Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Po raporcie dominikańskim z telefonu „Zranieni w Kościele” skorzystało 26 osób

Modlitwa za zranionych w Kościele. Warszawa, 28 lutego 2020. Fot. Katarzyna Bartosik

Zdecydowaną większość wśród dzwoniących stanowiły osoby dotknięte przemocą, nie tylko seksualną, ale także psychiczną, w wieku dorosłym. Dwie z nich miały w przeszłości kontakt z Pawłem M.

Po publikacji raportu komisji badającej sprawę dominikanina Pawła M. Inicjatywa „Zranieni w Kościele” zorganizowała dodatkowe dyżury telefonu wsparcia. Trwały one przez 12 dni, od 15 do 26 września 2021 roku.

Wesprzyj Więź.pl

Teraz Inicjatywa publikuje podsumowanie akcji. Wynika z niego, że pięcioro psychoterapeutów w ciągu ponad 36 godzin odebrało 27 telefonów od 26 osób.

Zdecydowaną większość wśród dzwoniących stanowiły osoby dotknięte przemocą, nie tylko seksualną, ale także psychiczną, w wieku dorosłym. Dwie z nich miały w przeszłości kontakt z Pawłem M.. Pojawiło się również kilka zgłoszeń dotyczących nadużyć i zachowań przemocowych, do których doszło w czasie egzorcyzmów. Sygnalizowano także nadużycia władzy w grupach religijnych i duszpasterstwach.

Dzwoniący w większości mówili o doznanych krzywdach po raz pierwszy. Opowiadali, że dotychczas obawiali się, że nie zostaną wysłuchani, bo do skrzywdzenia doszło, gdy byli dorośli. Nie wiedzieli również, do kogo w Kościele mogliby się zwrócić ze swoją krzywdą.

Dodatkowe dyżury zostały sfinansowane ze środków Fundacji Świętego Józefa KEP.

Wesprzyj Więź

Inicjatywa „Zranieni w Kościele” to istniejący od marca 2019 r. telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą ̨seksualną w Kościele. Została uruchomiona w marcu 2019 r. przez świeckich katolików z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Laboratorium „Więzi” i Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. Tworzą ją świeccy katolicy zatroskani o osoby skrzywdzone przez ludzi Kościoła.

Podstawowa działalność Inicjatywy (praca psychoterapeutów i psychoterapeutek telefonu wsparcia, asystentki osób zranionych i koordynatorki Inicjatywy) finansowana jest z dobrowolnych darowizn od osób fizycznych wpływających na konto bankowe Inicjatywy, bezpośrednio lub za pośrednictwem portalu Patronite.pl. Aktualnie Inicjatywa ma środki na prowadzenie działalności w obecnej formie tylko do końca 2021 roku.

Zranieni w Kościele

W razie pytań przedstawiciele Inicjatywy proszą o kontakt mailowy (media@zranieni.info) lub telefoniczny (500 236 269) z rzeczniczką prasową, Katarzyną Sroczyńską

Podziel się

Wiadomość

Akurat to nie jest ani smutne, ani znamienne. Wielokrotnie wyjaśnialiśmy, że taki sposób finansowania to suwerenna decyzja Inicjatywy “Zranieni w Kościele”. Cytuję naszą rzeczniczkę: „Z założenia nie ubiegamy się o dotacje na podstawową działalność. To kwestia przejrzystości i tożsamości – jesteśmy niezależną organizacją świeckich katolików, nie chcemy więc uzależniać się od nikogo finansowo”.
Więcej: zob. np. https://zranieni.info/download/2021-06-22-informacja-prasowa.pdf