Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Prof. de Barbaro: Kryzys na granicy to okazja dla chrześcijaństwa, by zaistniało u nas na nowo

Bogdan de Barbaro. Kraków, marzec 2018. Fot. Adam Walanus / adamwalanus.pl

Polski katolicyzm został wprzęgnięty w idee narodowe, by nie rzec – nacjonalistyczne, co jest przecież w swojej istocie antychrześcijańskie. Stał się ideą polityczną – mówi prof. Bogdan de Barbaro w rozmowie z „Tygodnikiem Powszechnym”.

O sytuacji na polsko-białoruskiej granicy i jej wpływie na Polaków z prof. Bogdanem de Barbaro, psychiatrą i psychoterapeutą, wieloletnim pracownikiem naukowym Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UJ, rozmawiają Katarzyna Kubisiowska i Marek Kęskrawiec. Wywiad ukazał się w najnowszym „Tygodniku Powszechnym”.

Wesprzyj Więź.pl

De Barbaro przyznaje, że codziennie śledzi wiadomości z granicy, gdzie od sierpnia koczuje kilkunastu uchodźców. „To są trudne do zniesienia obrazy, ale chcę wiedzieć, co się tam dzieje, bo wierzę, że czymś niezwykle ważnym jest to, jak zareaguję na ten kryzys w sferze emocjonalnej i intelektualnej – co poczuję i co pomyślę” – tłumaczy. 

Przekonuje też, że „zawsze można stanąć po stronie dobra”. „Jeden wyśle śpiwory, drugi pojedzie na granicę, trzeci zamanifestuje swoje oburzenie na Facebooku. Nie mnie mówić, co kto ma zrobić w tej sprawie, natomiast jako terapeuta powiedziałbym, że także dla własnej higieny psychicznej jest ważne, by nie być biernym, nie dać się złu” – mówi.

Zdaniem profesora „ten kryzys to niezwykła okazja dla chrześcijaństwa, by zaistniało u nas na nowo”. „Na razie niewykorzystana, mimo że arcybiskup Wojciech Polak publicznie stwierdził, że istnieje człowiek cierpiący i należy mu się pomoc. Niestety, nie mam poczucia, by ten głos zdominował ambony” – zaznacza.

I dodaje: „Najwyższa pora zastanowić się, gdzie zawędrował nasz katolicyzm. Mnie dziś polski katolicyzm zawstydza. Został wprzęgnięty w idee narodowe, by nie rzec – nacjonalistyczne, co jest przecież w swojej istocie antychrześcijańskie. Katolicyzm stał się w Polsce ideą polityczną, a chrześcijaństwo jest wiernością pięknym, utopijnym, ale, daj Boże, mocnym wartościom”.

W ocenie psychoterapeuty wyjściem z kryzysu na granicy jest stopniowa asymilacja przybyszów. „Tylko że do tego potrzebny jest dialog i świadomość, że inny, obcy człowiek nie musi być niebezpieczny” – stwierdza. „Gdy widzę na krakowskich ulicach grupy ludzi innych ras i nacji, to czuję się dumny z gościnności mojego miasta. Lecz myślę sobie jeszcze, że mnie może być przyjemnie, bo po pierwsze mam swoje lata, po drugie czuję bezpieczeństwo ekonomiczne, więc imigranci nie zabiorą mi pracy, a po trzecie mam poczucie wewnętrznej psychicznej stabilności. Ale wyobraźmy sobie kogoś kruchego, zalęknionego, z trudem wiążącego koniec z końcem, żyjącego w chronicznej niepewności. I przed tym człowiekiem pojawia się ktoś inny: innej rasy, innego wyznania, innej kultury. W zależności od tego, jak mocny się czuję wewnętrznie, będę się bardziej lub mniej bał tego innego”.

Wesprzyj Więź

„Uznaję sens granic Europy, uznaję sens granicy naszego państwa, nie akceptuję jej swobodnego przekraczania, ale nie uznaję zarazem prawa do tego, żeby małe dzieci marzły w lesie, by ginęli ludzie będący w zasięgu moim i mojego państwa, które mogłoby im to życie uratować. Tym ludziom powinniśmy pomóc jak człowiek człowiekowi, jak chrześcijanin komukolwiek, bo chrześcijanie mają kochać bliźnich bez względu na to, czy są chrześcijanami, czy muzułmanami” – podkreśla prof. Bogdan de Barbaro.

