Wiosna 2024, nr 1

Zamów

W środę raport w sprawie dominikanina Pawła M. Inicjatywa „Zranieni w Kościele” uruchamia program wsparcia kryzysowego

Od jutra do niedzieli 26 września codziennie między 19.00 a 22.00 pod numerem 800 280 900 dyżurować będą psychoterapeuci.

Inicjatywa „Zranieni w Kościele” od ponad dwóch lat prowadzi telefon wsparcia dla osób dotkniętych przemocą, głównie seksualną, w Kościele. Doświadczenie pokazuje, że pojawienie się w przestrzeni publicznej informacji o przestępstwach i nadużyciach popełnionych przez ludzi Kościoła silnie wpływa na wiele osób, które zmagają się z ciężarem wspomnień i emocjonalnymi konsekwencjami bycia wykorzystanym. Niektóre z nich decydują się wówczas na sięgnięcie po pomoc psychologiczną. Zdarza się, że wsparcia i rozmowy potrzebują wówczas także inni, głęboko poruszeni i dotknięci stanem Kościoła.

Wesprzyj Więź.pl

Licząc się ze skutkami, jakie może wywołać publikacja raportu komisji dominikańskiej, Inicjatywa „Zranieni w Kościele” zdecydowała o uruchomieniu programu wsparcia kryzysowego. Od środy 15 września aż do niedzieli 26 września codziennie między godziną 19.00 a 22.00 pod numerem 800 280 900 dyżurować będą psychoterapeuci, wysłuchując osób skrzywdzonych, dając im pierwsze wsparcie oraz udzielając informacji o możliwości otrzymania pomocy prawnej, psychologicznej czy duchowej, a także kierując je do odpowiednich i zaufanych specjalistów.

Specjalny program interwencji kryzysowej, uruchomiony przez Inicjatywę „Zranieni w Kościele”, jest finansowany ze środków Fundacji Świętego Józefa KEP.

Inicjatywa „Zranieni w Kościele” to istniejący od marca 2019 r. telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą ̨seksualną w Kościele. Została uruchomiona w marcu 2019 r. przez świeckich katolików z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Laboratorium „Więzi” i Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. Tworzą ją świeccy katolicy zatroskani o bliźnich skrzywdzonych przez ludzi Kościoła oraz w poczuciu odpowiedzialności za całą wspólnotę wiary.

Kontakt dla mediów:

W razie pytań prosimy o kontakt mailowy (media@zranieni.info) lub telefoniczny (500 236 269) z rzeczniczką prasową Inicjatywy, Katarzyną Sroczyńską.

Wesprzyj Więź

Inicjatywa „Zranieni w Kościele”
telefon wsparcia: 800 280 900 (15-26 września 2021 codziennie, 19.00-22.00; po 26 września  – w każdy wtorek, 19.00-22.00)
Strona internetowa: www.zranieni.info

Inicjatywę „Zranieni w Kościele” można wesprzeć tutaj.

Zranieni w Kościele

Przeczytaj też: Co robi Kościół w Polsce, by pomóc zranionym? Jak chroni dzieci i młodzież?

Podziel się

5
Wiadomość