną i humanitarną na wypadek eskalacji przemocy.

Z poważaniem,
członkinie i członkowie Grupy Granica

Przeczytaj też: „Solidarność” staje się martwym słowem, jeśli odwracamy się od potrzebujących

Podziel się

2
1
Wiadomość

Komentarze (6)

Ucierpią bezbronni ludzie. Co za hipokryzja! Prosze zobaczyc jak ci BEZBRONNI ludzie atakują straż graniczną, wojsko , policję, łopatami, kamieniami, belami drewna! A straż graniczna, wojsko i policja to tez są ludzie! Nie widzicie ze to wszystko atak Putina i Łukaszenki? Grupa Granica gra w orkiestrze Łukaszenki! Prosze im oddac paszporty zabrane przez siły bialoruskie! Niech otrzymają polskie wizy i niech legalnymi przejsciami probują wejsc do Polski a potem do Niemiec , bo tam oni chcą być.

“Więź” to naprawdę V kolumna! O takich Maciej Dobrzyński w Panu Tadeuszu mówił: ” Oj głupi..głupi..!”

A czy jest szansa zebymy sie doczekali jakiegos listu pasterskiego w sprawie sytuacji na granicy? Zeby ci panstwo co komentuja powyzej dowiedzieli sie jakie jakie jest stanowisko Kosciola w tej sprawie? Ufam, ze zbiezne z Jezusem Chrystusem, papiezem Franciszkiem, dziesiecioma przykazaniami, uczynkami milosierdzia, tym co mowia biskupi Zadarko i Muskus, kardynal Nycz, o co apelowal Prymas. Bo jak tak dalej pojdzie to moze sie okazac, ze V kolumna grajaca w dodatku w orkiestrze Lukaszenki jest Ten co powiedzial
‘ cokolwiek uczyniliscie’ ze juz tym zgranym wersetem zakoncze.

Z cytatami faktycznie trzeba uważać, gdyż ‘To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia’. (2 P 1:20).

Niech siły bialoruskie oddadzą migrantom paszporty, ktore im zabrali! Niech legalnie wjadą do Polski a z Polski do Niemiec. Tylko jest jeden problem… Niemcy ich juz nie wpuszczą. Za duzo juz mają migrantów u siebie, ktorzy żerują na niemieckim socjalu i nie podejmują pracy, tworzą gangi, strefy szariatu itp. Nie wszyscy ale duża grupa tych ludzi tak własnie sie zachowuje a my co? Zapomnielismy zamachy w Nicei? Berlinie? I dlatego Niemcy już ich nie chcą na swym terytorium.

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.