DJ

Przeczytaj też: „Solidarność” staje się martwym słowem, jeśli odwracamy się od potrzebujących

Podziel się

29
4
Wiadomość

Panie profesorze a czy zauważył Pan iz ci migranci są po stronie innego państwa? Po stronie Białorusi? I iz to wszystko jest celowym działaniem Łukaszenki i Putina? Czy migranci na zachodzie się zasymilowali z tamtymi państwami? Ich systemem kulturowym , prawnym? Gdyby tak było , nie byłoby zamachów,gwałtów, kradzieży, zabojstw, mafii narotykowych, dzielnic, gdzie boi sie wejść policja. Niedawno jeden z ksiezy wezwał aby plebanie przyjeły pod swój dach po jednej rodzinie migrantów i co? Czy tak się stało? Nie.
Jak pomóc tym migrantom, ktorzy są po stronie innego państwa? I celowo, siłowo są wykorzystywani przez razim Łukaszenki? I celowo są okłamywani ze z Bialorusi dostaną się do Niemiec? Oni sami mówią , ze nie chcą azylu w Polsce tylko w Niemczech. Mamy ich przewozić samochodami na niemiecką granicę? To najpierw niech legalnie przekroczą polską granicę. Ale niestety prawo zabrania przewożenia z granicy polskiej na inną granicę.

Od kiedy to tvn jest rzetelną stacją? Zalozona za pieniadze FOZZ! Matki wszystkich afer w Polsce! Gratuluje słuchania i ogladania tvnu!

Wypowiedz Pani doktor,,,, tyłem do kamery, bez podania nazwiska aby to mozna było zweryfikować, to tak sie niby fakty przedstawia? Żart?

~Tomasz – Panie Tomaszu, jak rozumiem, Pan ogląda TVP. I Pana zdaniem to jest rzetelne dziennikarstwo? Pan, katolik, skądinąd rozsądnie myślący człowiek (wnioskując po wpisach) pozwala wciskać sobie te kłamstwa? Jeżeli Pan nie chce oglądać TVN, proszę poczytać Tygodnik Powszechny, on też przedstawia zupelnie inną rzeczywistość niż TVP. To kto ma rację?

A skad Pani, Pani Moniko wie lub ma pewność ze tvp podaje nieprawdę a tvn… prawdę? Tygodnik powszechny od dawna nie jest chrzescijanski, dawno juz skrecił w lewą stronę. Zapytuję – czy nasza SG i wojsko polskie ma nie bronić granic kraju? Przeciez to celowe działania rezimu Łukaszenki i Putina. Nawet władze krajów , z ktorych ci migranci na Bialorus przylatują przejrzały na oczy i nie wysyłają juz samolotów na Białoruś a tylko przysyłają samoloty aby odebrać swych obywateli z terytorium Bialorusi. Rezim Łukaszenki okłamuje celowo migrantów mowiac iz Bialorus graniczy z Niemcami a nie z Polską. Migranci nie chcą azylu w Polsce a chcą w Niemczech. Cieszę się jak słyszę głos ukrainski, białoruski i inni w naszych sklepach, firmach bo wiem ze ci ludzi zasymilowali sie w naszym kraju i przepisy tego kraju przestrzegają. Jak mamy tych migrantow z lasu bialoruskiego wpuscic gdy nawet nie mają paszportow, zabieranych przez siły bialoruskie.

Sarkazm… heh , to proszę pomoc tym , ktorzy są po drugiej stronie granicy. Łatwo się cytuje, gorzej gdy nie ma jak zareagować. Mamy lesną granicę przekroczyć ? Wejsc na terytorium Białorusi i zabrać tych migrantów?

“Mnie dziś polski katolicyzm zawstydza. Został wprzęgnięty w idee narodowe, by nie rzec – nacjonalistyczne, co jest przecież w swojej istocie ”

Dziś? A może od bardzo dawna? Co najmniej od końca XIX wieku.
Dodatkowo dziś został kupiony przez władzę. Kupiony i pieniędzmi, obietnicami ochrony przed wymyślonymi zagrożeniami, kupiony usługami policji, prokuratury, kupiony nie dostrzeganiem przestępstw i nadużyć księży.

Ceną tego kupienia jest to, że rządzący w ogóle się nie przejmują głosem biskupów, ignorują go nawet wtedy gdy biskupom uda się powiedzieć coś mądrego. Twarzą Kościoła nie jest prymas, ale o. Rydzyk. Władza stworzyła sobie własną hierarchię duchowną powiązana z sobą. Zrobiła to, co nigdy nie udało się komunistom.

Komunizm w Polsce świetnie wychodzi pod warunkiem, że buduje się go pod hasłem: “Precz z komuną”!

„Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z powodu Mnie i Ewangelii, zachowa je”
A my chcemy zachować życie (poczucie bezpieczeństwa, stabilizację życiową, względny komfort zamiast dyskomfortu) za wszelką cenę.
Nawet nam nie wstyd, że uchodźcy chcieliby do Niemiec nie do nas.

Tak, to wielki wstyd i hańba, za którą przyjdzie nam odpokutować. Matka Boża płacze nad swoim “wybranym ludem”, który zagubił serce i duszę chrzescijańską. Ja płaczę z Nią i jak niestety widzę, z nieliczną tylko garstką wierzących w MIŁOŚĆ. W tej bezsilności wobec decydujących o losach niewinnych, jedynie chyba modlitwa, by dobry Bóg otoczył to co się dzieje na granicy i w nas Polakach MIŁOSIERDZIEM.

Jak łatwo okazywać nam milosierdzie wpłacając na chorych i potrzebujących naszych rodaków ale kończy się nasze milosierdzie ,gdy mamy pomoc obcemu nawet dziecku. Aż serce boli, kraj Jana Pawła II . Czy ten Wielki Święty nie placze nad naszym biednym narodem. Nasze chrześcijaństwo to tylko tradycja i nacjonalizm i niestety nic nie ma wspólnego z nauką Chrystusa. W niedzielę do Kościoła i pełen brzuch i nic innego nie chcemy widzieć. Coraz trudniej mi to zrozumieć…

Jest kolejna ofiara na granicy. Episkopat udaje Greka, nieliczne wypowiedzi są wołaniem na puszczy. Okoliczni mieszkańcy, zamiast pomóc uchodźcom, głośno domagać się zmiany polityki, dzwonią po straż graniczną. Społeczeństwo milczy, tym samym legitymizując działania rządu. Działania, które łamią prawo, międzynarodowe konwencje, a przede wszystkim Ewangelię. Ważne, żeby w niedzielę pójść do kościoła, dać na tacę i spokojnie cieszyć się z pomocy socjalnej rządu. Nasza chata z kraja, co nas obchodzą jakieś dzieci nocujące w lesie na gołej ziemi, rodziców sprawa. Dzielna straż graniczna i policja – wszyscy zamaskowani, ciekawe, dlaczego? – nas obronią przed barbarzyńcami i będziemy mogli spokojnie trwać. A na Boże Narodzenie polscy katolicy przyszykują wolne miejsce przy stole, dla wędrowca. Czy tylko ja mam wrażenie, że coś tu nie gra?

Pani Moniko- obrona granic jest łamaniem prawa? Od kiedy? Mieszkancy wschodu przy granicy z Białorusią się boją! W osrodkach SG jest juz ponad 1300 migrantów i im sie krzywda nie dzieje, mają co jeść i jest im ciepło ale oni nie chca byc w Polsce, chcą byc w Niemczech bo tam jest większy socjal…..dajmi migrantom wizy ok! Ale czy oni te polskie wizy chcą? Nie. Więc?…..

Panie Tomaszu, pan z uporem maniaka cytuję wypowiedzi z TVP. Po Pana komentarzach można się zorientować, że został Pan zmanipulowany. Wszelkie tłumaczenia, że ci ludzie, którzy koczują, głodują, i w końcu umierają na granicy, nie mają dokąd uciekać. Nasi pogranicznicy dzielnie i zgodnie z oczekiwaniami rządu i dużej części społeczeństwa, zmanipulowane podobnie do Pana przez rządowe media wywożą ich ma granice na stronę białoruską. Białorusini przeganiają tych biednych ludzi na polską stronę i tak ta makabra trwa

Jak moze Pani, Pani Ewo mowic o mnie, ze jestem zmanipulowany? A Wy? Ogladajacy tvn to nie jestescie zmanipulowani przez niemiecką stacje i rezim Łukaszenki? To on migrantow oszukał! I siłą ich przepycha na polską stronę. I zarabia po 20tys dolarów od czlowieka, ktorego oszukał. A co sie dzialo za PO ? Jak wygladała telewizja? Wiadomosci o 19,30 Pana Kraśki? Same afery! Okradanie Polaków, zamykanie wszystkiego! Jesli ma Pani pomysł jak tych migrantów legalnie wprowadzic na nasze terytorium to proszę to oglosić. Nawet Niemcy nie chcą juz migrantów u siebie! Tak, trzeba pomagać ale najlepiej tam gdzie mieszkają. Mieszkancy sciany wschodniej mowią jak jest, że się boją ! I mają prawo do tego strachu.
Czemu siły bialoruskie im zabrały paszporty? Moze udaloby sie wbic polską wizę, ale ci migranci swoimi słowami sami mówią, ze nie interesuje ich Polska, oni chcą do Niemiec bo tam jest duzy socjal. Juz kraje ich pochodzenia nie realizują połączen lotniczych z Białorusią bo im sie oczy otworzyły na falszywe obietnice Łukaszenki.

Panie Tomaszu, mieszkańcy ściany wschodniej to wyborcy PiS, zmanipulowani przez TVPis, podobnie jak Pan. Wmawiają Wam, że imigranci to zoofile i terroryści po to, żebyście się bali i pozwalali im rządzić. I Wy się boicie, zupełnie bez sensu, bo dzieci na granicy to nie zoofile ani terroryści. Niech Pan w końcu przestanie się bać, spróbuje myśleć samodzielnie, przecież tyle osób to potrafi. Dlaczego pozbawia się Pan możliwości samodecydowania?

Alez Pani kłamie! Nikt nie jest zmanipulowany! Ci ludzie tam mieszkaja! Mają prawo obawiać sie o swe zycie i mienie! Dlaczego Pani ich obraża? I skąd Pani wie co ogladają? Proszę podać podstawę prawną zakazujacą ogladania jakiejkolwiek stacji telewizyjnej. Wlasnie jako Polak nie chcę aby Polskę zaatakowano jak wschód Ukrainy gdy tam nagle pojawily się zielone ludziki. Dzieci są w osrodkach SG. Słyszala Pani wypowiedz Irakijki , migrantki? Link do wypowiedzi tej Pani jest na dole komentarzy. Jej słowom tez Pani zaprzeczy? Alez Was lewacka tvn zmanipulowała! Az wierzyć się nie da!

Zabrania Pani mieszkańcom ściany wschodniej głosować na tych, na ktorych chcą? Ma Pani dowody nakogo glosowali? Jest Pani przy urnach w lokalach wyborczych? Jakim prawem zabrania Pani głosować na tych, na korych ldzie chcą? I to dotyczy całego kraju. Mieszkancy sciany wschodniej mają prawo czuć się bezpiecznie! Póki co dzis w przekazie tv migranci sami krzyczeli -NO POLAND, ONLY GERMANY!

Pani Moniko, ja rowniez mam przyjaciół z malymi dziecmi w woj. podlaskim i się boją! Mają prawo bać się o swoją rodzinę.

Dla pewnych osób piszacych komentarze na tym portalu nie w smak jest to , ze ktoś jest patriotą a nie zdrajcą Polski na rozkaz Brukseli. Jakze macie krotką pamieć… osiem lat rzadów PO I PSL juz zapomnieliscie ale szczecinscy stoczniowcy z mego miasta nie zapomnieli. Ciekawe czy Pan Karol, Pani Monika mieliby odwagę aby stanać twarzą w twarz ze stoczniowcami i zachwalac w ich obecnosci rzady PO i PSL… ciekawe….